Schodiště je v první řadě spojnicí dvou pater. Zároveň je i součástí interiéru, mělo by tedy dokreslit celkový vzhled. Zjistěte, proč si do podkroví pořídit dřevěné schodiště a na co si dát při výběru pozor.

Při výběru schodiště nepodceňujte ani volbu zábradlí.

Proč vsadit právě na dřevo?

Od pradávna je to nejpoužívanější materiál, se kterým si dokáže poradit nejen odborník, ale i šikovný kutil. Dřevěné schodiště do podkroví působí neutrálně a hodí se jak do starých, tak moderních domů. Dodává přírodní vzhled a zútulní pokoj. Další výhodou je dlouhá životnost dřeva a poměrně bezproblémová možnost renovace a ošetření. Můžete ho libovolně kombinovat s dalšími materiály a hodí se i do menších prostor.

Dřevo dodá prostoru přírodní ráz a je kombinovatelné se všemi barvami. Zdroj fotky: MakeOver.nl

Jaký zvolit typ schodiště?

Při úvahách nad výběrem dřevěných schodů do podkroví zvažte primárně funkci, kterou budou plnit a uvažujte i nad prostorovou dispozicí. Podle tvaru najdete v nabídce několik typů:

  1. Přímé schody – jedná se o rovné schodiště, jeho otevřená varianta nabízí vzdušnost, uzavřená je zase doporučována kvůli bezpečnosti, obzvláště pokud máte doma malé děti
  2. Mlynářské schody – mají nášlapy se střídavou hloubkou stupně, zaberou nejméně místa a jsou tedy vhodné do malých prostor
  3. Vřetenové točité schody – jsou cenově dostupné a můžete si je poskládat sami
  4. Zadlabané schody – součástí jsou boční schodnice upevněné do zdí
  5. Sedlové schody – schodnice jsou upevněny shora
Vřetenové točité schodiště je vhodné do menších prostor. Zdroj fotky: ceskestavby.cz

Který druh dřeva je pro schodiště nejvhodnější?

Při úvahách nad materiálem myslete i na to, aby vám schody ladily s podlahou. K výrobě schodišť se používá převážně tvrdé dřevo, které je odolnější proti poškrábání a celkovému opotřebení. Doporučuje se například dub, buk nebo jasan.

Pokud máte více finančních prostředků, zainvestujte do dřeva ovocných stromů (např. třešeň nebo ořech) nebo tvrdých exotických dřevin. Ty jsou charakteristické svou výraznou kresbou a odstínem a působí elegantně. Dřevo můžete kombinovat i s jinými materiály, které dokreslí celkový vzhled schodiště.

Uzavřená varianta přímého schodiště v kombinaci se skleněným zábradlí dodá interiéru moderní vzhled.

A co další funkční prvky?

Dřevěné schodiště do podkroví můžete pro větší bezpečnost opatřit bodovými světly nebo LED páskami. Ty oceníte, pokud máte v podkroví umístěnou ložnici nebo dětský pokoj. Abyste předešli uklouznutí, nalepte na okraj jednotlivých nášlapů protiskluzné pásky a rozhodně nepodceňujte výběr zábradlí.

Vykročte správným směrem

Věnujte výběru typu schodiště i jeho materiálu dostatek času, vezměte v potaz četnost jeho využívání a nezapomeňte na bezpečnost. Díky tomu vám budou schody dlouho sloužit nejen jako cesta do podkroví, ale i jako estetický interiérový doplněk.

Díky bodovým světlům jsou noční výpravy po schodech bezpečné. Zdroj fotky: bydleni.ihned.cz