Energetická chudoba je pojem, se kterým se v poslední době setkáváme čím dál častěji. Mluví se o ní zejména v souvislosti se současnou energetickou krizí, ve skutečnosti se s ní ale ještě před krizí potýkal téměř milion Čechů. O co jde, jaké jsou predikce do budoucna a jak se před energetickou chudobou chránit?
Co je energetická chudoba?
Energetická chudoba se čím dál častěji skloňuje v souvislosti s rostoucími cenami energií, kvůli kterým se neustále prohlubuje. Neexistuje jednotná definice, co vlastně energetická chudoba znamená. Jde v podstatě o stav, kdy si ohrožené domácnosti doslova vybírají mezi výdaji za energie a základními potravinami – obojí si dovolit nemohou.
Typicky se energetická chudoba řeší zejména v souvislosti s rozvojovými zeměmi, kde velká část obyvatel nemá k energiím vůbec přístup. V posledních letech se ale čím dál více týká i obyvatel České republiky.
Nejohroženější jsou energetickou chudobou senioři, domácnosti samoživitelů a velké rodiny s nízkými příjmy. Válečný konflikt na Ukrajině způsobil několikanásobný nárůst cen energií na světových burzách, což se projevilo i na našem trhu. V Česku například domácnosti meziročně za plyn zaplatily téměř o 50 % více.
Typická charakteristika energetické chudoby:
- nedoplatky na účtech za energie,
- neschopnost zajistit si přiměřené teplo (alespoň 18 °C) a osvětlení,
- přetížení náklady na bydlení (až 40 % příjmů),
- problémy s kvalitou bydlení (zatékání do střechy, netěsnící okna apod.).
Mezi ohrožené skupiny patří samoživitelky, nízkopříjmové i ostatní rodiny s dětmi, invalidní a osamělí důchodci, ale také další domácnosti. Častým problémem, který se napříč skupinami objevuje, je bydlení v energeticky vysoce náročných budovách.
Věděli jste?
Podle průzkumu Healthy Home Barometer z roku 2022 až 50 milionů Evropanů žije v energetické chudobě, mnozí z nich nemohou v zimě dostatečně vytápět své domovy. Toto číslo se pravděpodobně bude zvyšovat spolu se současným růstem cen energií.
Cenné rady ohledně zateplení a výměny oken vám poskytne odborník.
Získejte konzultaciNevidíme do budoucnosti a nejsme schopni přesnou cenu energií odhadnout. Jelikož se nás ale zdražování týká již několik let, odborníci předpokládají, že nárůst cen energií bude pokračovat. Zároveň nepočítají s tím, že by ceny energií měly klesnout zpět na úroveň, na které byly na jaře 2021.
Možná řešení energetické chudoby
Nejlepší prevencí energetické chudoby jsou investice do moderního bydlení a snížení vlastní energetické náročnosti. Proč je důležité zaměřit se na modernizaci domů a jejich energetickou hospodárnost? Souvisí to i se zdravím. Renovace a modernizace budov přináší kromě snížení výdajů za energie i zdravější domovy.
Náš tip
Pokud se vás energetická chudoba týká, můžete se obrátit na stát o pomoc. Lze využít různé dotace, příspěvky a poradny v tísni. Jedná se například o příspěvky na bydlení vyplácené Ministerstvem práce a sociálních věcí přes Úřad práce ČR. Na řešení energetické chudoby v domácnostech s nižšími příjmy (senioři, příjemci invalidního důchodu 3. stupně a domácnosti s nárokem na příspěvek bydlení) je zaměřený také program Nová zelená úsporám Light. Tato odlehčená verze NZÚ má jednodušší proces schvalování a může pokrýt kompletní náklady stavebních úprav. Lze čerpat až 150 000 Kč na jeden objekt a využít je například na výměnu oken a dveří, zateplení fasády, střechy a podlahy.
Nízkoenergetické a pasivní domy
Pokud plánujete novostavbu, nejrozumnějším řešením je stavba nízkoenergetického nebo pasivního domu. Umožní vám šetřit planetu i vaši peněženku díky sníženým nákladům na vytápění. To ale zdaleka nejsou jediné výhody pasivního domu.
