Schodiště je v první řadě spojnicí dvou pater. Zároveň je i součástí interiéru, mělo by tedy dokreslit celkový vzhled. Proč si do podkroví pořídit dřevěné schodiště a na co si dát při výběru pozor?
Schodiště je jedním z nejvýraznějších architektonických prvků v rodinném domě. Původně sloužilo jen k překonávání výškových rozdílů mezi jednotlivými podlažími, takže byla prvořadá jeho funkčnost. Dnes jsou na schodiště kladeny mnohem vyšší nároky. V moderním prostoru na něj vždy padne zrak a stává se středem pozornosti.
Při výběru se přihlíží k jeho estetice i celkovému začlenění do konceptu interiéru. Pokud si odmyslíme možnost vyřešit komplikovanou otázku schodiště tím nejjednodušším způsobem – vyzděním, vstupují do hry různé alternativy, přičemž téměř každá bude s použitím dřeva. Jaké dřevěné schody můžete mít?
Jaký zvolit typ schodiště?
Dřevěné schody patří zejména do rodinných domů, chat a mezonetových bytů. Podstatně méně časté jsou v administrativních a jiných prostorách. Při úvahách o jejich vhodnosti do nového nebo rekonstruovaného podkroví zvažte primárně funkci, kterou budou plnit, a uvažujte i nad prostorovou dispozicí. Některé typy schodišť dokážou účinně ušetřit prostor, takže se hodí především tam, kde se bojuje o každý centimetr.
Trochu důležité odborné terminologie o tom, jaké podoby může mít dřevěné schodiště: Konstrukčně mohou být dřevěné schody řešeny jako schodnicové, oboustranně uložené s vřetenovou zdí, točité s vřetenovým sloupkem, točité s vnitřní schodnicí, zavěšené a žebříkové.
Podle podepření schodišťových ramen dělíme schodiště na vřetenová, pilířová, schodnicová, visutá, desková, zavěšená, pohyblivá, žebříková a podpíraná kombinovaně. Zní to složitě? Je to trochu složité. Vysvětlíme vám princip, výhody i nevýhody těch nejběžnějších typů:
Schodnicové schodiště
Tyto schody jsou v ramenou podpírány jednou nebo více schodnicemi, které jsou jejich základním nosným prvkem. Nejčastějšími podpěrami jsou schodnice z oceli vedené ze spodní části schodů. Jedná se o nejběžnější řešení, pokud hledáte pohodlnou a cenově dostupnou možnost přechodu z přízemní části domu do místností v patře a nechcete schody zdít ani betonovat.
Je důležité vědět, že schodnicové schody mají své prostorové nároky a mohou mít jedno nebo více ramen. Pokud se k tomu rozhodnete i pro dřevěné schodnice, dodáte interiéru přírodnější a teplejší vzhled.
Vřetenové schodiště
Toto schodiště může mít libovolný půdorysný tvar. Jednotlivé schody jsou podpírány svislou střední podpěrou – vřetenem nebo vřetenovou stěnou. Ta bývá většinou z oceli nebo železobetonu. Schody v tomto případě nemusí mít podstupnice (svislá čela schodišťových stupňů).
Výhodou vřetenových schodů je fakt, že na malém prostoru vzniká relativně pohodlné propojení dvou podlaží. Stěhování nábytku po tomto zatočeném schodišti je náročné, ale je to mnohdy nejlepší možné řešení při rekonstrukci starších domů s cílem dosáhnout plnohodnotného využívání podkroví a zvýšit hodnotu nemovitosti.
Zavěšené schodiště
I v tomto případě mluvíme nejčastěji o schodech bez podstupnic. Z estetického hlediska jde o vyšší standard a mimořádně působivé řešení, neboť konstrukce působí lehce, neuzavírá pohled na prostor a neodčleňuje schodiště z prostoru bydlení. Jednotlivé stupně mohou viset po obou stranách, nebo mohou být na jedné straně vetknuty do zdi a na druhé zavěšeny na ocelových lankách. Zavěšené schodiště najde využití spíše v novostavbách.
Visuté dřevěné schodiště
Představte si ho jen jako samostatné stupně, které trčí ze zdi do otevřeného prostoru. Samonosný schod je na jedné straně vetknutý do nosné konstrukce, druhá strana je volná bez jakékoli podpěry.
Toto opravdu efektní řešení vyžaduje pevné a staticky únosné svislé konstrukce pro zajištění stability, takže není vhodné pro moderní tenkostěnné zděné systémy. Je také finančně náročné. Schodiště nejvíc vynikne ve velmi moderních interiérech. Je třeba s ním počítat již ve fázi přípravy projektu a staticky na něj připravit stěnu, do které se zakotví.
