Pustit se po hlavě do zateplení podkroví je odvážné. I drobná chyba totiž může vést k velkému průšvihu a kompletnímu předělání střechy. Sestavili jsme pro vás podrobný návod, jak zateplit podkroví svépomocí a jak se vyvarovat nejčastějších chyb.

Příprava a správné vybavení je polovina úspěchu

Postup zateplení podkroví není nijak obtížný, může se však vymknout kontrole a jedna chyba na začátku způsobí neřešitelný problém na konci. Proto doporučujeme pořídit si správné nářadí, objednat zpracování kladečského plánu a vyvarovat se nejčastějším chybám.  Mnohdy na první pohled nesmyslné a zbytečné rady totiž ve finále usnadní práci a ušetří čas.

1. Zpevněte krov a zvyšte jeho nosnost

Konstrukce krovu je nosnou kostrou celého podkroví a držákem střešních vrstev. Jestliže zateplujete celoplošně, nejedná se o zanedbatelnou váhu, i když se izolaci laicky říká „vata“. Pravděpodobně tedy bude nutné krov podpořit a zesílit jednotlivé krokve. Rozměry a průřez podpůrných prvků můžete odhadnout, ale doporučujeme oslovit odborníka-statika, který obstará přesné výpočty.

Nová vrstva izolace je zátěží. Výpočet výztuh, stažení ocelovými lany či materiálová výměna za kvalitnější části krovu jsou důležitou součástí výpočtu statika. Zdroj fotky: strechy.florian.cz

2. Nejdříve připravte samotnou střechu

Ještě před začátkem zateplovacích prací je potřeba připravit krov jako celek. Běžně se střešní plášť opravuje zvenku dovnitř, takže prvním krokem je zajištění ochrany před deštěm, větrem a sněhem. Rozmary počasí totiž můžou způsobit největší škody. V této fázi si důsledně hlídejte správné kladení střešní krytiny i položení a kotvení pojistné hydroizolace.

Nejdůležitějším krokem je příprava celého záměru. Nepodceňte průzkumy, poradenství odborníků a výkresovou dokumentaci. Zdroj fotky: newlinkroofingcompany.co.uk

3. Osaďte rošt pro kotvení izolace

Před samotným zateplením krovu musíte vytvořit kotvící rošt. Do něj se kotví izolace. Rošty mohou být z dřevěných latí nebo ocelových profilů. Mřížka by měla být jak horizontální, tak vertikální. Rozměry by měly odpovídat vámi vybrané izolaci tak, aby šířky i výšky byly o pár centimetrů menší. Izolaci následně vmáčknete do vytvořeného pole a dostatečně utěsníte na všech stranách – minimalizujete tím únik tepla.

Při osazení roštu dbejte na pravoúhlé řešení vertikálních a horizontálních prvků. Rošt by měl být lehký, ideálně z hliníkových profilů. Zdroj fotky: absportal.cz

4. Na řadu přichází izolační vrstva

Po provedení všech předchozích bodů se můžete konečně přesunout k samotnému zateplení podkroví. Do jednotlivých polí roštu umistěte pásy izolace. Začněte odspodu nahoru, dílce se tak budou o sebe opírat a nezačnou samovolně sklouzávat.

Izolaci nařežte podle pravítka větším řezákem. A pokud je potřeba, kotvěte lanky. Nezapomeňte se v této fázi chránit rukavicemi, respiračními rouškami či brýlemi. U některých materiálů se mohou drobná vlákna uvolňovat a způsobovat zdravotní obtíže.

Jednotlivé vrstvy izolace na sebe musí těsně dolíhat. Při práci nezapomeňte používat ochranné pomůcky, jinak hrozí pořezání či jiné úrazy. Zdroj fotky: thisoldhouse.com

5. Izolaci potáhněte parozábranou a reflexní folií

Nejtenčí, ale velice důležitou vrstvou, je navazující parotěšnící folie. Ta zabraňuje průniku vlhkosti z interiéru do konstrukce. Pokud je špatně položená, může vlhkost začít kondenzovat a trámy začnou postupně trouchnivět. Folie by měla být maximálně utěsněná pomocí vhodné lepící pásky. Parozábrana se vyrábí také s reflexní vrstvou, která napomáhá udržení tepla v interiéru.

Parotěsnící folie zabraňuje průniku vlkosti do konstrukce krovu. Její umístění by mělo být navrženo ve vnitřní části sklady. Zdroj fotky: thisoldhouse.com

6. Pohlídejte střešní prostupy a střešní okna

Jednou z důležitých kapitol zateplení podkroví jsou střešní prostupy, okenní otvory, rohy a všechny detaily, kde se láme střešní rovina. Tato místa jsou náchylná a problematická. Jsou totiž prvním místem, kde se projeví stáří materiálu.

Hydroizolaci i parozábranu v těchto místech zdvojujte a návaznosti opatřete dobře nataženou lepící páskou. Chybějící mezery vycpěte drobnými odřezky tepelné izolace. Veškeré šrouby a kotvící prvky přetahujte další vrstvou lepící pásky.

7. Přiznaný povrch, nebo nový lak?

Po splnění technologického postupu zateplení podkroví se můžete vrhnout na estetickou stránku věci. Pohledová vrstva interiéru může mít rozličný charakter. K dispozici máte sádrokarton, překližku nebo OSB desku. Tyto povrchy se následně natírají nebo fungují jako finální pohledová vrstva. Důležitým prvkem tedy bude tmelení spojů, vyrovnání povrchu, nátěry a moření dřeva dle vybrané barvy.

Pohledová vrstva má mnoho podob. Záleží na architektovi a vašich představách, co byste chtěli mít v interiéru, jakou náladu by měl materiál navozovat. Zdroj fotky: archdaily.com

A poslední rada? Užívejte si svůj podkrovní byt

Těchto 7 kroků zateplení podkroví  by vás mělo připravit na nejdůležitější etapy celého procesu. Nepodceňte přípravu, soustřeďte se na osazení izolační vrstvy a věnujte pozornost finálním detailům. Jedině poctivě věnovaná energie a trpělivost v průběhu celého procesu vám zajistí příjemné bydlení ve vašem podkroví.