Už několik let si užíváte výhody bydlení v podkrovních prostorách prosvětlených střešními okny, na kterých se už podepsal zub času? Dřevěným rámům jste nevěnovali pravidelnou pozornost a jsou poškozené, táhne od nich a při větších lijácích zatéká? Možná je na čase výměna…

Možná si řeknete, že nevypadají moc dobře, ale přece jen slouží. Možná máte strach ze zdlouhavých prací a velkého nepořádku nebo si myslíte, že pro vás nová okna budou příliš drahá. Jednoduše: stále je zde něco, co vás od výměny odrazuje a vy ji odkládáte. Stará netěsnící okna jsou však důvodem úniku obrovského množství tepla, a tedy i peněz. Výzkum v oblasti stavebních materiálů pokračuje. Technologie jdou neustále dopředu, a tak střešní okna starší patnácti let nemohou těm současným ani při nejlepší péči konkurovat.

Největší rozdíl je v tepelně izolačních vlastnostech okna, především jeho zasklené plochy. Pokud před pár lety o izolačních trojsklech nebyla ani zmínka, dnes jsou standardem. Jejich tloušťka, vzájemná vzdálenost v rámu, povrchová úprava a druh plynu, kterými je mezera mezi jednotlivými skly vyplněna, významně ovlivňují tepelně izolační vlastnosti oken. Ty jsou vynucené stále více se zpřísňujícími normami na tepelně technické vlastnosti celého střešního pláště, jehož jsou střešní okna nedílnou součástí. Výměna starého střešního okna za nová tak významně uhlídá vaše náklady na vytápění v zimním období a zlepší tepelnou pohodu v letních vedrech.

TIP

Střešní okno s trojsklem (se zasklením 64) je nejen ekologické, ale splňuje také požadavky nové legislativy na tepelnou ochranu budov. Od ledna 2021 se totiž zpřísnil požadavek na Uw (součinitel prostupu tepla oknem) na 1,0 až 1,1 dle sklonu střechy. Střešní okno v cenově dostupné kategorii VELUX Standard plus dosahuje Uw = 1,0 W/m2.K. Kromě lepší tepelné izolace také nabízí dokonalejší izolaci zvuku a útlum hluku z deště. Navíc je vybaveno samočisticí vrstvou vnějšího skla, která usnadňuje údržbu.

Kromě peněz ušetřených za energie na vytápění nebo chlazení podkrovních prostor přinášejí nová střešní okna i podstatně lepší užitné vlastnosti. Účinně chrání před hlukem přicházejícím z vnějšího prostředí, jsou podstatně hezčí, přičemž si kromě klasických dřevěných můžete vybrat také tzv. bezúdržbová okna. Jejich dřevěný rám je opatřen vodotěsným bílým polyuretanovým nátěrem, který ho dlouhodobě chrání. Taková okna jsou přímo předurčena k použití ve vlhčím prostředí kuchyní a koupelen, ale své uplatnění najdou i v obytných prostorách.

výmena starých okien za nové

Ze starého okna ultramoderní

Pokud chcete svá okna opravdu posunout na novou úroveň, můžete je ovládat i jinak než manuálně. Díky elektrifikovaným oknům bude větrání a ochrana před sluncem mnohem pohodlnější. Okna to totiž udělají za vás. Samozřejmě vše závisí na tom, jakou úroveň řízení si můžete nebo chcete dovolit – ať už s ohledem na finance, nebo na možnosti vaší stavby.

V prvním kroku můžete svá střešní okna doplnit motorem, díky čemuž je budete moci snadno ovládat na dálku. Oceníte to například u oken, která jsou položena výše, takže běžná manipulace s nimi není tak jednoduchá. Doplnit okno motorem si dokonce můžete dovolit i tehdy, když k oknu nevede žádný elektrický kabel a vy se chcete vyhnout bourání nebo jiným komplikovaným stavebním úpravám. Stačí využít solární pohon s baterií a fotovoltaickým panelem.