Pasivní domy jsou postaveny tak, aby využívaly pasivní tepelné zisky především díky orientaci ke světovým stranám a přirozenému zastínění, a spotřebovaly tak co nejméně energie. Neobejdou se ani bez kvalitní izolace a systému řízeného větrání.
Rozdíl mezi pasivním a nízkoenergetickým domem spočívá zejména ve spotřebě energie. Nízkoenergetické domy zpravidla potřebují větší zdroj tepla a rozsáhlejší otopný systém.
Pasivní tepelné zisky
Když chceme, aby nás vytápění stálo co možná nejméně, měli bychom využít, co nám dává příroda. Slunce nám dům vyhřeje zdarma, potřebuje k tomu jen vhodné podmínky.
My sami sáláme teplo a spolu s elektrickými spotřebiči, které používáme, dokážeme dům vytopit na teplotu kolem 20 °C. Samozřejmě za předpokladu, že je důkladně zateplený.
Pasivní solární zisky
Pasivní solární zisky u nízkoenergetických a pasivních domů výrazně snižují nebo téměř eliminují náklady na vytápění. Díky velkým oknům orientovaným na jih tak doma máme nejen příjemné světlo, ale také teplo.
Náš tip
Společnost VELUX má ve svém portfoliu střešní okno pro výstavbu pasivních domů. Je tvořeno vnějším trojitým sklem a vnitřním dvojsklem.
Největší solární zisky jsou samozřejmě v létě, kdy je tolik nepotřebujeme. Proto je okna vhodné opatřit stínicím systémem, který zajistí, že se dům v nejteplejších měsících v roce nepřehřívá. Možným řešením jsou i stromy, které v létě obrostou a okna zastíní. V zimě stromy opadají a do domu naopak pustí co nejvíce tepla a světla.
Pro optimální využití tepelných zisků je důležité
- Stanovit vhodné umístění, velikost a stínění oken.
- Při stavbě domu použít vhodné materiály.
- Navrhnout optimální orientaci budovy.
- Důkladně izolovat stěny a střechu domu.
Řízené větrání s rekuperací
Kromě kvalitního zateplení bývají součástí pasivních a nízkoenergetických domů také systémy řízeného větrání. Ty zajistí, že je v domě neustále příjemný vzduch, teplota a optimální vlhkost.
- Čerstvý vzduch v potřebném množství je přiváděn do obytných místností.
- Odpadní vzduch je odváděn z vlhkých místností (např. kuchyně a koupelny).
- V rekuperačním výměníku se filtrují nečistoty a vyčištěný teplý vzduch je přiváděn zpět do obytných místností spolu s čerstvým vzduchem.
Řízeným systémem větrání je také možné vést teplo vyprodukované klasickým nebo obnovitelným zdrojem energie po celém domě. Stavbu tak můžete doplnit o fotovoltaické panely, tepelné čerpadlo nebo krbová kamna, která domovu dodají jedinečnou atmosféru.
Výhody pasivního domu
Pasivní domy se i u nás stávají standardem. Stejně jako u jiných staveb jde o velkou investici, v případě pasivního domu se vám ale v budoucnosti vrátí. Nyní je navíc vhodná doba investovat úspory do vlastního bydlení, aby neztrácely hodnotu v důsledku inflace, a nabízí se také možnost využít dotace na úsporné bydlení.
Proč se pustit do stavby pasivního domu?
- Minimální náklady na vytápění (až o 90 % nižší spotřeba energií).
- Eliminace pachů, pylů, prachu a dalších alergenů v interiéru.
- Čerstvý vzduch po celý den bez nepříjemného průvanu.
- Moderní a zajímavé stavby zapadající do rázu krajiny.
- Ochrana proti energetické krizi a chudobě.
- Bezpečná investice úspor do nemovitosti.
- Šetrnost k životnímu prostředí.
- Příjemná teplota v domě po celý rok.
- Využití tepelných zisků ze slunce.