Někdy stačí jeden chytrý krok a prostory vašeho domu nebo bytu se změní na prosvětlenou oázu – dostatek denního světla vykouzlí pozitivní náladu, vnese do interiéru hřejivou atmosféru. Přirozené světlo je zkrátka prvním předpokladem harmonického domova.
Namísto jednoho okna dvě
Okno k oknu a tohle je výsledek – krásně prosvětlené schodiště. Přirozené světlo, které díky oknům proniká dovnitř, zvýrazní i rodinné fotografie v rámech, které lemují cestu do patra. Obyvatelé mohou mít při stoupání po schodech rozhodně pocit, že kráčejí k oblakům – takto zvolená okna působí přesně jako „brána do nebe“.
PŘEDTÍM
POTOM
Jako by to ani nebyla ta samá místnost
Klíčovým prvkem při řešení prosvětlení interiéru jsou jednoznačně okna – i z malého tmavého pokoje dokážou udělat otevřený vzdušný prostor. V tomto případě majitelé vyloučili osazení klasických oken ve vikýři a raději v plné míře využili rovinu šikmé stěny. Takto uspořádaná okna vedle sebe a nad sebou jsou skvělou volbou, jednak umožní průnik přirozeného světla dovnitř a zároveň zprostředkují velkorysý výhled.
PŘEDTÍM
POTOM
Konec stísněné kuchyňky
Byty obvykle nedisponují velkými kuchyněmi, ale správným výběrem okna lze i malé kuchyně pozměnit ve stylový prostor, do kterého se nebudete stydět pozvat své známé. Stačí, když střešní okno, které je optimální cestou pro sluneční paprsky, vyměníte za střešní balkon – získáte panoramatický výhled, pocit většího prostoru a samozřejmě i mnohem více světla.
Celé to funguje velmi chytře: Po otevření sestavy se ze střešního, na první pohled obyčejného okna vysune v dolní části integrované zábradlí, přičemž horní část se otevře do takové výšky, aby pod ní mohl dospělý člověk pohodlně stát.
PŘEDTÍM
POTOM
Malá místnost nemusí mít jen jedno okno
Pokoj s malým oknem je hotová noční můra, s tím asi souhlasí každý. Jedno okno ale také nemusí být dost – i s malou místností, jakou je například toaleta pro hosty, lze rozšířením stavebního otvoru ve střeše dělat zázraky. Z neútulného stísněného prostoru se přidáním střešního okna v kombinaci se světlými barvami a přírodními materiály stane kompaktní útulná místnost.
Pokud se bojíte, že by v místnosti bylo až příliš velké teplo, díky exteriérovým stínícím prvkům, například vnějším roletám nebo markýzám, můžete regulovat množství světla, abyste prostor následně nemuseli zase chladit.
PŘEDTÍM
POTOM
Z ponurého podkroví útulný pokojíček
Tmavé půdy bývají oblíbeným místem pro natáčení hororových filmů – není se čemu divit, vždyť prostory, které jsou tmavé a nevětrané, vyvolávají v člověku depresivní náladu. Pokud ale do podkroví přidáme střešní okna, která samozřejmě nabídnou cestu světlu a zároveň zlepší větrání, podkroví bude působit nejen příjemně a vlídně, ale bude i lépe „dýchat“.
PŘEDTÍM
POTOM
Sluneční paprsky přímo do postele
Tři okna v podkroví lze nahradit i efektním střešním „trojoknem“. Usínat pod hvězdami a probouzet se se sluncem na tvářích? Pokud po něčem takovém toužíte, nemusíte spát venku pod stanem, stačí mít pokoj v podkroví a chytře řešené střešní okno. Sami můžete vidět rozdíl – jedno střešní okno osvětlilo nanejvýš skříňku, jakmile vedle něj ale přibyla další dvě okna, prozářil se celý prostor a atmosféra místnosti dostala najednou úplně jiný ráz.
PŘEDTÍM
POTOM
Jak se „nafukuje“ koupelna
Vana, dřevěné trámy a jedno střešní okno – tak může vypadat koupelna horských chat nebo víkendových chalup. Přestože je zde použitý dřevěný obklad, který obvykle evokuje spojení s přírodou, v takové kompozici a množství působí těžce a opticky prostor spíše uzavírá. Při relaxaci ve vaně má člověk pravděpodobně pocit, že mu strop padá na hlavu. Předejít tomu jde zvětšením střešního okna a použitím světlých bílých tónů, které pronikající přirozené světlo ještě více rozptýlí.
PŘEDTÍM
POTOM
TIP
Každý prostor je specifický, proto byste mu měli přizpůsobit také výběr a umístění střešního okna. Pokud nevíte, jak na to, přečtěte si krátkého průvodce: https://www.velux.cz/pomoc-a-rady/pred-nakupem/jak-vybrat-stresni-okno.
Cenné rady ohledně zateplení a výměny oken vám poskytne odborník.
Získejte konzultaci