Podkroví rozšíří váš dům o netradiční prostory a zvýší jeho obytnou plochu. Můžete ho využít jako pracovnu, ložnici, obývací pokoj i jako samostatnou bytovou jednotku. Mezi prvotním nápadem a realizací je však nutné vše pořádně naplánovat. Zjistěte, na co si dát pozor, aby vás rekonstrukce podkroví nestála zbytečné peníze, čas ani nervy.

1. Ujasněte si, co očekáváte od rekonstrukce půdních prostor

Investice do rekonstrukce podkroví se vždy vyplatí. Vzroste totiž celková hodnota nemovitosti a díky zateplení se sníží vaše náklady na energie. Největší výhodou samozřejmě zůstává zmíněné rozšíření domu o nový prostor, krásný výhled a prosvětlení interiéru. Během plánování i realizace rekonstrukce mějte tyto výhody na paměti a snažte se všechny využít na maximum.

Díky střešním oknům dopadá do podkroví světlo po celý den. Zdroj fotky: www.demotivateur.fr

2. Poraďte se s odborníky

Před samotným začátkem plánování je nutné ověřit, zda je půda vyhovující jak tvarově, tak staticky. Pokud bydlíte ve starším domě, mohou být krovy narušené plísní či dřevokaznými houbami, popraskané nebo jinak poškozené. Před tím, než s přestavbou začnete, si proto pozvěte domů schopného statika. Ten zhodnotí kvalitu krovů a případně navrhne efektivní řešení jejich zpevnění. Dále byste měli zkontrolovat střešní krytinu a v případě potřeby ji vyměnit za novou. Poté pozvěte na konzultaci architekta, který vám poradí s rozvržením místnosti. A nezapomeňte, že k rekonstrukci podkroví potřebujete stavební povolení vydané příslušným stavebním úřadem.

3. Zvažte, která střecha je nejvhodnější

Pro půdní vestavbu je nejpraktičtější střecha se sklonem 35–55 stupňů. Přitom platí, že čím vyšší sklon, tím lépe. Nejvhodnější jsou mansardové a sedlové střechy, které poskytují dostatek místa díky podchozí výšce. Šikmá sedlová střecha má dvě střešní roviny s přímočarým hřebenem, dva okapy a dva štíty.


mansardové střechy je její spodní část provedena ve velmi strmém sklonu (nejčastěji 60–80°) a vrchní část ve sklonu mírnějším (nejčastěji 30–50°). Vhodná je i valbová střecha, u ní však musíte počítat se zašikmením všech čtyř stěn, což sníží celkový prostor. Vzhledem k absenci svislých stěn můžete umístit střešní okna nebo vikýře na jakoukoliv stranu domu.

Vyšší sklon sedlové střechy nabízí více prostoru. Zdroj fotky: www.demotivateur.fr

4. Myslete na správnou izolaci

Pro zateplování podkroví se používá minerální vata. Izolace se klade třemi různými způsoby.

  • Nejčastější bývá umístění mezi krokve. Jedná se o nejjednodušší řešení a snižuje celkovou cenu rekonstrukce podkroví. Správně zvolená tloušťka izolace a vhodný materiál spolehlivě chrání před vodou a vlhkostí. Výběr tloušťky a materiálu závisí na sklonu střechy. Platí, že při úhlu do 45 stupňů bývá používána silnější izolace.
  • Druhým způsobem je zateplení nad krokvemi. Izolace je v tomto případě kladena nad krov, který díky tomu není zcela uzavřen a v případě potřeby je možné provést jeho údržbu.
  • Nejméně používaným postupem je zateplení pod krokvemi. Tím ale snížíte výšku stropu i celkový prostor podkroví.
Díky správné izolaci mezi krokvemi ušetříte výdaje za energie.

5. Nepodceňujte výběr oken

Podle normy by měla prosklená plocha odpovídat 10 % podlahového prostoru místnosti. Při rekonstrukci podkroví tedy myslete na správné rozvržení oken. Nejpraktičtější okna do půdního prostoru jsou však jednoznačně ta střešní bezúdržbová. Kromě vzhledu myslete i na izolační a tepelné vlastnosti, díky kterým ročně ušetříte tisíce za energie.

Prosklená plocha by měla odpovídat 10 až 15 % podlahového prostoru.

6. Vyberte vhodný materiál

Za nejvhodnější materiál k rekonstrukci podkroví odborníci považují sádrokarton. Je lehký, takže nezatíží konstrukci domu. Reguluje vlhkost, má izolační vlastnosti a chrání půdní prostory před únikem tepla i přehříváním. Práce se sádrokartonem je navíc velmi jednoduchá. Pokud máte doma šikovného kutila, nemusíte utrácet za specializovanou firmu.

7. Věnujte čas pečlivému rozvržení prostoru

Podkroví je značně atypický prostor, a je tedy důležité pořádně promyslet budoucí rozmístění elektřiny, zásuvek i nábytku. Vzhledem k využívání sádrokartonu je elektrické vedení protaženo mezi ním a izolací, později tedy nebude prostor k úpravám. Zmenší se také celkový prostor a sníží se strop. Na to je důležité myslet při výběru vhodného nábytku.

Díky atypickému prostoru můžete popustit uzdu fantazii a vytvořit v podkroví jedinečné místnosti. Zdroj fotky: gravityhome.cz