Stává se to velmi často. Domy jsou natěsněné velmi blízko u sebe nebo umístěné tak, že jakékoli okno, ať už fasádní, nebo střešní, by bylo „atakováno“ nechtěnými pohledy sousedů nebo nepřijatelně stíněno. Často se také stává, že potřebujete vyřešit osvětlení pro místnost bez okna, která se nachází uprostřed hluboké dispozice. Nalézt optimální řešení může být v těchto případech velký problém. Přirozené světlo si ovšem může najít svou cestu…

Žít v interiéru bez přístupu slunečních paprsků je mimořádně obtížné, téměř nemožné. Každý problém má ale své řešení. Jelikož otázka prosvětlení tmavých prostor přirozeným denním světlem ležela konstruktérům na srdci už pěkně dlouho, přišli s řešením. S takovým, které dokáže zútulnit obytné i užitné prostory budov a zvýšit tak komfort bydlení nebo kvalitu využití těchto prostor.

Světlovody jsou řešení, které i v takových extrémních případech dokáže do prostor budov přivést sluneční paprsky a přispívat tak k vytvoření zdravějšího prostředí k bydlení:

  • Světlo přivedené do interiéru světlovodem je přirozené, což přispívá k lepšímu vnímání barev a snižuje únavu zraku.
  • Denní světlo je zdarma, dobře navržené světlovody tedy přispívají i k úspoře peněz za elektřinu.

Technické řešení

Světlovod na první pohled prozrazuje kupole umístěná na střeše – buď na ploché střeše se sklonem 0° – 15°, nebo na šikmé střeše se sklonem do 60°. Světlovod se dokonce může uplatnit i na fasádě budovy, která zachycuje sluneční světlo a přes tubus s vysoce odrazivou povrchovou úpravou ho přivádí do prostor určených k prosvětlení. V interiéru je světlovod ukončen difuzorem.

Průsvitná kupole je vyhotovena z materiálu, který na svém povrchu nezachytává nečistoty a je schopen po celou dobu provozu propouštět dostatečné množství světla. Nesmí měnit svou barvu ani zkreslovat barevné spektrum slunečního záření. Zároveň musí po mechanické stránce odolávat nepřízni počasí. Tvar kupole je zvolen tak, aby světlovod mohl využít co nejvíce světla během dne i noci (když propouští měsíční světlo), resp. během celého roku.

Tubus světlovodu má tvar válce, jehož vnitřní povrch je pokryt reflexní vrstvou z křemíku nebo ze stříbra nanášeného ve vakuu. Odrazivost povrchu je kolem 95 % a je tak dobrá, že je možné denní světlo dovést až na vzdálenost 6 metrů od kupole, v některých případech i více.

Věděli jste?

Díky kvalitní povrchové úpravě vnitřního povrchu tubusu světlovodu lze místnosti i v zamračených dnech prosvětlit stejně intenzivně jako pomocí klasické 60W žárovky.

presvetlenie domu, svetlovody

Odrazivá vrstva musí po celou dobu životnosti odolávat změnám teplot, nesmí ztratit lesk, praskat ani se odlupovat. Na kvalitě tubusu a kupoli závisí funkční vlastnosti světlovodu, které musí být garantovány minimálně po celou záruční dobu, kterou výrobci stanovují běžně v délce deset let. Poloha kupole na střeše a místa, které má být světlovodem prosvětleno, není vždy ideální. Tvar tubusu je proto možné upravovat pomocí nastavitelných kolen.

Ze strany interiéru je světlovod, respektive jeho tubus, ukončen difuzorem. Difuzor bývá nejčastěji namontován na stropě, lze ho však namontovat i na svislé stěny budovy. Podobně jako kupole je i difuzor z materiálu, který nesmí zkreslovat barevné spektrum denního světla a musí v maximální míře propouštět světlo po celou dobu životnosti světlovodu. Materiál difuzoru zajišťuje rovnoměrné rozptýlení světla v prostoru.

TIP

Difuzory lze doplnit o zdroje umělého osvětlení úspornými LED diodovými zdroji, takže montáží jednoho zařízení získáte světlovod i osvětlovací těleso v jednom. I denního světla je někdy moc, proto je (podobně jako v případě klasických oken) možné zatemnit i difuzor světlovodu.

Světlovody dnes musí být konstruovány tak, aby splňovaly požadavky na výstavbu energeticky úsporných budov. Z interiérové strany bývají před úniky tepla chráněny difuzory, které jsou vybaveny izolačním dvojsklem, plněným podobně jako střešní a fasádní okna – argonem. K izolačním vlastnostem světlovodů přispívá také uzavřený sloupec vzduchu v tubusu, který působí jako izolant.

presvetlenie domu, svetlovody

Montáž světlovodů

Při kupování vhodného světlovodu je rozhodující základní tvar střechy (plochá nebo šikmá), druh střešní krytiny (profilovaná nebo plochá) a vzdálenost kupole a difuzoru, od které se odvíjí délka požadovaného tubusu a počet prodlužovacích dílů. Samozřejmostí je i možnost nákupu doplňkového sortimentu usnadňujícího montáž, jako je například hydroizolační manžeta.

Světlovody je vhodné montovat během výstavby nebo rekonstrukce střechy. Ani dodatečná montáž ale není nemožná. Zkušení řemeslníci vám světlovod do domu namontují, aniž by nadělali moc nepořádku. Dobrá zpráva je, že na instalaci světlovodu není nutné mít stavební povolení.

presvetlenie domu, svetlovody

Závěr

Může se stát, že vás někteří „znalci“ budou od světlovodů odrazovat. Nedejte ale na jejich „rady“. Argument, že světlovody a jejich montáž jsou příliš drahé, neobstojí. Na základě propočtů představuje montáž dvou světlovodů navýšení rozpočtu nanejvýš o 1 % ceny domu, což je poměrně zanedbatelná investice, za kterou získáte zdravé osvětlení prostor, ve kterých budete bydlet, a zvýšíte si tak komfort bydlení.

Světlovody dnes přivádějí denní světlo nejen do obytných prostor, chodeb, tmavých koupelen a kuchyní nebo šatníků. Využívají se i ve výrobních halách nebo v prodejních prostorách. Všude tam, kde investoři oceňují příznivý vliv přirozeného světla na lidský organismus, pohodu, ale také výkonnost člověka. Nevěříte? Vyzkoušejte. Jen tak si budete i vy moci vychutnat pocit, který popsalo několik majitelů světlovodů – opakovaně se jim totiž stává, že při odchodu z místností vybavených světlovody chtějí vypnout osvětlení…

Více cenných rad vám poskytne odborník

Osobní poradenství