Rekonstrukce podkroví může být běh na delší trať. A to nejen kvůli náročnosti stavebních prací, ale také z administrativních důvodů. Od července 2024 platí v České republice nový stavební zákon. Přinesl změny v pravidlech pro stavební povolení a ohlašování záměrů. Které zásahy musí projít schvalovacím procesem?
Podívejme se na čtyři nejčastější situace, ve kterých se ocitají majitelé domů při rekonstrukci podkroví.
1. Zásah do nosných částí
V první řadě budete žádat o povolení při zásahu do nosné části domu. Obecně se nosnou konstrukcí ve stavebnictví rozumí kostra stavby, která zajišťuje pevnost, ochranu a stabilitu. Laicky řečeno střecha, fasáda a vnitřní nosné příčky. Nejčastější změnou je např. zvětšování okenních otvorů kvůli zajištění dostatku denního světla.
2. Změna účelu využití podkroví
Pokud původní podkrovní prostor není před rekonstrukcí obytný a slouží pouze jako sklad nebo půda a vy ho rekonstrukcí plánujete proměnit na plnohodnotný obytný prostor, jde o tzv. změnu užívání stavby. I tento zásah je nutný oznámit stavebnímu úřadu. Čím méně budete zasahovat do současného stavu, tím méně náročné bude povolení.
Změna užívání stavby mohla před prvním červencem projít přes zjednodušené stavební řízení. Nejednalo se o stavební povolení, ale o ohlášení stavebního záměru.
Dnes však už neplatí všechno stejně. Původně stačilo podat příslušné ohlášení a počkat. Pokud se stavební úřad do 40 dnů nevyjádřil, záměr stavebníka byl automaticky schválen. Tento jednoduchý postup je minulostí.
Nová legislativa zavádí integrované řízení, které spojuje územní, stavební a kolaudační řízení do jednoho procesu. Co to znamená? I zdánlivě jednoduché změny, jako je úprava účelu užívání stavby, nyní podléhají důkladnému posouzení v rámci tohoto integrovaného systému. Automatické schválení po uplynutí určité lhůty již neexistuje, a tak je nezbytné připravit všechny podklady důsledně a počkat na zpětné vyjádření.
3. Instalace nového krbu
Máte rádi posezení u krbu a plánujete jej přistavět při rekonstrukci podkroví? Pokud v podkroví nestál původně, stavebnímu povolení se nevyhnete. Nový krb spolu s novým komínem zvyšuje nároky na požární bezpečnost stavby, což je přesně důvod, proč je nutné takové změny kontrolovat.
Klíčovým právním předpisem je vyhláška ministerstva vnitra č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární ochrany staveb, která byla novelizována vyhláškou č. 232/2023 Sb. s účinností od 1. srpna 2023.
4. Změna vzhledu budovy
Velkým oříškem pak bude změna vzhledu budovy. Konkrétně se vyhláška vztahuje na fyzické charakteristiky stavby jako tvar, rozměry, ale i barvu a povrchy. Výměna oken nebo střešní krytiny může být komplikovaná i ve chvíli, kdy měníme původní materiál za typově odlišný. Obzvláště přísná pravidla platí v památkových zónách, kde je vzhled budov regulován, a týká se to i střech.
Zásahy a rekonstrukce, které se týkají těchto témat a nejsou schváleny úřadem, se považují za nepovolené – tzv. „černé stavby“. Nikdo se o tom vlastně nemusí dovědět, dokud vám například soused nezačne závidět. Nedoporučuje se však takové úpravy realizovat, úřad vás pak může vyzvat k odstranění na vlastní náklady.
Nehrajte si na chytráky
Některá omezení a předpisy se dají s chytrostí obejít, ať už jde o změnu názvosloví v dokumentaci nebo o využití chyb a mezer v legislativě. Můžeme se nechat inspirovat slavným architektem Erickem van Egeraatem, který dokázal protlačit developerský záměr do oblasti s omezením na čtyři patra a podkroví. Udělal sice patra čtyři, přesně dle vyhlášky, v podkroví však navrhl dalších sedm pater…
Naše rada zní: takhle to nedělejte. Takové praktiky mohou být nezákonné a do místních poměrů nepřinesou moc přátelství ani nadějí na dobrou budoucnost sousedské komunity.
Nová pravidla, nové výzvy!
S příchodem stavebního zákona č. 283/2021 Sb. přicházejí nové výzvy. Změny, které kdysi prošly pouhým ohlášením, nyní vyžadují detailní plánování, důkladnou přípravu a občansky zodpovědné vyčkání na zpětné vyjádření úřadu. Integrované řízení sjednocuje procesy, ale skutečně klade větší důraz na preciznost a kompletní dokumentaci.
Co je tedy nejdůležitější mít na paměti v souvislosti s novou stavební legislativou? Správně připravený projekt šetří čas, peníze i starosti. Předělávání podkroví může být papírově náročnější, ale s dobrým přístupem bude výsledek stát za to – bude z něj stylový a funkční prostor, který odpovídá vašim představám i platným předpisům a snadno přejde kolaudací.
Více cenných rad vám poskytne odborník
Osobní poradenství