Střešní okno patří ke klíčovým prvkům obytného podkroví. Přináší do něj světlo, v zimě i teplo, umožňuje výhled do exteriéru, a tedy i kontakt s okolním světem. Jednoduše řečeno, vnáší do něj život. Očekáváme od něho, že nebude zatékat, že přes něj nebude foukat, že nám nebude způsobovat tepelné ztráty… Jakých atributů si na střešním okně všímat?

Dnešní moderní střešní okna dokážou bez problémů odolávat dešti, větru, sněhu i slunci. A zajistí i příjemné vnitřní klima. Samozřejmě, některá víc, jiná méně. Není to ovšem jen otázka kvality provedení, ale také celkové výbavy.

Tradice versus nejnovější poznatky

Řekněme si rovnou, že v naší zemi v minulosti střešním oknům růže příliš nekvetly. Původní lidová architektura střešní okno nevyužívala zejména z důvodu, že podstřešní bydlení bylo vysloveně okrajovou záležitostí. Pokud existovalo, využívaly se buď vikýře, nebo fasádní svislá okénka ve štítových stěnách. Sporadicky se střešní okna objevovala na venkovských a rekreačních objektech, ale svým charakterem to byly spíše drobné světlíky.

Když se někdo rozhodl, že chce střešní okno, nebylo volně dostupné. Musel proto oslovit nějakého kutila. Ten měl sice truhlářskou dílnu, ve které příležitostně vyráběl i klasická dřevěná okna, avšak se střešními okny zpravidla zkušenost neměl. Tomu odpovídaly i výsledky: okno umístěné ve střešní rovině většinou představovalo problém.

Teprve když na náš trh přišli renomovaní výrobci s dlouholetou tradicí, nastal obrat. Tak, jako všechno kolem nás, i průmyslově vyráběná střešní okna prošla svým vývojem a v současnosti svému uživateli poskytují neocenitelné služby. Jsou vyzbrojeny termoizolačním zasklením a spoustou funkcí, které nám zpříjemňují život v podkroví.

Nutný standard

Dnes už nestačí, že přes střešní okno nezatéká a že nepropouští chlad. Od střešního okna očekáváme, že nám do podkroví přinese dostatek světla, poskytne nám dostatečnou tepelnou pohodu, a to nejen v zimě, ale i v létě, a že nám do podkroví přinese čerstvý vzduch. To dnes musí poskytnout každé kvalitní střešní okno již v rámci svého standardu. Střešní okno musí mít kvalitní lemování, provětrávací prvky (spojené s filtry) a kvalitní těsnění nejen proti vodě, ale také proti prachu a hluku.

strešné okno, stresne okno, stresne okna

Hledáte něco navíc?

Jsou klienti, kteří od produktů včetně střešního okna očekávají ještě něco navíc, například aby ve zvýšené míře pomáhalo šetřit energie. V takovém případě je jednoznačnou volbou střešní okno s izolačním trojsklem, které nejenže zvyšuje tepelný odpor, ale také odolnost vůči pronikání hluku z exteriéru. Kvalitní zasklení střešních oken a jejich zateplené lemování výraznou měrou rozhodují o jejich energetické bilanci.

Nadstandardně vybavené střešní okno však může svému uživateli nabídnout i jiné, velmi příjemné výhody, jako je například možnost elektrického pohonu a dálkové ovládání. Výhodou prémiových modelů střešních oken je také přidaná samočisticí vrstva, která minimalizuje potřebu mytí vnějšího skla, a speciální vrstva proti rosení.

TIP

Střešní okna se zdokonaleným trojsklem pro lepší tepelnou i pro hlukovou izolaci už nejsou jen luxusní komoditou, ale stávají se součástí standardní a cenově dostupné nabídky. Příkladem je řada VELUX Standard Plus.

