Podkroví je sice velmi specifický a osobitý, ale také podmanivý a originální prostor pro bydlení. Nabízíme vám několik šikovných rad, jak se s tímto kouzelným místem popasovat, ať už pod šikminou zařizujete dětský pokoj, ložnici, nebo obývák.
Jak na interiér dětského pokoje?
Správné zařízení dětského pokoje je velmi důležité, protože se v něm dítě učí, spí a tráví svůj volný čas například hraním. Výběr nábytku, barev, ale také počet a umístění oken, resp. vytvoření vhodných světelných podmínek, jsou aspekty, na které by se rodiče měli soustředit. Vždyť právě kvantita a intenzita přirozeného denního světla ovlivňují spánek a také schopnost učit se.
Věděli jste?
Francouzská studie z roku 2012, která probíhala na vzorku 2 000 dětí, prokázala, že se soustředěnost na učení při vyšší kvalitě světla zvyšuje až o 15 %.
Do nízkých prostor pod šikminou se doporučuje umístit integrovaný úložný systém, který se většinou vyrábí na míru. Následovat může postel a do nejvyšší části místnosti je potřeba situovat šatní skříně. Psací stůl je nejlepší umístit rovnou pod střešní okno, což zajistí dostatek světla pro psaní úkolů nebo kreslení.
Obývák v podkroví
Jen málokdy se v rodinném domě nachází obývací místnost na poschodí – většinou je dům rozdělen na noční a denní sekci, přičemž v podkroví se soustředí právě noční část, tj. ložnice, zatímco obývací pokoj zůstává v přízemí. Pokud je ale řeč o loftech, tedy podkrovních bytech, zde už musíme přemýšlet i nad tím, jak efektně, ale zejména efektivně zařídit obývací pokoj pod šikmou střechou.
Více cenných rad vám poskytne odborník
Osobní poradenstvíAbychom se v něm cítili příjemně, nestačí sem umístit jen měkký pohodlný gauč. Svou roli hraje také správná kombinace oken. Jejich výběr závisí na konkrétním sklonu a typu střechy. Obecně je třeba se řídit následujícími radami:
- Obývací pokoj, zvláště společenská zóna propojená s kuchyní a jídelnou, si zaslouží dostatek světla. Nebojte se ho prosvětlit dostatkem střešních oken, ideálně kombinací více střešních oken vedle sebe nebo nad sebou.
- Střešní okno může být umístěno nad sedací soupravou nebo nad čtenářským koutkem – kromě již zmíněných benefitů zažijete díky takovému řešení romantiku pod noční oblohou.
- Pokud vám to dispoziční možnosti dovolují, sáhněte po střešním balkoně – jedná se o moderní funkční řešení loftů, které opticky zvětší prostor, propojí interiér s exteriérem a díky velkoformátovým skleněným plochám zajistí zejména přísun obrovského množství denního světla.
- Dojmu většího prostoru dosáhnete také kombinací šikmého a navazujícího svislého (fasádního) okna.
Z okna balkon za pár vteřin
V zavřeném stavu splývá se střechou, v otevřeném je vaším vlastním místem pod sluncem. Řeč je o střešním balkoně VELUX CABRIO, který se během několika vteřin promění ze střešního okna v balkon.
Interiér podkrovní ložnice
V ložnici je klíčovým prvkem postel a její umístění. Nejlepším řešením je postel uložená přímo pod střešní okna. Bonusem bude výhled na hvězdné nebe při usínání. Je ale potřeba vzít do úvahy výšku nadezdívky – laicky řečeno, myslete na to, zda chcete sedět opřeni o čelo postele, a tomu přizpůsobte své rozhodnutí.
Architekti dále nabízejí alternativu umístit lůžko ke štítové stěně mezi dvě šikminy, resp. střešní okna umístěná naproti sobě. To vám umožní snadný přístup do postele z obou stran. Třetí alternativou je uložení postele naproti oknům, což vám – zejména při nízké nadezdívce – otevře příjemný výhled ven přímo z postele.
Jak uvádějí odborníci, prosvětlení ložnice ovlivňuje náš 24hodinový biologický cyklus. Předpokládá se, že zdravé světlo velmi úzce souvisí i se zdravou tmou, což v zásadě znamená, že potřebujeme vysokou intenzitu světla ve dne a tmavou, zatemněnou místnost během spánku. Pozor, z biologického hlediska je důležitá také vysoká intenzita světla prvních 20 minut ráno po probuzení. Proto je ideální, pokud můžete stínící prvky střešních oken propojit s inteligentním systémem domácnosti. Rolety se pak budou ráno vytahovat podle předem nastaveného režimu.
Náš tip na závěr
Ještě podrobnější rady, tipy a triky i pro další místnosti naleznete v obsahově bohaté brožuře Přirozené osvětlení, kterou si můžete stáhnout snadno, rychle a zdarma.