Rekonstrukce podkroví může být běh na delší trať. A to nejen kvůli náročnosti stavebních prací, ale také z administrativních důvodů posouzení na úřadě. Proto se v krátkosti pojďme podívat, jak se vyhnout procesu stavebního řízení. Které zásahy musí projít schvalovacím řízením?
V první řadě budete žádat o povolení při zásahu do nosné části domu. Obecně se nosnou konstrukcí ve stavebnictví rozumí kostra stavby, která zajišťuje pevnost, ochranu a stabilitu. Laicky řečeno střecha, fasáda a vnitřní nosné příčky. Nejčastější změnou je např. zvětšování okenních otvorů kvůli zajištění dostatku denního světla.
Pokud původní podkrovní prostor není před rekonstrukcí obytný a slouží pouze jako sklad nebo půda, jde o tzv. změnu užívání stavby. I tento zásah je nutný oznámit stavebnímu úřadu. Čím méně budete zasahovat do současného stavu, tím méně náročné bude povolení.
Změna užívání stavby může projít přes zjednodušené stavební řízení. Nejedná se o stavební povolení, ale o ohlášení stavebního záměru. V tomto případě stavebnímu úřadu změnu ohlásíme a nedojde-li k vyjádření do 40 kalendářních dnů od doručení, úřad automaticky souhlasí.
Máte rádi posezení u krbu a plánujete jej přistavět při rekonstrukci podkroví? Pokud v podkroví nestál původně, stavebnímu povolení se nevyhnete. Nový krb spolu s novým komínem zvyšuje nároky na požární bezpečnost stavby, což je přesně důvod, proč je nutné takové změny kontrolovat. Výchozím právním předpisem je vyhláška Ministerstva vnitra č. 23/2008.
Velkým oříškem pak bude změna vzhledu budovy. Konkrétně se vyhláška vztahuje na fyzické charakteristiky stavby jako tvar, rozměry, ale i barvu a povrchy. Výměna oken nebo střešní krytiny může být komplikovaná i ve chvíli, kdy měníme původní materiál za typově odlišný. Střešní krajina je v chráněných oblastech přísně regulována.
Zásahy a rekonstrukce, které se týkají těchto témat a nejsou schváleny úřadem, se považují za nepovolené – tzv. „černé stavby“. Nikdo se o tom vlastně nemusí dovědět, dokud vám například soused nezačne závidět. Nedoporučuje se však takové úpravy realizovat, úřad vás pak může vyzvat k odstranění na vlastní náklady.
Některá omezení a předpisy se dají s chytrostí obejít, ať už jde o změnu názvosloví v dokumentaci nebo o využití chyb a mezer v legislativě. Můžeme se nechat inspirovat slavným architektem Erickem van Egeraatem, který dokázal protlačit developerský záměr do oblasti s omezením na 4 patra a podkroví. Udělal sice patra 4, přesně dle vyhlášky, v podkroví však navrhl dalších 7 pater…