Ložnice v podkroví je vrcholné romantické dílo. Víte ale, proč je dobré směřovat okna na východ a kam umístit postel? Poraďte si se správným uspořádáním pokoje a vykouzlete útulnou ložnici v podkroví.

V noci se nad vámi otevře obloha plná hvězd.

Dostatek čerstvého vzduchu zaručí ničím nerušený spánek

Podkrovní prostor nabízí svým umístěním a netypickou dispozicí možnost k vytvoření nejklidnějšího a nejútulnějšího pokoje v domě. Nároky na velikost ložnice nejsou nijak vysoké. Podle odborníků prostor pro spaní vyžaduje pouze lůžko a malý noční stolek jako odkládací plochu. Vzduch v místnosti by měl mít:

Umístění v nejvyšší části domu omezí hluk a díky střešním oknům proudí do podkrovní ložnice dostatek čerstvého vzduchu.

Střešní okna dodají ložnici dostatek čerstvého vzduchu.

Na kterou světovou stranu by měla směřovat okna?

Klíčovým faktorem je správné rozmístění oken. Rozhodujte se na základě toho, jak rádi vstáváte:

  • Ideální je umístit okna k východu  ranní slunce není tak intenzivní a dodává pozitivní energii. Bude se vám tak příjemně vstávat.
  • Pokud nejste ranní ptáčata a slunce by vás budilo, umístěte okna směrem k jihu nebo jihovýchodu. Předejdete tím přehřívání pokoje v letních měsících.

Vyhněte se směřování oken k západu, kam slunce svítí v odpoledních a večerních hodinách. V zahřáté podkrovní ložnici se usíná velmi špatně.

Správným umístěním oken ložnici prosvětlíte a předejdete jejímu přehřívání.

Kam umístit postel?

Zkosená střecha může být při umisťování nábytku limitující, ale při troše snahy z ní můžete udělat přednost. Postel by měla být umístěna přímo pod střešním oknem tak, aby byla dostupná z obou stran. Čelo postele směřujte k nezkosené stěně, abyste se o něj mohli pohodlně opřít.

Postel umístěná pod oknem zaručí noční výhled na hvězdy.

Chytré řešení úložného prostoru

V podkrovních prostorách a převážně pak v ložnici je důležitý dostatek volného místa. Na rozdíl od běžných pokojů je výběr nábytku náročnější. U některých skříněk je proto lepší zvolit individuální řešení a nechat si je vyrobit na míru.


Pokud máte bílé stěny, zvolte skříň stejné barvy až ke stropu. Díky tomu splyne s okolím. Pro úsporu prostoru jsou daleko praktičtější posuvná dvířka a pokud chcete místnost opticky ještě více zvětšit, pořiďte si dvířka zrcadlová. Věřte, že rozmyslíte-li celou realizaci důkladně, vykouzlíte si v domě malý ráj, ze kterého nebudete chtít odejít.

Bílé skříňky splynou se stěnou, prostor bude díky tomu působit vzdušně