Podkroví je výraz, kterému v české normě chybí řádné vysvětlení. Z několika málo vět se dozvíme, že jde o prostor pod šikmou střechou, což je popis nejasný. Oproti tomu stavební skripta jsou odbornými výrazy přecpaná k prasknutí. Hambalek, kleština, pozednice. My tomu ale budeme říkat trámoví.

I trámy mohou dokreslit celkový dojem z interiéru. 

Systém trámů původně zaklopených v konstrukci střechy se může stát designovým tahákem celého podkroví. Spleť do sebe zaklesnutých dřevěných prvků truhlářsky zvládnutými spoji, to je prostě balzám na duši. Odhalte konstrukci až na morek kosti!

Trámy do podkroví zkrátka patří. 

Tam, kde je podkroví, bude i většinou přiznané trámoví. Máte-li pocit, že vám v interiéru trámy jen „tupě trčí“, využijte je prostorově pro pracovnu, sklad či patro na spaní. Předem se však ujistěte, že trámy mají dostatečnou nosnost a jejich statika není porušena.

Díky trámům můžete z obyčejné ložnice vykouzlit pohádkovou. 

Financovat zachování dřevěných trámů se může zpočátku zdát nevýhodnou investicí. Na druhou stranu starý trám dokáže s přehledem konkurovat novému neproschlému řezivu. A navíc, co si budeme povídat, jizvy a vrásky časem prověřeného trámoví jsou překrásné a podkroví dodávají přesně tu romantiku, pro kterou se pro tento druh obydlí spousta lidí rozhoduje.

Nezapomínejte na pravidelnou údržbu hlavně v místnostech se zvýšenou vlhkostí. 

Nezapomeňte, že dřevo potřebuje údržbu. Největším nepřítelem trámů v podkroví jsou škůdci, houby a vlhkost. Zde se nevyplatí šetřit, určitě angažujte odborníka. Zvýšenou pozornost pak věnujte ošetření koupelny, ve které je vysoká vlhkost. Základem je přirozené větrání doplněné o povrchovou úpravu (olej, lazura), která zvýší odolnost dřeva.

Při rekonstrukci nezapomeňte trámy vyčistit. 

Přiznané trámoví při rekonstrukci nechte přebrousit, četné praskliny bude pravděpodobně nutné proškrábat kvůli usazenému prachu a nečistotám. Následně pak aplikujte impregnaci, počet nátěrů se liší dle savosti dřeva, počítej však s 1 – 3 aplikacemi.

Trámy mohou posloužit například k instalaci svítidel.

Trámy se dají využít jako odkladní plocha, k zavěšení záclon, k instalaci svítidel. Rozhodně se nebojte je začlenit do kompozice. Už vás napadlo namísto podhledu zafrézovat svítidla nebo LED pásky do trámu?

Pro designové bydlení poslouží masivní betonové překlady. 

Některé prostory se pohybují na pomezí našeho názvosloví. Chybí klasické trámy ze dřeva, o šikmé střeše ani nemluvě.  Masivní betonové překlady nám však zprostředkují netradiční výhled na nebe.

Originální bydlení vykouzlíte i bez zdlouhavých úprav třeba jen z hrubých stavebních materiálů. 

A pokud máte dost odvahy a nekonvenční estetické cítění, nechte celé podkroví v hrubých stavebních materiálech. Možná vás budou mít sousedi za punkera, ale vy ušetříte za materiály a finalizace povrchů a zároveň můžete mít jistotu, že vaše bydlení bude originální.