Střešní okna často nabízejí jedinečné výhledy. Ponechat ale podkroví bez možnosti ovlivnit přístup světla do interiéru nemusí být ten nejlepší nápad. Ještě důležitější je zastavit v létě sluneční paprsky dříve, než se dotknou skleněných tabulí a „prohřejí se“ přes ně až dovnitř místností. Znáte možnosti stínění střešních oken?
Venkovní neboli exteriérové stínění oken v našich zeměpisných šířkách ještě před třemi nebo čtyřmi desetiletími téměř neexistovalo. Znali jsme maximálně okenice na chalupě a vnitřní rolety, kterých existovaly asi tak dva druhy. To platí také o fasádních oknech, protože zatemňující sortiment na střešní okna byl prakticky nulový. Dnes už máme obrovský výběr stínicích až zatemňujících prvků – vnitřních i venkovních. Jsme generace, která dobře chápe, že pro pohodu v interiéru jsou důležité. Ale otázka zní, jestli víme, k čemu slouží.
Co nabízí stínění zevnitř
Vnitřní stínění dotváří atmosféru v interiéru. Správně zvolené interiérové rolety si dokážou pohrát s intenzitou světla – změkčit ho, zmírnit jeho sílu nebo ostrost –, ale mají i dekorativní funkci. Barvy a vzory mohou být neutrální, ale také nápadité, svěží, dokonce odvážné. Rolety na vnitřní straně okna mají schopnost výrazně podtrhnout styl interiéru jako celku nebo každé místnosti zvlášť. A ten, kdo si chce bydlení doladit do nejmenšího detailu, si může vybrat rolety přesně ve stejném odstínu, jaký má koberec, sedačka nebo čalounění manželské postele.
Z módy nevyšly ani vnitřní žaluzie. Jsou oblíbeným a tradičním řešením. Jejich výhodou je odolnost vůči vlhkosti, a proto se hodí zejména na střešní okna v kuchyni a koupelně. Sklon lamel se ovládá tzv. posuvným jezdcem, takže z nich na rozdíl od žaluzií na fasádních oknech nevisí žádné šňůrky. Toto řešení je praktické a zároveň bezpečné a využívá se u všech druhů vnitřního stínění.
Když stojíte před volbou vnitřního stínění, základní a zásadní otázka zní: Má roleta „jen“ zjemňovat, regulovat a tlumit sluneční jas během dne a večer při rozsvícených světlech hlídat soukromí před případnými pohledy z protilehlých domů, nebo se má postarat i o úplné zatemnění a ochranu před nechtěným světlem zvenčí?
Příliš mnoho světla z noční ulice může být jednou z příčin nekvalitního spánku. Máte-li podkrovní ložnici orientovanou do okolí, které je dlouho do noci a pak od brzkého rána vystaveno osvětlení z pouličních lamp, jedoucích aut či jiných zdrojů, uvažujte o roletách se zatemňující funkcí. Stejně tak v případě, že si po práci na směny potřebujete odpočinout během dne, nebo pokud ukládáte k odpolednímu spánku své dítě.
Střešní okna se v porovnání s fasádními postarají o dokonalé zatemnění pokoje. Jak je to možné? Vnitřní zatemňující roleta je umístěna v bočních lištách, takže mezi rámem a okrajem tkaniny nezůstává ani pověstná milimetrová mezera, kterou by se dovnitř dostalo světlo.
Přesto platí, že vnitřní stínění je zejména o stylu a atmosféře. Při hospodaření s energiemi účinněji pomáhají exteriérové stínicí prvky.
Náš tip:
Máte speciální požadavky na vnitřní stínění střešních oken? Možná vás osloví designové rolety v přírodním stylu. Jsou vyrobeny z certifikovaných recyklovaných materiálů. Stylové osvětlení i soukromí dodá interiéru roleta s typickým skládaným vzhledem.
Co všechno přináší stínění zvenčí
Venkovní stínění má bránit především průniku nadměrného slunečního záření, takže slouží k ochraně interiéru před nežádoucím přehříváním. Tropických dní přibývá a zastavit neúnosný přebytek slunečního záření dokáže jen kvalitní venkovní roleta nebo markýza. Lze říci, že pokud podkrovní místnost není orientována vysloveně na sever a chcete předejít jejímu přehřívání v letních měsících, je třeba sáhnout po předokenním stínění.
Venkovní rolety zlepšují tepelněizolační vlastnosti okna v zimě i v létě. V letních vedrech hlídají pohodu v podkroví, v nepříznivém a větrném počasí se starají o vyšší ochranu oken před poškozením a nabízejí i úplné zatemnění místnosti. Vyrábějí se z lakovaného hliníku a jsou velmi odolné vůči opotřebení.
Výhodou venkovních markýz na střešních oknech je účinná redukce přehřívání a zároveň zachovaný výhled do zahrady, na oblohu nebo ulici. Markýzy jsou vyrobeny ze síťoviny, i proto místnostem ponechávají dostatek světla a vytvářejí v nich příjemnou atmosféru. Jsou nenáročné na manipulaci a majitelé domů je rádi nechávají spuštěné během celé letní sezóny.
Zajímavou cestou může být lehká venkovní roleta. Zevně chrání zasklení okna pevnou, a tedy odolnou tkaninou, která blokuje teplo ze slunečních paprsků. Dokáže se postarat také o zatemnění interiéru a k jejím zimním výhodám patří zlepšení tepelné izolace celého okna. Tomuto druhu exteriérového stínění střešních oken v poslední době i designéři a architekti přisuzují přívlastky jako moderní a elegantní.
