Bydlení v bungalovu má řadu výhod. Máte svůj vlastní prostor, terasu, privátní kousek zeleně a interiér přesně podle vašich představ. Vaši spokojenost s bydlením ale ovlivňuje řada faktorů. Jedním z těch nejdůležitějších je množství denního světla. Jak můžete prosvětlit svůj bungalov?

Většinu dne trávíme v interiéru, náš organismus ale ke svému správnému fungování potřebuje denní světlo. To ovlivňuje spánkové cykly, náladu a také množství energie. Zatímco prostředí v kanceláři ovlivnit nedokážete, svůj domov můžete upravit podle vlastních potřeb. Až 70 % majitelů domů považuje dostatek světla za nejdůležitější kritérium při výběru nového domu. Naštěstí existuje řada způsobů, jak si prosvětlit i svůj stávající bungalov. Kombinace střešních a fasádních oken, světlovodů nebo světlíků přivede slunce přímo do vašeho domova.

Věděli jste?

Rozeznáváme dva druhy světla. Sluneční světlo, které pochází přímo ze slunce, a rozptýlené světlo. Jedná se o světlo, které vzniká i při zatažené obloze. Při posuzování prosvětlení interiéru bereme do úvahy obě.

Jak silné světlo vyzařuje slunce nebo noční obloha?

Jednotku osvětlení nazýváme lux. Vyjadřuje množství lumenů (jednotek světelného toku) dopadajících na jeden metr čtvereční. Díky těmto jednotkám dokážeme určit, zda interiér potřebujeme doplnit svítidly. Žádná žárovka ale nenahradí přirozené sluneční světlo. Přímé slunce má hodnotu více než 10 000 luxů, zatažená obloha dosahuje přibližně 3 000 luxů. Noční obloha s měsícem v úplňku má přibližně 0,5 luxu. K práci potřebujeme minimálně 300 luxů.

Přirozené světlo v bungalovu se šikmou střechou

Podle tvaru a typu střechy si můžete vybrat některá z řešení. Kromě obvodových oken je vhodné zvážit také střešní okna. Umístěním okna můžete dokonce strategicky nasměrovat osvětlení, například na kuchyňský kout, nebo opticky rozdělit místnost, například jídelní prostor od kuchyňského, případně kuchyň od obývacího pokoje.

Zmodernizujte svoj bungalov

Jednostranně osvětlené místnosti s hloubkou více než 6 metrů už mohou být považovány za kritické. Lze je prosvětlit umělým světlem nebo doplnit oknem. V případě šikmé střechy a podkroví lze střešní okno umístit výš, čímž se prosvětlí větší část interiéru. Prostor bude působit velkoryseji, vzdušněji a zlepší se i ventilace nebo přívod světla. Péči o taková okna si můžete usnadnit díky automatizovaným systémům.

Vazníkový krov nebo světelná šachta

Při prosvětlení interiéru střešním oknem můžete zvážit dvě alternativy. Jednou je zapojení okna do vazníkového krovu nebo vytvoření světelné šachty. Interiéry s otevřeným podhledem a přiznanými masivními krovy mají jedinečnou atmosféru. Samozřejmě, milovníci minimalismu a čistého designu mohou krokve zakrýt sádrokartonem. Pokud takové řešení nepovažujete za vhodné pro všechny místnosti, můžete ho ponechat jen v obývací části a v ostatních místnostech vytvořit vodorovný podhled s rovnými stropy.

Zmodernizujte svoj bungalov

Druhou alternativou je světelná šachta. Pomocí šachty dokážete nasměrovat světlo a proud vzduchu na určité místo v prostoru. Díky těmto vlastnostem je vhodné ji situovat především nad kuchyňský kout nebo pracovní místo v domácí kanceláři, případně nad psací stůl v dětském pokoji.

Zmodernizujte svoj bungalov

Věděli jste?

Čím je šachta dál od obvodové stěny, tím je hlubší a přináší do prostoru více světla.

Světlovody

Světlovody jsou další způsob, jak dostat světlo do méně osvětlených částí domu, třeba do chodby, koupelny nebo šatny. Světlovod lze osadit do ploché střechy, ale i do střešní krytiny se sklonem 15 až 60°. Skládá se z rámu, který je pevně umístěn na střeše, tubusu s nastavitelnou délkou a difuzoru, který rozptyluje světlo v místnosti. Na jednu chodbu nebo do koupelny můžete umístit i několik světlovodů. Kvůli správné funkci světlovodu v ploché i šikmé střeše je nutné dodržet jeho instalaci v minimální délce jednoho metru.

Zmodernizujte svoj bungalov

Prosvětlení bungalovu s plochou střechou

I přesto, že máte plochou střechu, nemusí světlo v interiéru nutně záviset jen na fasádních oknech. Řešením jsou světlíky. Ty mohou být pevné, ale i otevíratelné, díky čemuž se postarají také o cirkulaci vzduchu v interiéru. Světlíky jsou obvykle chráněny vrstvou polykarbonátu nebo akrylátu. Ta okno nejen chrání, ale zároveň může ovlivnit i propustnost světla nebo tepla. Otevíratelné světlíky lze podobně jako vnitřní nebo vnější stínění vybavit také elektrickým ovládáním a zajistit tak ještě větší komfort při jejich používání.

Zmodernizujte svoj bungalov

Náš tip

Myšlenka prosvětlit interiér nadchne asi každého. Ale představa, že je o všechna okna potřeba se starat, mnohým stáhne žaludek. Naštěstí dnes existuje řada chytrých řešení, od samočistících oken přes automatizované otevírání a stínění. Příkladem inovativního systému dálkově ovládaných oken, rolet a žaluzií je VELUX INTEGRA®. Ke kontrole a regulaci vnitřního klimatu slouží jednotka VELUX ACTIVE, která měří vlhkost, teplotu a hladinu oxidu uhličitého v domácnosti, na základě kterých automaticky otevírá nebo zavírá elektricky ovládaná střešní okna a rolety.

Vytápění a šetření energií

Doplnění střešních oken si hodně lidí spojuje také s vyšší energetickou náročností, úniky tepla v zimě a přehříváním v létě. Nicméně ve skutečnosti může být zisk z tepla přes okna v zimě větší než samotný únik tepla. Navíc, i díky vnějším stínícím prvkům se tento únik dá snížit.

V bungalovu bez střešních oken se spotřebou 7007,89 kWh na vytápění se po dosazení čtyř střešních oken změní energetická náročnost na 7112,84 kWh. Naopak náklady na umělé osvětlení klesají až o 30 %. (Údaje vycházejí z výpočtů pro dům VELA 115, které zpracovala FS VUT v Brně v rámci projektu AdMaS UP.)

Zmodernizujte svoj bungalov

5 důvodů, proč prosvětlit bungalov dodatečnými okny

  • Přirozené světlo pozitivně ovlivňuje zdravotní stav organismu, kvalitu spánku, množství energie během dne i náladu.
  • Střešní okna zároveň zlepšují cirkulaci vzduchu v prostoru.
  • Ušetříte na nákladech za umělé osvětlení.
  • Otevřením krovu získá váš domov unikátní atmosféru a vzdušný charakter.
  • Ve svém vlastním příbytku se budete cítit lépe.

Více cenných rad vám poskytne odborník

Osobní poradenství