Inteligentní domácnost, jinak řečeno smart home, je již součástí našich životů. S některými jejími prvky se setkáte i při koupi nové pračky či jiného spotřebiče. Víte, jaké věci mohou být součástí chytrých systémů, jak fungují a co všechno lze ovládat a kontrolovat díky chytrým telefonům? Je možné zapojit do tohoto systému i střešní okna?
Smart systémy je třeba vnímat jako nápomocné nástroje pro automatizaci domácnosti. Jasné vysvětlení, co to ale znamená v praxi? Například jednodušší ovládání jednotlivých zařízení a technologií v domácnosti, fungování jednotlivých prvků podle předem nastavených vstupních údajů, efektivnější využívání a tím i šetření energiemi, a v neposlední řadě také ovládání na dálku. V konečném důsledku jde o to, aby se vaše domácnost obešla i bez vás – aby výborně fungovala i bez vašeho přímého fyzického zásahu v konkrétním čase a konkrétní situaci.
Domácnost na digitální dlani
Pro ještě lepší pochopení si představte „mozek“. V tomto kontextu je jím chytrý telefon s aplikací. Prvky, jakými jsou v domácnostech termostaty vytápění, externí a interní kamery či osvětlení, jsou s tímto digimozkem propojeny pomocí nikoli neuronové, ale internetové sítě. Samotná aplikace je důležitá, protože právě s její pomocí zadáváte vstupní údaje a ovládáte všechny činnosti na dálku. Moderní aplikace nabízí komplexní řešení pro celou domácnost – od možnosti ovládání vytápění až po ovládání video vrátného či otevírání střešních oken.
Kolik zařízení najednou?
V kontextu počtu zapojených prvků máte na výběr z několika možností. První jsou tzv. jednoúčelové sestavy, které se vyznačují lepší cenovou dostupností. Jak již vyplývá z názvu, jde o systém pro řízení jedné konkrétní činnosti, například zapínání a vypínání světel nebo vytápění v domě. Možnosti připojení jiných prvků do tohoto systému jsou omezené a výrobci těchto jednoúčelových sestav v portfoliu většinou ani nenabízejí kompatibilní zařízení.
Druhou možností jsou víceúčelové sestavy, které nabízejí komplexní řešení pro více prvků. Ty jsou propojeny s centrální řídicí jednotkou, která je kompatibilní se všemi těmito zařízeními. Jejich vzájemná komunikace probíhá na základě bezdrátové nebo kabelové přenosové technologie. Mezi nejčastěji využívané bezdrátové přenosové technologie patří Wi-Fi, Bluetooth, Zigbee a Wave. Tyto sestavy nabízejí větší variabilitu při zapojování nových zařízení.
Věděli jste?
Existuje ještě jeden druh sestavy, ve kterém není centrální řídicí jednotka, ale výhody připojení a řízení více zařízení a prvků inteligentní domácnosti jsou nadále k dispozici. Jedná se o softwarové platformy, například Apple Homekit. Tato platforma pochází od společnosti Apple a dokážete s ní ovládat všechna zařízení, která jsou s tímto protokolem kompatibilní. Obvykle bývají označena logem Works with Apple HomeKit.
Jaká chytrá zařízení zapojit?
Abyste si vytvořili jasný obraz o tom, jak různorodá zařízení mohou být součástí vaší smart domácnosti, jednotlivé prvky jsme rozdělili do tří hlavních kategorií:
- Inteligentní osvětlení. Propojení prvků, jako jsou smart LED žárovky a inteligentní spínače osvětlení, díky nimž můžete osvětlení vypínat a zapínat na dálku. Dokonce si můžete nastavit různé scénáře, kdy a za jakých okolností se má světlo rozsvítit nebo zhasnout.
- Bezpečnost. Základními prvky automatizace bezpečnosti obecně, a tedy i bezpečnosti domova, jsou interiérové a exteriérové smart kamery. Díky nim máte možnost kontrolovat domácnost i během své nepřítomnosti. Tyto kamery se dokážou spustit při jakémkoli pohybu a upozornit majitele domu odesláním SMS, příp. e-mailu. Užitečnými pomocníky jsou také inteligentní zámky pro bezklíčový vstup do budovy a různé jiné integrované bezpečnostní systémy, jako třeba detektor kouře a senzory otevření oken a dveří.
- Teplota v domácnosti. Nejdůležitějším prvkem v této kategorii je inteligentní termostat pro ovládání teploty v domácnosti. V tomto termostatu pomocí aplikace ve smartphonu dokážete vytvářet scénáře, kdy a za jakých okolností se má vytápění zapnout a vypnout. Můžete si nastavit, aby se ráno po vašem odchodu z domu topení vypnulo a odpoledne před vaším příchodem domů opět zapnulo, přičemž tento příkaz lze propojit s kontrolou teploty v místnostech, abyste topení nezapínali zbytečně, pokud to není nutné. V kombinaci se smart termostatickými hlavicemi na radiátory si můžete nastavit také zónové vytápění, tedy vytápění v pokojích, které se využívají. Dalším chytrým prvkem je automatické ovládání střešního okna, příp. světlíků, a také automatické ovládání vnitřních a venkovních rolet. O těchto prvcích se podrobněji dozvíte níže.
Hlasový asistent ve smart domově
Při implementování komplexních smart systémů a řešení pro domácnost nezapomeňte na instalaci tzv. hlasového asistenta. Jedná se o technologii, která částečně využívá umělou inteligenci, aby dokázala rozpoznat a interpretovat hlasové příkazy. Pomocí tohoto asistenta můžete ovládat rozličná zařízení a služby a získávat nejrůznější informace – vše jednoduchým hlasovým příkazem.