Věděli jste?
Stínicí prvky lze ovládat také dálkově, a to elektrickým nebo solárním pohonem, případně mohou fungovat automaticky pomocí senzorů. Ty sledují teplotu uvnitř i venku a zároveň také vývoj počasí. Jak to potom funguje v praxi? Inteligentní ochrana je proaktivní – předem spočítá riziko přehřátí místnosti, takže venkovní roletu stáhne dříve, než začne být horko. A jelikož senzory vyhodnocují i kvalitu vzduchu, dokáže se postarat také o vyvětrání.
Vnitřní, venkovní, nebo kombinace?
Při stavbě nového i rekonstrukci staršího bydlení je správné mít reálné cíle a nestavět si vzdušné zámky. Čerpat hypotéku, bez které se budování domova většinou neobejde, znamená mít přesně sečteno, na co peníze budou a co by bylo zbytečným mrháním.
Jako výstřelek se může zdát i současná instalace interiérových a exteriérových stínicích prvků na střešních oknech. K čemu také nosit opasek i kšandy?
Otázku pohody v interiéru lze odsunout o pár měsíců, ale ne let. Většina lidí plánuje využívat nové bydlení ihned po kolaudaci. To znamená, že postarat se o vnitřní komfort je „otázkou přežití“. Obzvlášť, pokud nové podkroví bude sloužit kromě bydlení i k práci, nebo v něm bude studentský pokoj.
Chcete-li mít i v létě útulné podkroví, nemůže v něm být 35 °C. Ten, kdo přemýšlí ekonomicky i ekologicky, ví, že instalace klimatizace je jen hašením požáru, kterému se dalo předejít. Ano, promyšlenou investicí do výstavby s dostatečným zateplením a izolacemi všech konstrukcí, tedy vybudováním energeticky hospodárného bydlení. Toto všechno jsou argumenty pro kvalitní exteriérové stínění.
Má-li se v pracovně nebo studovně pod střechou dobře pracovat, nejlépe bez bolesti očí a hlavy, pronikavý sluneční jas nemůže většinu dne dopadat přímo na displej notebooku nebo monitor počítače. Ani odpočinku s knihou, posezení s rodinou u stolu nebo s přáteli v obýváku příliš mnoho ostrých slunečních paprsků nepomáhá. Denní světlo je velmi důležité, ale možnost ho jemně ztlumit, změkčit či usměrnit je k nezaplacení. A tady jsme už i na poli argumentů za rozumně zvolené interiérové stínění.
Dostatek přirozeného světla v interiéru patří k zásadním pilířům zdravého bydlení. Zmenšování oken nebo ubírání jejich počtu v místnostech patří k zastaralým řešením. Byla to spíše snaha o ušetření výdajů za energie v domech s nedostatečným zateplením a se starými a špatně těsnícími okny. V současnosti je s výjimkou oken orientovaných na sever často nejlepší a nejekonomičtější volbou kombinace obou druhů stínění. Správným výběrem interiérových a exteriérových rolet, žaluzií či markýz lze v podkroví dosáhnout:
- regulace světla,
- regulace tepla,
- příjemné atmosféry,
- jedinečného designového řešení,
- zvýšené ochrany zasklení,
- energetické hospodárnosti.
Jak na to ve 3. tisíciletí?
Stínicí doplňky na střešní okna jsou rozmanité. Vybrat si dokáže každý. A ještě lepší zpráva je, že přílišnému náporu světelných paprsků přes střechu se mohou účinně bránit i stavebníci či majitelé domů s plochými střechami se světlíky. I tyto znovu oblíbené prosvětlovací prvky lze doplnit venkovními markýzami, plisovanými, dvojitě plisovanými nebo zatemňujícími roletami.
Primárním úkolem je vytvořit v interiéru příjemné a snesitelné klima. V období stupňujících se letních veder není spásou klimatizace. Ta horký vzduch pouze vyhání do nejbližšího okolí domu a mnohým lidem způsobuje chronické nebo akutní zdravotní problémy. Navíc, chlazení je dvakrát dražší než topení. Pokud stavíte, přistavujete nebo rekonstruujete dům či podkrovní byt, zkuste s pomocí odborníků vytvořit řešení pro budoucnost. Takové, při kterém se vhodná skladba stavebních konstrukcí prolíná s prvky promyšleného větrání a stínění.
Co je dobré si zapamatovat:
- Chcete-li se vyhnout přehřívání podkroví, letní slunce je důležité zastavit ještě před vstupem do interiéru. Je tedy potřeba mu zabránit v doteku s okenním zasklením.
- Na střešní okna na slunečné straně – s orientací na jih či západ – je nutné instalovat účinné stínicí prvky, tedy venkovní markýzy nebo rolety.
- Vnitřní stínění má smysl, tepelné účinky agresivního letního slunce však dokáže odfiltrovat jen částečně.
- Střešní okna a jejich stínění vybavená motorem na elektrický nebo solární pohon lze ovládat také dálkově, například přes mobil. Rolety můžete zatáhnout, když jste v práci, a večer se vrátíte do teplotně komfortního domácího prostředí.
- Střešní okna a stínění s motorem však mohou pracovat i samostatně – pomocí inteligentních algoritmů, které se o zdravé a příjemné prostředí postarají samy.
- Výborným partnerem každého střešního okna, které pravidelně otevíráte, je síť proti hmyzu.
Více cenných rad vám poskytne odborník
Osobní poradenství