Odolná okna bez údržby 

Jednou z klíčových vlastností, které dnes lidé od výrobků očekávají, je jejich bezúdržbovost. Tento pojem si můžeme vysvětlovat různě. V případě střešních oken je velkým pokrokem bezúdržbové celodřevěné provedení rámu okna, které někteří výrobci nabízejí jako nadstandard, přičemž někteří již v základní výbavě. Je ideální do místností se zvýšenou vlhkostí, jako jsou koupelny a kuchyně. Samozřejmostí střešních oken by mělo být i tvrzené vnější sklo a speciální ochrana proti průvanu.

strešné okno, stresne okno, stresne okna

Prvky, které dělají okno lepším a spolehlivějším:

  • Kvalitní zasklení – přináší nejen tepelné úspory, ale také odolnost vůči hluku a mechanickému poškození. Dnes je standardem střešních oken trojsklo.
  • Zateplené lemování – zajišťuje účinnou izolaci kolem okna, snižuje nebezpečí vzniku tepelných mostů a šetří energii.
  • Kování – zajišťuje bezproblémové ovládání okna – umožňuje ho otevírat (a zavírat) ve smyslu jeho konstrukce. Zároveň zajišťuje stabilitu po celou dobu životnosti okna.
  • Ventilační klapka – umožňuje větrání místnosti navzdory tomu, že okno je zavřené. Její součástí je také filtr proti prachu a hmyzu. Stačí jen zatáhnout horní ovládání a čerstvý vzduch vpustíte dovnitř. Pozor – mikrovětrání byste neměli používat v zimních měsících, abyste si zbytečně nezpůsobovali tepelné úniky.
  • Integrovaná aretační zarážka – pomáhá okno zajistit v pozici, ve které je otočeno o 180 stupňů. Nemusíte ho tedy přidržovat rukama, takže vám zjednoduší například mytí vnějšího skla.
  • Bezúdržbové provedení rámu – snižuje potřebu údržby rámu téměř na nulu.

Co ještě potřebuje každé dobré okno?

Okno do interiéru vnáší život. Při rozhodování o tom, jaké okno a v jaké výbavě si vyberete, byste však neměli zapomínat na to, že střešní okno – zejména pokud je orientováno na světovou stranu s přímým slunečním zářením – bude nezbytně potřebovat i některý ze stínících, resp. zatemňovacích prvků.

Chcete-li kvalitně odfiltrovat nežádoucí účinky slunce v letním období, musíte na střešní okno instalovat exteriérovou roletu nebo vnější markýzu. V zimě vám střešní okno jistě přinese více tepelných zisků než tepelných ztrát, proto se nemusíte obávat velkého zasklení nebo volby více střešních oken. V létě ale musíte počítat s exteriérovým stíněním, jinak byste se dostali do situace, že se podkroví bude nepříjemně přehřívat. Než se tedy definitivně rozhodnete pro verzi svého střešního okna, pořádně se mu podívejte na zoubek.

strešné okno, stresne okno, stresne okna

Co je dobré si zapamatovat

  • Pokud si nejste jisti, jestli se budete moci dostatečně starat o své okno, nebo hledáte odolnější povrchovou úpravu do vlhčích prostor, sáhněte po bezúdržbové variantě.
  • Na zasklení se nevyplatí šetřit. Do obytných prostor patří jednoznačně trojsklo.
  • Střešní okna umístěná na sluneční strany vyžadují spolehlivé exteriérové stínění.
  • Pokud je dům situován v pěkné krajině, zvolte raději výklopně-kyvné okno, které umožňuje vychutnat si panoramatický výhled.
  • Dopřejete-li oknům svého auta elektrický pohon, dopřejte ho i vašemu domu. Elektrická střešní okna můžete ovládat pouhým stisknutím tlačítka nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Elektřinu lze do okna „dostat“ i dodatečně a bez náročné kabeláže. Napájení totiž může zajistit i fotovoltaický panel integrovaný do rámu okna. Elektrický pohon však nejlépe zúročíte, když přejdete na inteligentní ovládání domácnosti. V takovém případě budou místo vás o vhodném čase a délce větrání rozhodovat integrované inteligentní senzory.

Více cenných rad vám poskytne odborník

Osobní poradenství