Ovládání střešních oken
Ale i světlíků a stínění. K modernímu bydlení se hodí inteligentní revoluce, při které střešní okna a světlíky dostávají klíčovou roli v zajištění komfortu, energetické účinnosti, zdravého bydlení a životního stylu ohleduplného vůči zranitelnému klimatu.
Jak může inteligentní řízení těchto prvků znásobit kvalitu bydlení? Abychom dokázali adekvátně odpovědět na tuto otázku, zařadili jsme jednotlivé prvky do tří základních kategorií:
- Automatizovaná střešní okna a světlíky. Klíčovou roli při automatickém řízení střešních oken a světlíků hrají pohony a motory a spolu s nimi senzory, které sledují teplotu v pokoji, vlhkost a kvalitu vzduchu v místnosti, venkovní teplotu, a jsou napojeny také na předpověď počasí. Co dokážou? Díky získaným údajům umí pomocí elektrických nebo solárních pohonů otevírat a zavírat střešní okna. V případě potřeby lze okna otevřít a zavřít na dálku pomocí aplikace.
- Stínění. V tomto případě se jedná o automatické ovládání markýz a rolet na dálku nebo pomocí předem naprogramovaného scénáře. Je možné je kombinovat i se senzory, které vyhodnocují intenzitu slunečního záření, teplotu vzduchu a předpověď počasí, reagují na základě získaných dat a už v předstihu brání přehřívání interiéru.
- Ventilace. Automatizované větrání probíhá díky snímačům, které detekují kvalitu vzduchu, venkovní a vnitřní teplotu a pomocí internetového připojení dokážou mapovat předpověď počasí. V případě komplexních smart systémů dokážou komunikovat s řídicí jednotkou rekuperace, čímž zajišťují efektivní využití přirozeného větrání.
Chcete vědět, jak to celé funguje?
Systém automatického řízení střešních oken, světlíků a rolet je VELUX Active s technologií Netatmo. Díky němu a aplikaci VELUX Active dokážete automatizovat a řídit střešní okna, světlíky i rolety, a tedy větrat, účinně stínit a starat se o zdravé vnitřní prostředí v domě či podkrovním bytě.
Systém VELUX Active se skládá ze tří základních zařízení – senzoru vnitřního prostředí (SVP), centrálního vypínače a komunikační jednotky (KJ). Princip fungování je jednoduchý, ale o to účinnější:
Srdcem systému je KJ, ke které je připojen Wi-Fi router a jednotlivé prvky tohoto systému (střešní okna, světlíky, venkovní i vnitřní rolety). SVP zachycuje údaje jako teplota, vlhkost a kvalita vzduchu (hladina CO2) v místnosti, kde je instalován. Tyto údaje odesílá do KJ, která díky nim dává příkazy pohonům střešních oken a rolet.
Je to mimořádně šikovná věcička. Co všechno umí? V případě deště systém odloží větrání na později, má-li být přes den horko, vyvětrá brzy ráno a poté stáhne rolety. Můžete se dát budit vytažením rolet v čase, který si určíte. A díky centrálnímu vypínači můžete při odchodu z domu jediným tlačítkem zavřít všechna střešní okna. Ventilační klapky pro přísun čerstvého vzduchu mohou zůstat aktivovány.
Tímto způsobem je v místnosti vždy zajištěn dostatečný přísun čerstvého vzduchu, ale s ohledem na vytápění – aby nedošlo k únikům tepla v zimním období. Zařízení systému VELUX Active jsou kompatibilní s platformou Apple HomeKit a s centrálními jednotkami, které fungují na protokolu io-homecontrol.
Plusy a minusy smart domácností
Přestože technologie inteligentních domácností nabízejí řadu výhod, přičemž si dovolíme tvrdit, že výhody převyšují nad nevýhodami, je důležité pochopit a řešit i potenciální rizika.
Výhody smart domácností:
- zajištění komfortu,
- efektivní využívání energií,
- zvýšení bezpečí,
- zabezpečení zdravějšího bydlení,
- udržitelné hospodaření, ohleduplnost vůči klimatu a reakce na hrozbu klimatických změn.
Nevýhody:
- vyšší vstupní náklady,
- rizika spojená s kyberbezpečností.
Tip na závěr: Rodinný smart home manuál
V případě, že již podobným smart systémem disponujete, je vhodné vytvořit pro zodpovědné členy domácnosti něco jako rodinný manuál pro inteligentní domácnost – aby nenastal případ, že domácnost zvládne spravovat pouze jeden člen rodiny, a pokud vážněji onemocní a ocitne se v nemocnici nebo vycestuje a nebude online, zbylí příslušníci budou v případě nečekaných okolností se svým domovem svádět boj. Nebo ještě hůře – budou zasahovat do řízení systémem pokusu a omylu.
Co by měl manuál obsahovat? Základní informace o systému, schéma rozložení senzorů a jiných prvků, přístupové údaje k aplikacím a ovládání, podrobné postupy pro běžné činnosti, řešení jednoduchých problémů a v neposlední řadě kontakty pro údržbu a podporu. Zní to složitě, ale nebojte se. Pokud jste rodina s dospívajícími nebo čerstvě dospělými dětmi, manuál si nastudují. Není to generace digitálních analfabetů, ale nadšenců a nomádů, kteří se s radostí postarají o technologie v domácnosti, ať se nacházejí kdekoli.
Řízení inteligentní domácnosti navíc není tak složité, jak se na první pohled může zdát. Výrobcům záleží na uživatelské přívětivosti, takže ovládání bývá intuitivní. Ale pozor! I rodinný manuál uschovávejte na bezpečném a zaheslovaném místě.
Více cenných rad vám poskytne odborník
Osobní poradenství