Bez přirozeného světla se nežije dobře. Je předpokladem zdravého bydlení i zdraví prospěšných pracovních podmínek, ale asi není domu, v kterém by mělo každé zákoutí naprosto ideální řešení. Zejména v přízemních bungalovech, ale také u svépomocných rekonstrukcí vznikají prostory, kterým by více světla svědčilo a získaly by díky němu širší možnosti využití. Pomoci tomu dokážou světlovody. I vy si kladete otázku, kde se vzaly?
Přirozené světlo snižuje únavu očí a zajišťuje správné vnímání barevného spektra. Ještě důležitější je, že se pod jeho vlivem spontánně mění hladiny některých hormonů. I proto lidé od nepaměti hledali cesty, jak ho co nejvíce dostat do obytných prostor. Ale pozor! Najít způsob, jak světlu umožnit účinně proudit i pod střechu nebo do hlubších vnitřních dispozic domů, je jedna věc, ale zajistit efektivitu, bezpečnost a energetickou hospodárnost tohoto procesu bylo dlouhá léta skutečnou výzvou. A tak se ke slovu dostaly světlovody. Není to žádná novinka, i tak si ale zas a znovu zaslouží pozornost.
Světlovody dobře využívají známé fyzikální jevy. Denní světlo transportují za pomoci odrazivosti vysoce lesklých materiálů přes střechu až dovnitř domu. Bez velkých ztrát zvládnou i vzdálenost 6 metrů a „rozsvítí“ i ty nejneočekávanější prostory v domě. Za zmínku jednoznačně stojí, že u těch nejvýkonnějších se při správné instalaci během cesty tubusem ztratí jen 2 procenta denního světla, které dopadá na daném místě a v daném okamžiku na střechu. Podle propočtů takto světlovody ušetří přibližně 400 hodin svícení žárovkou ročně. Reálné číslo však může být i vyšší.
Jak přesně fungují?
Světlovod se skládá ze střešního modulu umístěného na vnější straně střešní roviny ploché nebo šikmé střechy. Jeho design dokonale zapadá do jakéhokoliv typu střechy se sklonem do 60°. Může se použít v kombinaci se všemi druhy střešních krytin, ale hodí se i v případě vegetačních střech. Tvrzené sklo nebo akrylová kopule, kterou je osazovací rám doplněn, má samočisticí úpravu, díky které po dlouhou dobu nedochází ke snižování účinnosti.
Ze strany interiéru je světlovod na stropě místnosti ukončen difuzérem s designem připomínajícím jakékoliv jiné moderní stropní svítidlo. Právě ten je odpovědný za propuštění světelných paprsků z tubusu do interiéru a za rovnoměrné osvětlení místnosti bez zkreslení barevného spektra. Difuzéry mohou být doplněny úspornou nízkoenergetickou LED žárovkou. Večer, v noci nebo za špatného počasí, kdy i venku chybí dostatek denního světla, se s touto výbavou dokážou chovat jako skutečná stropní svítidla. Na druhé straně za jasných nocí někdy ani nebudeme LED osvětlení potřebovat, protože světlovod přenáší i měsíční světlo a úplná tma pod ním nebude.
Difuzér je se střešním modulem propojen tubusem z vysokoreflexního materiálu s odrazivostí až 98 procent. Odrazivá vrstva je obvykle pokryta vrstvou křemíku nebo stříbra nanesenou ve vakuu. Dnešní tubusy se předhánějí ve vzdálenostech, na které jsou schopny přenášet světlo. Původní 2 metry byly dávno pokořeny a nová řešení umožňují přenášet denní světlo podstatně dál. Problémem není ani nutnost zalomení. Tubusy mohou být vybaveny sadami kolen, s kterými se dají ohnout do požadovaného tvaru a přizpůsobit konkrétnímu konstrukčnímu prostoru domu. Sofistikovaná konstrukce dovoluje výrobcům garantovat jejich stoprocentní stav na 10 let, přičemž celková životnost je kolem 25 let a více.
