Přemýšlíte nad rekonstrukcí a zvažujete, zda se vyplatí? Investice do modernizace nemovitosti dává smysl vzhledem k energetické krizi, inflaci i jako investice do budoucna. Přečtěte si důvody pro modernizace bydlení a nechte se inspirovat nápady na úpravy, které se vyplatí.

Zdravé a moderní bydlení: Nejlepší investice?

Češi dlouhodobě upřednostňují vlastní bydlení před nájmem. Podle některých odborníků jde o zastaralý přístup, můžeme jej ale považovat i za výhodu. Dívejte se na svou nemovitost jako na celoživotní investiční projekt.

Nemovitosti zpravidla neztrácí hodnotu, naopak ji, zejména modernizací, získávají. Investice do moderního bydlení se vyplatí zejména z těchto pěti důvodů:

  • Vyrovnání se s energetickou krizí
  • Zvýšení hodnoty nemovitosti pro případný prodej
  • Možnost využití dotací (například Nová zelená úsporám)
  • Využití úspor a jejich ochrana před znehodnocením v důsledku inflace
  • Předejití problémům a následným rekonstrukcím (například kvůli zatékání)

Investice do rekonstrukce v době krize

Celá Evropa se potýká s krizí na několika úrovních. Většinu lidí zasáhly zejména dva aspekty: energetická krize a vysoká míra inflace. Modernizace bydlení může být řešením obou.

Nová okna, zateplení nebo instalace solárních panelů sníží výdaje za energie a zvýší vaši energetickou soběstačnost. Na rekonstrukce, které vedou k úspoře energií, je navíc často možné využít dotace.

V době vysoké inflace každá koruna, která leží v bance, ztrácí denně část své hodnoty. Řešením může být právě investice do vlastního bydlení, kterým úspory zhodnotíte.

Jak zhodnotit nemovitost

Přemýšlíte, do čeho se vyplatí investovat a kde s rekonstrukcí začít? Opravy a vylepšení nemovitostí můžeme rozdělit do čtyř skupin:

• základní renovace
• rekonstrukce zvyšující atraktivitu
• rekonstrukce s vysokou návratností
• investice do zálib a koníčků

Do první skupiny patří opravy, které jsou nutné, aby byl dům vůbec obyvatelný. Je to například střecha, kterou nezatéká, pevné zdi a funkční vodovodní instalace a elektroinstalace.

Druhá skupina, jak název napovídá, je rekonstrukce zvyšující atraktivitu domu. Jde například o upravený trávník a zahradu, novou omítku, čerstvou barvu nebo pěkná světla. Takové úpravy zajistí příjemnější bydlení, ale také snazší prodej domu.

Třetí skupina je pro zhodnocení nemovitosti nejdůležitější. Úpravy, jako jsou nová okna a dveře, zateplení, solární panely a další energetická vylepšení, ale také přestavba podkroví nebo modernizace kuchyně zvyšují hodnotu nemovitosti. Okamžitě i do budoucnosti u případného prodeje.

Poslední skupina renovací sice hodnotu domu přímo nezvýší, ale bude se vám díky nim lépe bydlet a užívat života. Může to být nový bazén, vinný sklípek nebo třeba herna.

Rekonstrukce s největší návratností

Chcete-li smysluplně investovat do vlastního bydlení, je dobré si rozmyslet, za co naspořené peníze utratíte. Největší smysl dávají takové úpravy, jež nemovitost zhodnotí.

Na návratnost investic do vlastní nemovitosti je třeba pohlížet ze dvou úhlů: okamžitá a budoucí návratnost. Obě jsou zpravidla propojené.

Výměna oken sníží náklady na vytápění, případně chlazení, a zároveň zvýší hodnotu domu při případném prodeji.
Zateplení domu může snížit náklady na vytápění až o 45 %, ale zvýší také atraktivitu, a tím i prodejní cenu.
Solární panely, tepelná čerpadla a další zdroje zelené energie sníží provozní náklady. Investice se během několika let vrátí, zároveň mohou být lákadlem pro případného kupce.

V případě, že chcete investovat do nemovitosti s cílem ji brzy prodat, vyplatí se kombinace zmíněných renovací pro zvýšení její hodnoty a těch, které zvyšují její atraktivitu. Seznam tak můžete rozšířit například o úpravu zahrady, výměnu či renovaci podlah nebo novou koupelnu.

Vyplatí se modernizace bydlení?


Abychom vše shrnuli – vyplatí se rekonstrukce? Jednoduchá odpověď je ano. Když své peníze vhodně využijete, můžete snížit své měsíční náklady a zvýšit hodnotu majetku pro případný prodej či pronájem.

Správně srovnané priority jsou však základ. Jako první by měly přijít na řadu základní renovace, hned v závěsu jsou logicky ty, u nichž se investice brzy vrátí. Poté přichází na řadu atraktivita nemovitosti, zejména pokud plánujete její prodej, a až nakonec přijdou na řadu bazény, herny a další.

Nenechte své peníze ztrácet hodnotu v bance a neutrácejte je za věci, které nepotřebujete. Investujte do kvalitního bydlení – jeho hodnota se neztrácí, naopak neustále roste.

Cenné rady ohledně zateplení a výměny oken vám poskytne odborník.

Získejte konzultaci