Pro svoje děti chceme vždy to nejlepší. Jinak tomu není ani při plánování jejich pokoje. Přečtěte si, na co nezapomenout při navrhování pokojíčku v podkroví, a darujte svým dětem místo, kde se budou cítit jako v pohádce.
Základem je dobrý plán
Klíčové rozhodnutí vás čeká hned na začátku. Zamyslete se nad tím, kolik je vašemu dítěti let, a jak dlouho by měl současný návrh pokoje vydržet. Příliš dětské a výrazné motivy se rychle okoukají a za dva roky už se vašim dětem nemusí líbit. Vyhněte se tedy přehnanému designu s momentálně oblíbenými postavičkami na stěnách a na nábytku. Při plánování myslete na funkčnost a bezpečí, vyhýbejte se nábytku s ostrými rohy a raději si připlaťte za kvalitnější vybavení. Děti také ocení místo, kde se můžou schovat.
Zvolte barvu, která bude trendy i za 10 let
Výhodou dětského pokoje v podkroví je dostatek světla. Díky tomu můžete vybírat z pestré palety barev. Nemusíte se obávat ani tmavších odstínů modré, které by v jiných pokojích zanikly. Barevnost volte s ohledem na ostatní vybavení a slaďte ji i s podlahou. Na stěnu vyberte raději neutrálnější barvu a dojem plnobarevnosti doplňte například výraznými hračkami nebo obrázky. Pokud pokoj plánujete pro dvě děti, můžete zvolit odlišné barvy. Tím pokoj přirozeně rozdělíte.
Vyberte kvalitní podlahu
Při rozhodování o typu podlahy myslete na snadnou údržbu a na kvalitu. Děti si často hrají přímo na zemi, je tedy nutné udržovat ji čistou. Koberec je sice měkčí, drží se v něm ale prach a roztoči. Proto je vhodnější zvolit plovoucí nebo vinylovou podlahu a prostor doplnit jen malými koberečky. Ty můžete umístit k posteli nebo do hracího koutku.
Rozvrhněte vhodně nábytek
Při rozhodování o umístění nábytku do pokojíčku v podkroví hraje nejdůležitější roli světlo. Do nejtmavšího místa umístěte postel, nejblíže k oknu psací stůl. Myslete i na to, kterou rukou vaše dítě píše. Pro praváka by měl být stůl osvětlený z levé strany, pro leváka naopak.
Dětský pokoj je multifunkční prostor. Zatímco ostatní místnosti v domě plní vždy svou určitou roli, dětem v podstatě tvoříme ložnici, pracovnu, šatnu i hřiště v jednom. Rozložení nábytku tedy rozčleňte do jednotlivých zón podle činností, kde dítě tráví čas. Oddělte pracovní plochu od místa na hraní a klidové zóny pro spánek. Zároveň zvolte dostatek skříněk a úložného prostoru na ukládání hraček a dětských pokladů. Docílíte tím vyšší uspořádanosti.
Do plánování přizvěte i své děti
Dětský pokoj v podkroví musí dělat největší radost těm, pro které je určen. Nebojte se tedy zeptat dětí na jejich názor a zjistěte, co by se jim líbilo. Rozhodně jim dejte prostor při výběru dekorací, ty totiž hrají hlavní roli v zútulňování celého prostoru. I díky tomu se děti učí mít vztah ke svým věcem a daleko snadněji přijmou pokoj za svůj.