Podkrovní koupelna, pokud je dobře naprojektovaná, bývá tím nejhezčím místem v domě. Zkosené stropy, dřevěné trámy a hra světel vytváří kouzelnou atmosféru. Jenže nic není zadarmo a v případě koupelny v podkroví to platí dvojnásobně. Umístění každého komponentu musí být pečlivě promyšlené a musí kopírovat netradiční prostory.

Správně zařízená podkrovní koupelna je kumšt. Výsledek ale stojí za to a každá návštěva vám bude závidět.

Zkosené stropy diktují rozložení koupelny

Ještě před zahájením všech stavebních prací se musíte zamyslet nad tím, jak bude vaše podkrovní koupelna rozložená. Limitují ji zejména zkosené stropy. Pod maximální výškou koupelny v podkroví nic neumisťujte, místo se totiž musí ponechat volné pro bezproblémový průchod.

Co neumisťovat pod šikminy

Důležitým prvkem je sanita. Už v rané fázi výstavby podkrovní koupelny totiž musíte přemýšlet, kam směřovat přítoky vody a odtoky odpadu. Pod stropy s velkým úhlem zkosení by se například neměla umisťovat vana. Nejenom, že byste se mohli při vylézání praštit do hlavy, ale horká voda z vany by navíc mohla způsobovat vlhnutí stropů. Pod šikminy neumisťujte ani sprchový kout, ten vyžaduje největší výšku.

Vanu umístěte tak, abyste se při vylézání nepraštili do hlavy o šikminu. Situujte ji ideálně pod střešní okno. Docílíte tak dostatečného odvětrávání a předejte navlhávání zdí.

Co tam naopak umístit

Do nízkých prostor podkrovní koupelny umisťujte zejména spotřebiče jako pračku nebo sušičku. Vybírejte však takové modely, které mají přední plnění. Pod zkosené stropy můžete umístit také umyvadlo nebo záchod. Hodí se sem i nejrůznější úložné prostory. Nejlépe vypadají samozřejmě ty, které jsou vyrobené přímo na míru a přesně kopírují reliéf vaší koupelny.

Klasický sprchový kout se do podkrovní koupelny nemusí vejít

Nejvíce místa na výšku věnujte v podkrovní koupelně sprchovému koutu. I tak se ale může stát, že se vám tam většina klasických sprch s vaničkou nevejde. V takovém případě máte dvě možnosti:

  • Nechat si ve sklenářství uříznout zástěnu tak, aby přesně zapadla do zkosených prostor.
  • Vytvořit vlastní sprchový kout, který vyzdíte a obložíte. Moderní jsou sprchy, které nemají zástěnu a od zbytku koupelny jsou odděleny pomocí příčky.
Sprchový kout v podkroví vyžaduje nízkou nebo žádnou vaničku a dostatečnou výšku stropu.

Přivolejte slunce a dostatečně odvětrávejte

Nespornou výhodou koupelny v podkroví je dostatek přirozeného světla. Pokud je to možné, instalujte více střešních oken. Ty zaručují nejenom dostatek světla, ale dobře poslouží i pro odvětrávání místnosti. Speciálně pro koupelny volte trojsklo, které má vynikající izolační vlastnosti. Okna pak nenavlhávají a jsou bezúdržbová.

Střešním oknem k vám sousedi nedohlédnou. Pozor ale dávejte v případě klasických oken. Ty raději opatřete kvalitní žaluzií.

Zrcadlo, zrcadlo – kam s tebou v podkrovní koupelně?

Veškerou sanitu máte umístěnou, zbytek už by měl být hračka. Ale tohle v případě koupelny v podkroví neplatí. Problém může nastat například při instalaci zrcadla, které většinou bývá nad umyvadlem. Kvůli zkoseným stropům se tam však nemusí vejít. Proto umístěte zrcadlo na nejbližší možnou rovnou plochu nebo využijte teleskopické rameno. Zrcadla jsou jedním ze způsobů, jak opticky zvětšit podkroví.

Zrcadlo je důležitým prvkem každé koupelny. V případě podkrovního prostoru však můžete narazit na nedostatek rovné plochy pro jeho umístění.

Předcházejte trouchnivění trámů

Ačkoliv nejpůsobivějším prvkem podkrovních bytů jsou trámy, v koupelně můžou spíše škodit. Zejména ty dřevěné jsou totiž ve vlhkém prostředí náchylné k vlhnutí a trouchnivění. Trámy v podkrovní koupelně byste proto měli ošetřit hydroizolačním nátěrem určeným pro dřevěné povrchy. Většinou bývají bezbarvé, takže zachovají vzhled trámů.

Koupelnovým trendům teď dominují dřevěné prvky. Vlhké prostředí je ale může poničit, proto je nezapomeňte opatřit ochranným nátěrem.

Kreativitě se meze nekladou

Shrnuli jsme vám základní pravidla důležitá pro zřizování podkrovní koupelny. Zbytek už je ale na vás. Nebojte se popustit uzdu fantazii a vytvořte si z vaší koupelny místo, ve kterém vás bude bavit trávit čas.