Pro svoje děti chceme vždy to nejlepší. Jinak tomu není ani při plánování jejich pokoje. Přečtěte si, na co nezapomenout při navrhování pokojíčku v podkroví, a darujte svým dětem místo, kde se budou cítit jako v pohádce.

Základem je dobrý plán

Klíčové rozhodnutí vás čeká hned na začátku. Zamyslete se nad tím, kolik je vašemu dítěti let, a jak dlouho by měl současný návrh pokoje vydržet. Příliš dětské a výrazné motivy se rychle okoukají a za dva roky už se vašim dětem nemusí líbit. Vyhněte se tedy přehnanému designu s momentálně oblíbenými postavičkami na stěnách a na nábytku. Při plánování myslete na funkčnost a bezpečí, vyhýbejte se nábytku s ostrými rohy a raději si připlaťte za kvalitnější vybavení. Děti také ocení místo, kde se můžou schovat.

Zvolte raději neutrální barvu stěn a doplňte ji veselými obrázky. Zdroj fotky: inhaus.cz

Zvolte barvu, která bude trendy i za 10 let

Výhodou dětského pokoje v podkroví je dostatek světla. Díky tomu můžete vybírat z pestré palety barev. Nemusíte se obávat ani tmavších odstínů modré, které by v jiných pokojích zanikly. Barevnost volte s ohledem na ostatní vybavení a slaďte ji i s podlahou. Na stěnu vyberte raději neutrálnější barvu a dojem plnobarevnosti doplňte například výraznými hračkami nebo obrázky. Pokud pokoj plánujete pro dvě děti, můžete zvolit odlišné barvy. Tím pokoj přirozeně rozdělíte.

Pokud pokoj slouží dvěma dětem, zvolte odlišné barvy, přirozeně ho tak rozdělíte. Zdroj fotky: schrapnel.cz

Vyberte kvalitní podlahu

Při rozhodování o typu podlahy myslete na snadnou údržbu a na kvalitu. Děti si často hrají přímo na zemi, je tedy nutné udržovat ji čistou. Koberec je sice měkčí, drží se v něm ale prach a roztoči. Proto je vhodnější zvolit plovoucí nebo vinylovou podlahu a prostor doplnit jen malými koberečky. Ty můžete umístit k posteli nebo do hracího koutku.

Při volbě podlahy myslete i na snadnou údržbu, zvolte plovoucí nebo vinylovou podlahu a doplňte ji malým kobercem. Zdroj fotky: www.dumazahrada.cz

Rozvrhněte vhodně nábytek

Při rozhodování o umístění nábytku do pokojíčku v podkroví hraje nejdůležitější roli světlo. Do nejtmavšího místa umístěte postel, nejblíže k oknu psací stůl. Myslete i na to, kterou rukou vaše dítě píše. Pro praváka by měl být stůl osvětlený z levé strany, pro leváka naopak.

Dětský pokoj je multifunkční prostor. Zatímco ostatní místnosti v domě plní vždy svou určitou roli, dětem v podstatě tvoříme ložnici, pracovnu, šatnu i hřiště v jednom. Rozložení nábytku tedy rozčleňte do jednotlivých zón podle činností, kde dítě tráví čas. Oddělte pracovní plochu od místa na hraní a klidové zóny pro spánek. Zároveň zvolte dostatek skříněk a úložného prostoru na ukládání hraček a dětských pokladů. Docílíte tím vyšší uspořádanosti.

Myslete na dostatečné osvětlení pracovního stolu, aby se dětem dobře učilo. Zdroj fotky: designville.cz

Do plánování přizvěte i své děti

Dětský pokoj v podkroví musí dělat největší radost těm, pro které je určen. Nebojte se tedy zeptat dětí na jejich názor a zjistěte, co by se jim líbilo. Rozhodně jim dejte prostor při výběru dekorací, ty totiž hrají hlavní roli v zútulňování celého prostoru. I díky tomu se děti učí mít vztah ke svým věcem a daleko snadněji přijmou pokoj za svůj.

Rozhodně nezapomeňte poslouchat rady svého malého designéra. On se přece v pokojíčku musí cítit nejlépe. Zdroj fotky: www.terezadrozd.cz