Božský výhled a snové bydlení plné světla, i to je půdní vestavba. Přináší podkrovní prostor jen samá pozitiva nebo skrývá i nějaký ten háček? Je na čase zjistit, na co se musíte při bydlení v podkroví připravit a jak řešit případné problémy.
Víc místa pro život
Rozšíření domu nebo bytu o podkrovní prostor je v současné době obrovským trendem. Navíc je ekonomičtější a praktičtější než přistavování další budovy. Podkrovní byt si ale můžete pořídit jen pokud disponujete vhodným půdním prostorem.
Poraďte se s odborníky
Než přikročíte k samotnému rozšíření, poraďte se nejprve s odborníky. Využijte služeb architekta a statika. Dále pak někoho, kdo vám poradí s rozvodem elektřiny. Rozhodně nezapomeňte ani na důkladnou kontrolu střechy. Ne každá je totiž pro vestavbu podkroví vhodná. Základem je izolace tepelná a proti dešti. Díky ní nebudete muset řešit problémy s vlhkostí. V zimě nebude z podkroví utíkat teplo, v létě vás naopak ochrání před vedrem.
Buďte připraveni na letní měsíce
Jakmile začnou sluneční paprsky hřát, bývá pod střechou tepleji než v jiných částech domu. I tomu však můžete předejít. Umístěte vestavbu podkroví na ose východ-západ a zvolte vhodné zateplení stropu. To chrání v zimě před chladem i v létě před horkem. Při pořizování střešních oken je vhodné myslet i na venkovní rolety. Díky nim budete mít v létě v podkroví příjemněji. Chcete-li problém s teplem vyřešit nadobro, investujte do klimatizace. Mějte však na paměti, že klimatizace sice uleví od horka, ale zároveň vysušuje vzduch v místnosti a při špatném používání může škodit vašemu zdraví.
Déšť vás může rušit i uklidňovat
Při dešti musíte počítat s vyšším hlukem způsobeným nárazy kapek. Ten ale můžete vyřešit pořízením protihlukových skel či trojskla s označením 62. Před vlivy počasí vás ochrání i venkovní rolety. Buďte si však jistí, že na usínání za zvuku deště se budete rozhodně těšit. U střešních oken vždy myslete na jejich zavření kdykoli se vzdálíte z domu. Při velkém lijáku vám totiž může okny napršet. Velmi dobře vám poslouží střešní okna s elektrickým nebo solárním napájením. Hlavní výhodou je dešťový senzor, který okno automaticky zavře, jakmile začne pršet.
Dopřejte si výhled k nezaplacení a nebe plné hvězd
Půdní vestavba zajistí ten nejkrásnější výhled z vašeho domu. V noci se nad vámi rozsvítí obloha plná hvězd. Myslete tedy i na správné umístění oken. Obecně platí, že by okna měla mít spodní hranu ve výšce 90 cm od podlahy. V takovém případě volte střešní okna s horním ovládáním.
Ušetřete na energiích
Díky slunečním paprskům dopadá do vestavby podkroví daleko více přirozeného světla než do ostatních částí domu. To vám ušetří ročně několik tisíc korun za elektřinu. Díky teplu stoupajícímu vzhůru budete mít v místnosti příjemně a protopíte méně.
Popusťte uzdu fantazii a dejte podkroví duši
Vestavba podkroví nabízí osobitý prostor s možností atypických řešení. Díky možnostem, které podkroví dispozičně nabízí, můžete využít místa v šikmině a vytvořit malou terasu. Pokoj bude stále dýchat a nebude působit stísněně. Navíc se obytná plocha rozšíří i o venkovní prostory a velkým oknem vpustíte dovnitř spoustu denního světla.
Zapomeňte na univerzální nábytek
Ať už do půdní vestavby umístíte ložnici, obývák nebo dětský pokoj, pamatujte na výšku stěn. Výška pokoje bude na jedné straně o poznání nižší než na druhé, myslete na to i při výběru nábytku. Může se totiž stát, že se šatní skříň, po které dlouho pokukujete, do pokoje zkrátka nevleze. Problémům předejdete jednoduše tak, že si necháte nábytek vyrobit přímo na míru. Využijete tím prakticky každý kousek jako úložný prostor a dodáte místnosti celistvý vzhled.