Věděli jste?

Motory střešních oken umožňují ovládat nejen samotná okna, ale také vnitřní či vnější rolety. Dodatečným motorem lze doplnit všechna kyvná střešní okna VELUX s horním ovládáním.

Z dálkově ovládaných oken dokonce dokážete udělat inteligentní, a to díky centrální jednotce vnitřního klimatu. Takový systém vám nezajistí pouze vyšší komfort, ale také vám uleví od starostí s tím, kdy je nejlepší vyměnit vzduch v interiéru. V rámci inteligentních řešení jsou totiž součástí domácnosti i senzory, které reagují na teplotu, vlhkost a obsah CO2 v ovzduší interiéru, a tudíž spouštějí větrání automaticky, podobně jako mnohé doplňky na stínění oken.

Doplňky ke střešním oknům

S nákupem doplňkového vybavení střešních oken neváhejte a zakupte ho spolu s novými okny. V případě potřeby se klidně poraďte s výrobcem nebo dodavatelem. Jen tak budete moci využívat jeho výhod okamžitě a zažijete obrovský kvalitativní posun. Navíc vám montážní firma vše nainstaluje v rámci výměny okna obvykle bezplatně.

výmena starých okien za nové
Foto: Christian Geisnæs

Průběh výměny okna

Pokud se samozřejmě rozhodnete okna kompletně vyměnit, nemusíte se obávat jít ani do stavebních úprav. Výměna starých oken za nová nemusí trvat ani týden, dokonce ani den. Pokud se nebude zasahovat do vnitřního ostění, zkušený montér bude pro kvalifikovanou výměnu okna o stejných rozměrech potřebovat přibližně dvě až tři hodiny. Problém není ani výměna staršího okna jiné značky, protože rozměry střešních oken bývají typizovány.

Rozhodnete-li se původní okno zvětšit, bude to sice náročnější, ale přinese to jiné výhody. Nové okno se totiž dá zapustit hlouběji do konstrukce střechy, což zlepší jeho tepelně izolační vlastnosti. Po otevření montážního prostoru lze přidat další okno a získat tak více denního světla. Zároveň je snadné doplnit do střechy tepelnou izolaci a zkontrolovat správné napojení folií ve skladbě střešní konstrukce.

Jak probíhá jednoduchá výměna?

Montér nejprve vysadí staré okno a po odložení krytiny odstraní lemování a starý rám okna. Zkontroluje tepelnou izolaci kolem okna a v případě potřeby ji doplní. Výměna oken pokračuje montáží nového rámu okna s tepelnou izolací, s napojením hydroizolačního a parotěsného límce na příslušné podstřešní fólie.

výmena starých okien za nové

Následuje osazení plechového lemování odpovídajícího použité střešní krytině a doložení krytiny s její případnou úpravou. Nasazení okenního křídla završí proces výměny. Váš interiér je chráněn, zbývá už jen provést menší úpravy tmelením v ostění okna ze strany interiéru, které bývá ze sádrokartonu nebo prefabrikované, dodávané výrobcem okna. Pokud jste si vybrali některé doplňky k oknu, nyní je ten správný čas pro jejich montáž a ověření funkčnosti.

Zapamatujte si

Pokud jste před samotnou výměnou střešního okna věnovali pozornost přípravě místnosti zakrytím nábytku a podlahy, s úklidem budete mít podstatně méně starostí. Staré okno si odveze montážní pracovník. Vy nezapomeňte na ekologickou likvidaci všech pomocných materiálů.

Na závěr

Tak co? Přesvědčili jsme vás? Neváhejte! Máte-li pochybnosti o vlastnostech staršího střešního okna, pusťte se do jeho výměny. Odměnou vám budou ušetřené peníze za energie a lepší kvalita bydlení pod střechou.

Více cenných rad vám poskytne odborník

Osobní poradenství