Žebříkové dřevěné schody
V rodinných domech často slouží k přístupu do trvale nevyužívaných podkrovních prostor. Mají strmý sklon ramene, který se pohybuje od 41° do 60°. Tento sklon umožňuje překonat velký výškový rozdíl na malém prostoru, přičemž i samotné schody zabírají velmi málo místa.
Žebříkové schody bývají nejčastěji jednoramenné a přímočaré. Nejsou to komfortní ani bezpečné schody a nehodí se ke každodennímu používání a přesunu mezi denní a noční částí domu.
Mlynářské schody
Patří mezi schody, které se používají v dispozičně stísněných podmínkách. Často spojují nejvyšší obytné podlaží s podkrovními prostory. Přestože jsou bezpečné, na mnohé lidi působí nepohodlně. Jsou pochozí jen uprostřed, proto není důvod, aby byly široké.
Šířka schodišťových ramen bývá kolem 750 mm a po obou stranách ramene by měly mít osazené držadlo pro jistější chůzi. Mlynařské schody mívají asymetrické stupně, které po nich usnadňují pohyb. Stupně se zrcadlí, stejný je tedy vždy každý druhý stupeň.
Ani tyto schody nejsou vhodné pro běžné používání. Ale ano, mohou vést do podkrovního pokoje pro hosty nebo do spacího koutku.
Proč vsadit právě na dřevo?
Od pradávna je to nejpoužívanější materiál, se kterým si dokáže poradit nejen odborník, ale i šikovný kutil. Dřevěné schodiště do podkroví působí neutrálně a hodí se jak do starých, tak moderních domů. Dodává přírodní vzhled a zútulní pokoj. Další výhodou je dlouhá životnost dřeva a poměrně bezproblémová možnost renovace a ošetření. Můžete ho libovolně kombinovat s dalšími materiály a hodí se i do menších prostor.
Tip: Dřevo dodá šarm i zděným schodům
U zděných nebo železobetonových schodů se dobře vyschlým dřevem obkládá nástupnice (horní plocha schodišťového stupně), na kterou našlapujete a která je při používání nejvíce namáhána. Podstupnice se obkládat může, ale i nemusí. Místo dřeva lze zvolit i vodou omyvatelnou barvu nebo dlaždice.
Který druh dřeva je nejvhodnější?
Při úvahách nad materiálem myslete na to, aby vám schody ladily s podlahou. Pokud máte dřevěné rámy oken a přiznané trámy v podkroví, dřevo na schodech můžete sladit také s nimi. K výrobě schodišť se používá převážně tvrdé dřevo, které je odolnější proti poškrábání a celkovému opotřebení. Doporučuje se například dub, buk nebo jasan.
Pokud máte více finančních prostředků, zainvestujte do dřeva ovocných stromů (např. třešeň nebo ořech) nebo tvrdých exotických dřevin. Ty jsou charakteristické svou výraznou kresbou a odstínem a působí elegantně. Dřevo můžete kombinovat i s jinými materiály, které dokreslí celkový vzhled schodiště.
Náš tip:
Nástupnice a podstupnice můžete obložit také dýhovaným dřevem, například borovým s dubovou dýhou. Existuje ale i jiná možnost, jak docílit vzhledu dřeva: O něco levnější a poměrně oblíbenou variantou jsou schody obložené vinylovou nebo laminátovou podlahou, která imituje dřevo.
Někteří výrobci podlah mají v nabídce dokonce speciální schodišťové systémy pro vystupující stupnice schodů a různé šířky schodišťových stupňů. Jejich dekor pak jednoduše sladíte s dekorem podlahy a interiér tak bude působit harmonicky.
A co další funkční prvky?
Dřevěné schodiště do podkroví můžete pro větší bezpečnost opatřit bodovými světly nebo LED páskami. Ty oceníte, pokud v podkroví máte umístěnou ložnici nebo dětský pokoj. Abyste předešli uklouznutí, nalepte na okraj jednotlivých nášlapů protiskluzové pásky a rozhodně nepodceňujte výběr zábradlí.
Nezapomínejte na to, že nejkrásnějšího schodiště dosáhnete vždy jen správnou kombinací designu, funkčnosti a dopadu přirozeného světla. Ani to nejdražší schodiště nevynikne, pokud zůstane v pochmurném tmavém prostoru. Kromě svislých fasádních oken patří k nejvhodnějším prosvětlovacím prvkům v domech s plochou střechou světlíky a světlovody, v domech se šikmou střechou přicházejí v úvahu kromě střešních oken i jejich sestavy a kombinací a také světlovody.
Vykročte správným směrem a věnujte výběru typu schodiště i jeho materiálu dostatek času. Vezměte v potaz četnost jeho využívání a nezapomeňte na bezpečnost. Díky tomu vám budou schody dlouho sloužit nejen jako cesta do podkroví, ale i jako estetický interiérový doplněk.
Více cenných rad vám poskytne odborník
Osobní poradenství