Všechno jednou doslouží. Pračka, televizor nebo plynový kotel. Jejich výměnu nejčastěji zvažujeme tehdy, když se porouchají. Před námi obvykle stojí otázka, co je finančně výhodnější. Investovat další peníze do opravy desetileté pračky, nebo raději koupit (třeba i na splátky) zcela novou, výkonnější, modernější, úspornější za vyšší částku? To samé platí i o střešních oknech…

I okna umístěná ve střešní rovině jednou doslouží, respektive začnou vykazovat známky opotřebení. Zejména pokud jsme jim dosud nevěnovali dostatečnou pozornost. A nejde jen o estetické záležitosti, jakými jsou poškozený lak nebo zatečené rámy. Tak jak tedy? Vyměnit, nebo opravit?

Starší okna a tepelné ztráty

Naše rozhodování je zpravidla nejjednodušší v případě koupě staršího domu. Pokud má takový dům více než 30 let a my v něm chceme bydlet minimálně dalších 30, okna je jednoznačně potřeba vyměnit. Nejen proto, že jsou opotřebovaná a vykazují jisté poruchy funkčnosti nebo těsnosti, ale také proto, že jsou i morálně opotřebovaná a nevyhovují současným nárokům, zejména tepelně izolačním parametrům.

U starých typů oken v domě vznikají nepřiměřené tepelné ztráty. Okna z 90. let, nebo dokonce z roku před 1989 – a zvláště ta střešní – je dnes při koupi a následné revitalizaci staršího domu jednoznačně potřeba vyměnit. Díky tomu se na dlouhá léta vyhneme zbytečným opravám a nesmyslným servisním úkonům, které nás budou stát čas a peníze.

TIP

Při výběru nových střešních oken je dobré sledovat hodnoty součinitele prostupu tepla, tzv. parametr U. Základním údajem je Uw, čili součinitel prostupu tepla celým oknem, který je vyjadřován jednotkou W/(m2K). Všímejte si však i hodnot Uf, součinitele prostupu tepla okenním rámem, a Ug, což je pro změnu součinitel prostupu tepla izolačním sklem. Skvělý model vhodný pro výměnu je například ekonomicky výhodné střešní okno VELUX Nový Standard Plus se zasklením 64, které má Uw 1,0.

Nové okno má i další výhody

V případě nových střešních oken nejde jen o snížené tepelné ztráty, ale také o zcela nový komfort používání. Současné typy střešních oken nám nabízí i jinou úroveň odolnosti vůči vnějšímu hluku a prachu. Mají promyšleně vytvořené větrací štěrbiny, způsoby otevírání, aretace a jsou kompatibilní s celým doplňkovým sortimentem stínění a zatemňování. A to už nemluvíme o možnostech motorického otevírání oken, ale dokonce na dálkové ovládání nebo s možnou funkcí automatického zavírání v případě nepříznivého počasí.

renovácia okien, oprava okien, nové okná

Kdy oprava dává smysl

Vraťme se k již zmíněné modelové situaci, kdy kupujeme starší, více než 30letý dům, který ale již prošel jistou rekonstrukcí a má například 20letá střešní okna. Řekněme, že okna vykazují jisté typy poruch, způsobené buď nešetrným, resp. nesprávným zacházením, nebo (a to je nejčastější případ) zanedbanou údržbou.

Může docházet k zatékání z důvodu poškození vnějšího lemu, který mohl být zdeformován zamrzajícím sněhem. Gumové těsnění časem ztrácí pružnost, takže může být příčinou tepelných ztrát i vzniku kondenzátu mezi křídlem a rámem okna. Rovněž může dojít k uvolnění těsnění na ventilační klapce. V takovém případě není hned potřeba měnit celé okno. Stačí například odstranit příčinu zatékání z exteriérové strany a následně opravit i další případné defekty z interiérové strany.

Někdy k uvedenému defektu dopomůže i původní neodborná montáž, proto je nejlepší servis střešního okna nebo repasování svěřit zkušenému odborníkovi. Ten vám řekne, co je potřeba opravit nebo ošetřit, kolik by oprava nebo údržba stála, popřípadě zda by nebylo lepší okno vyměnit.

renovácia okien, oprava okien, nové okná

Kdy oprava smysl nedává

V současnosti lze na internetu nalézt množství firem, které nabízejí opravu fasádních, ale i střešních oken. Odborníci radí, že únikům tepla dokáže zabránit a komfort bydlení může zvýšit výměna původního zasklení za nové – s lepšími parametry. Za jistých okolností sice může dojít ke zlepšení parametrů okna, jenže staré okno zůstane i nadále starým, a to i s celým jeho skeletem a mechanickými prvky.

U takového typu opravy střešního okna je zpravidla potřeba nejen vyměnit zasklení, ale také zrenovovat celý dřevěný rám, zbavit ho původních nátěrů, znovu ho napustit, okno zároveň přetěsnit, a to se (i s podílem své vlastní práce) pomalu přibližujeme k ceně nového okna – jenom s tím, že stále máme staré okno.

Kdy je čas vyměnit okno:

● pokud už střešní okno dosloužilo – vykazuje chyby a nedostatky z hlediska tepelné izolace,
● pokud se chystáte na rekonstrukci podkroví,
● pokud hledáte modernější design nebo lepší prosvětlení interiéru pod šikminou,
● chcete-li dosáhnout zdravějšího vnitřního prostředí.

Co je dobré si zapamatovat

  • Kdybyste si nechali repasovat okna, pamatujte na to, že stále půjde o stará okna, přestože dostanou nové, mnohem kvalitnější prvky či zasklení.
  • O okna se není potřeba každý den starat, ale zasloužila by si alespoň občasnou kontrolu – zejména vnějšího lemování a odtokového systému.
  • Zručný kutil dokáže některé poruchy na střešním okně opravit, resp. ho natřít nebo promazat závěsy trochou vazelíny. Složitější opravy je ale potřeba nechat na profesionály.
  • Pokud zásadnějším způsobem rekonstruujete objekt, stojí za zvážení, zda kromě kuchyňské linky, podlah a sanity nezrealizovat současně i výměnu oken.

Více cenných rad vám poskytne odborník

Osobní poradenství