Čeká vás výstavba podkroví a uvažujete o sádrokartonu? Poradíme vám, jaké vlastnosti má a o kolik je levnější než zděné příčky. Dozvíte se taky, jak postupovat při jeho instalaci a na co si dávat pozor.

1. Sádrokartony v podkroví jsou ideální volbou

Podkroví ze sádrokartonu působí čistým dojmem a vytváří krásné linie. Má i spoustu dalších výhod. Snadno se s ním manipuluje a instalace je jednoduchá. Oproti ostatním stavebním materiálům je lehký a vyniká také dlouhou životností. Milovníci přírody ocení, že je ekologický a při výstavbě vzniká minimum odpadu.

2. Liší se cenou i vlastnostmi

Ceny sádrokartonových desek se pohybují ve velkém rozpětí. Některé kousky seženete už od 40 korun, ale na trhu se objevují sádrokartony i za 100 korun za desku. Liší se v kvalitě, proto se před nákupem raději poraďte s odborníkem a ptejte se ho na vlastnosti konkrétní desky.

3. Sádrokartony v celém podkroví? Proč ne

Sádrokarton není jen doplňkový stavební materiál, díky kterému dodáte bytu potřebné izolační a akustické vlastnosti. Můžete jej použít i k výstavbě samotných zdí (ale nikdy ne nosných). Odborníci vypočítali, že výstavbou sádrokartonové příčky ušetříte až 30 % nákladů ve srovnání se zděnou příčkou. Oproti zdi sádrokarton navíc lépe pohlcuje ruchy, a je tedy lepší zvukový izolant.

Čisté linie a luxusní design vytvoříte pomocí sádrokartonu a bílé nátěrové barvy.

4. Zvládnete to i svépomocí

Pokud se rozhodnete ušetřit za řemeslníky a sádrokartony si v podkroví umístíte sami, měli byste znát několik zásadních pravidel. V první řadě myslete na to, že sádrokarton nesmíte využít pro výstavbu nosných zdí. Na ty ho umisťujte pomocí kovové konstrukce a šroubů. Po instalaci vás čeká tmelení spár i hran šroubů a vybroušení. Na závěr proveďte penetrační nátěr a konečně finální vymalování barvou.

Hlídejte problematická místa

Podkroví je jedinečné díky šikminám. V případě instalace sádrokartonů musíte být v těchto místech obzvláště obezřetní. Sádrokartony řežte na předem vyměřené kousky.

V tomto podkroví čeká na majitele ještě hodně práce. Sádrokarton přijde na řadu až když bude vyřešená izolace.

Obezřetní buďte také při spárování a hlídejte, jestli někde nevznikla byť jen drobná mezírka. Právě tou by totiž mohla prostupovat vlhkost a zanedlouho byste museli řešit mnohem závažnější problém. Stejně tak si při zřizování podkroví ze sádrokartonu hlídejte oblasti kolem oken a jiných otvorů.

5. Trámy v přírodní nebo sádrokartonové úpravě?

Sádrokartony v podkroví jsou populární, při výstavbě vás ale čeká důležité rozhodnutí – ponechat přirozený vzhled trámů, nebo je “obalit” sádrokartonem? Faktorů, nad kterými byste se měli zamyslet, je víc.

Trámy jsou nosnou konstrukcí i designovým prvkem. Rozmyslete si, jestli do vašeho podkroví zapadne víc přírodní nebo sádrokartonová úprava.

Jsou trámy v dobrém stavu a obejdou se bez stavebních úprav? Pokud ano, chce se vám investovat čas a peníze do jejich údržby? V neposlední řadě pak hraje důležitou roli design – ne každému podkroví sluší přirozený vzhled a volba sádrokartonů je proto nejlepší.

Sádrokarton můžete kombinovat i s ostatními stavebními materiály. Vždy je ale lepší se dopředu poradit s designérem.

Bydlení v sádrokartonu nezklame

Podkroví ze sádrokartonu je mezi Čechy oblíbené. Ocení ho zejména ti, kteří mají rádi čisté a přesné linie. Sádrokarton v podkroví ale nevyniká jen svým vzhledem. Má dobré akustické i tepelné vlastnosti a manipulace s ním je jednoduchá. Pokud se rozhodnete pro jeho pořízení, zajistíte si krásné a funkční bydlení v podkroví.