Montáž světlovodů
Více cenných rad vám poskytne odborník
Osobní poradenstvíSvětlovody je výhodné instalovat v průběhu výstavby nebo rekonstrukce střechy, nicméně je možná i dodatečná montáž. Zkušení řemeslníci je zabudují, aniž by nadělali spoustu nepořádku, a vy si za několik hodin můžete vychutnat pocit, který popsali mnozí noví majitelé – stává se jim, že mají tendenci hledat při odchodu z místnosti vybavené světlovodem vypínač, aby zhasli rozsvícené světlo…
Věděli jste?
K instalaci světlovodů nepotřebujete stavební povolení.
Ekonomika a zdraví v domácnosti
Cena světlovodů začíná přibližně na úrovni 10 000 Kč. Za doplňkový sortiment je nutné si připlatit a je potřeba počítat i s cenou práce odborníka, který je do střechy osadí. Laickou montáž, přestože se postup může zdát jakkoliv jednoduchý, nedoporučujeme.
Vždy se jedná o zásah do složité konstrukce střešního pláště a s detaily napojení na jednotlivé jeho vrstvy si poradí opravdu jen zkušený a školený odborník. Každopádně příklady z praxe ukazují, že instalace dvou světlovodů na střeše rodinného domu přijde na méně než 1 procento z celkové ceny stavby.
Izolační vlastnosti světlovodů chrání prostory pod střechou v chladném počasí před ztrátami tepla a v letním období zase před přehříváním interiéru, takže není důvod obávat se vyšších faktur za vytápění nebo chlazení. Samozřejmě přispívají k úspoře energie na svícení. Pokud jste majiteli stavby, kterým záleží na úspoře energie a přílivu světla v jeho přirozené podobě, světlovodům se vyplatí najít místo během rekonstrukce i výstavby nového rodinného hnízda nebo firemních prostor, a to zejména:
- v místnostech bez oken (typickými zástupci jsou prostory toalet a koupelen, šaten, chodeb, schodišť či pracovních koutků vytvořených na místech, která se v domě nepodařilo využít nijak jinak),
- ve velkých místnostech s hlubokou dispozicí, do které má denní světlo z fasádních oken omezený přístup.
Pokud stojíte před rozhodnutím, zda řeknete světlovodům ano, nebo ne, více než úsporu mějte na paměti své zdraví i zdraví svých nejbližších. Nedostatek přirozeného světla v interiéru způsobuje i poruchy cirkadiánního rytmu a s tím spojené změny nálad a snížení psychické pohody, které mají vliv na chování, výkonnost, fyzické zdraví i radost z každodenního života.
A kde se vlastně vzaly světlovody?
Historie světlovodů není příliš dlouhá. Přestože jejich princip využívá dávno popsané fyzikální jevy, myšlenka přivést světlo z vnějšího prostředí pod střechu domu pomocí trubicového systému vznikla v Austrálii v roce 1980. Autorství patří vynálezci Stevu Suttonovi. (Vynálezci z USA M. T. Neal, W. R. Lake, Moler, Cerbian, W. Wheeler a z Ruska V. N. Čikolev ještě koncem 19. století téměř současně usilovali o přenos světla ze vzdáleného zdroje, ale jejich pokusy doprovázela nepřípustně vysoká teplota a riziko požáru nebo úrazu elektrickým proudem. Navrhovali kovové trubky se zrcadlovým vnitřním povrchem a mělo jít o osvětlení výrobních prostor a podzemních tunelů.)
Vývoj australských prototypů a jejich zkoušení byly poměrně zdlouhavé procesy, a tak až v roce 1986 došlo k patentování jedinečné konstrukce. V roce 1987 byl instalován první prototyp. Po prodeji patentu a vstupu na americký trh v roce 1992 bylo konstrukční řešení dále vylepšováno a expanze na komerční trh odstartovala v roce 2000. Svět pochopil, že toto jednoduché technické řešení bude přínosem pro kvalitu bydlení. List The Daily Telegraph dokonce označil světlovod Solatube® za jeden z nejlepších australských vynálezů 20. století.
Na českém trhu jsou světlovody Velux k dispozici už dvacet let. Výrobci dnes nabízejí řadu technických řešení a každoročně přicházejí s novinkami, které vylepšují užitné vlastnosti tohoto inovativního sortimentu výrobků.