Podkroví z palubek dodá nádech venkovské romantiky každému domu i bytu. Rozhodli jste se obohatit interiér o kousek dřeva? Máme pro vás cenné rady a informace, které při výběru palubek a jejich montáži oceníte.
Materiál vybírejte s ohledem na prostor
Palubky do podkroví se vyrábí ze široké škály dřevin. Mezi ty nejběžnější patří smrkové a borové dřevo. Smrkové je světlé a hodí se především do menších prostor, protože je opticky zvětší. V borovém dřevě najdete více suků a má tmavší odstín zbarvený do červena.
Na trhu objevíte i modřínový nebo dubový materiál. Pokud vám padne do oka dubové dřevo, musíte počítat s vyšší cenou. Modřínové se zase díky své odolnosti hodí spíše do exteriéru.


Na čem závisí velikost palubek?
Palubky v podkroví můžete využít na obklady podlah, zdí, šikmin i stropů. Podle využití se prodávají o různé tloušťce a šířce. Šíře se počítá i s perem, které při montáži spojujete s drážkou další palubky.
Při koupi se zaměřujte především na tzv. krycí šířku, která je o něco menší. Je potřeba také počítat s prořezem materiálu a přiměřenou rezervou. V praxi se obvykle doporučuje přikoupit 5 až 10 % materiálu navíc v závislosti na složitosti plochy, kterou budete pokrývat.
Tloušťku palubky vybírejte podle účelu. Pokud chcete obložit stěny nebo strop, vystačíte si s 12–15 mm. Tloušťku podlahových palubek by měl správně určit statik v závislosti na zatížení a skladbě podlahy. Oproti obkladovým je na ně kladen vyšší důraz na pevnost a zatížení.


Nezapomínejte na správnou vlhkost dřeva
Vlhkost v podkroví je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících chování dřeva. Ideálně by měla být vlhkost palubek stejná, jaká panuje v místnosti. Aklimatizujte dřevo dostatečně ještě před montáží. Nechte materiál nějakou dobu uložený v místnosti. Délka aklimatizace závisí na tloušťce palubky a v průměru trvá asi 14 dní.
Materiál je potřeba pravidelně ošetřovat
Rozdíl mezi obkladovými a podlahovými palubkami je patrný na první pohled. Málokdo však ví, že vyžadují také odlišnou péči.
Obkladové palubky ošetřujte nátěrem bez fungicidů
Ošetření obkladových palubek v podkroví probíhá před montáží a je zásadním krokem. Vhodnou volbou jsou dvě vrstvy tenkovrstvé lazury, která dovolí dřevu dýchat a pracovat. V interiéru používejte nátěr bez fungicidů. Ty slouží jako ochrana proti hmyzu, houbám a plísním. V uzavřeném prostoru však mohou být zdraví škodlivé.


Podlahové palubky ošetřete až po montáži
V případě podlahových palubek ošetřujte pouze vrchní stranu. A to až po montáži. Spodní stranu nenatírejte, protože lak zabraňuje dřevu dýchat. I po instalaci budou palubky ještě nějakou dobu vysychat. Je tedy potřeba, aby mohly odvádět vlhkost.
Nejlepší volbou je elastický lak, který je určen speciálně na měkké dřevo. Pamatujte, že jednotlivá prkna se nesmí slepit. Na trhu seženete základní nátěr, který zateče do spár a slepení zabrání. Na ten už můžete beze strachu natřít elastický lak.
Stejná pravidla platí i pro pravidelné ošetřování palubek. V neošetřeném dřevě se snadno objeví nešvary působení vnějších vlivů a dřevo viditelně stárne.
Nezanedbejte přípravu
Při montáži palubek do podkroví myslete především na to, že pracujete s přírodním materiálem. Je tedy potřeba volit kvalitní a ověřený materiál. Ten vám společně s dostatečnou péčí přinese jako odměnu nezaměnitelný interiér.

