Stali jste se hrdými majiteli bytu v podkroví? Gratulujeme, řadíte se k několika málo šťastlivcům v České republice. Má to však jedno velké ALE. Prostory jsou sice překrásné, při výběru vybavení však můžete šlápnout vedle. Speciální péči věnujte zejména trámům a zvažte pořízení nábytku na míru. Předokenní rolety jsou v podkrovních bytech také téměř nezbytné. Přečtěte si, jak udělat z podkroví dokonalé místo k životu.

Trámy jsou perfektním designovým prvkem

Dominantním prvkem všech podkrovních bytů jsou jednoznačně trámy. Oživují prostor a vytváří unikátní vzhled bydlení. Myslete na to, že trámy musí ladit s celkovým vzezřením bytu. Máte dvě varianty, co s nimi provést:

  • Zachováte přírodní dřevěnou variantu, kterou opatříte ochranným lakem v požadované barvě.
  • Obložíte je sádrokartonem.
Obzvlášť větším podkrovním bytům trámy sluší. V tomto případě přiznali majitelé bytu všechny trámy, které sladili do tmavšího dekoru. Výsledek vypadá fantasticky.

Nebojte se experimentů a připravte si několik variant, které prodiskutujte s designérem. U některých podkrovních bytů totiž fungují kontrasty, jiným zase sluší jednotnost.

Byt v podkroví a nábytek na míru? Ideální kombinace

Zkosené stropy jsou další zajímavostí, díky které jsou podkrovní byty unikátní. Jejich nevýhodou je, že ubírají na místě a klasický nábytek se vám do bytu nemusí vejít. Největší problém nastává v kuchyni, kde kvůli zkoseným stropům nemusí být dostatek nástěnných poliček.

Ideálním řešením je objednání nábytku na míru. Ten vám umožní maximálně využít volné plochy. Mezi jeho výhody patří i delší životnost a přizpůsobení vzhledu přesně podle vašich představ. Většina nábytkářských firem vám poradí i s optimálním rozestavěním nábytku ve vašem bytě.

Nábytek na míru si zamilují také děti – podněcuje totiž jejich fantazii. Při vybírání nábytku do dětského pokoje proto zapomeňte na konvence.

Předokenní rolety šetří účty za energie

Velké prosklené plochy k bytu v podkroví patří. Střešní okna přináší dokonce 2x více světla než ta klasická. To má dobrý dopad na vaše zdraví – dostatek denního světla totiž zlepšuje psychickou pohodu, léčí spánkové poruchy a u dětí ovlivňuje správný růst.

Jenže světlo je dobrý sluha a špatný pán. Na rozdíl od klasických oken na to šikmé těžko zavěsíte závěsy a záclony. Další nevýhodou je, že střešní okna jsou vystavována mnohem většímu náporu počasí než klasické okenní otvory. Do podkrovních bytů proto raději nainstalujte předokenní rolety, které okno spolehlivě ochrání. Mají i další výhody:

  • fungují jako tepelný izolant v létě i v zimě,
  • v případě potřeby umí místnost zcela zatemnit,
  • jejich stažení/vytažení se dá naprogramovat,
  • fungují také jako zvuková bariéra – nepropustí dovnitř ruch zvenčí.
Nabídka předokenních rolet je pestrá. Vybírejte je také na základě vzhledu, musí totiž ladit k celkovému vzezření domu a neměly by na něm působit jako rušivý element.

Podkrovní byty jsou jedinečným místem k životu, ale vyžadují důslednější přípravu. Zaměřte se hlavně na trámy, nábytek a rolety. Trámy sjednoťte s okolním prostorem. K tomu vám pomůže buď výběr správné barvy, nebo sádrokarton. Abyste využili každičký možný prostor, investujte do nábytku na míru.

A nakonec nezapomeňte na zajištění dostatku denního světla pomocí střešních oken. Ta opatřete předokenními roletami. Vytvoříte tak podkrovní byt, který prosluní váš život.