Sen každé ženy, nezbytnost každého muže. Šatna je důležitou součástí obydlí, nezapomeňte jí proto věnovat dostatek energie a kreativity. I podkrovní šatnu, jakkoliv velká bude, totiž můžete zrealizovat podle svých přání.

Po šatně Carrie ze Sexu ve městě touží snad každá žena. V realitě se ho sice dočká málokterá, ale my ostatní se můžeme pokusit vytvořit si náš vlastní módní minisvět v rámci podkrovního prostoru.

Malá nebo velká? Každý detail promyslete

Ačkoliv se vám může zdát, že místo vyhrazené pro šatnu je velké, opak může být pravdou. Samotná skříň sice nemusí zabírat tolik místa, ale musíte myslet i na komfort při ukládání prádla a při převlékání. Jak tedy zařídit šatnu v podkroví?

Nedostatek místa vyřeší paravan

Do malých podkrovních šaten doporučují odborníci umisťovat skříně s posuvnými dveřmi. Ale ani ty nemusí šetřit místo. Například jen samotné posuvné otevírání dveří ubírá prostoru 5–6 cm. V případě opravdu malého prostoru v podkrovní šatně proto volte raději variantu s paravanem nebo skříní s visící látkou místo dveří.

Moderní jsou tzv. naked skříně, které neskrývají svůj obsah. Jsou navíc praktické, protože nezaberou tolik místa.

Nábytek na míru efektivně využívá každý prostor

Malý i velký prostor se dá vyřešit také jiným způsobem – nábytkem na míru. Šatna v podkroví vyžaduje umístění mnoha věcí na relativně malém prostoru a nábytek na míru umožňuje efektivně využít každý cíp této místnosti.

Jeho výhodou je, že přesně kopíruje terén vašeho podkroví. Nevýhodou pak vyšší cena. Investice se ale vyváží jeho bytelností. Ručně zhotovený nábytek totiž zpravidla vydrží mnohem déle než ten z výrobní linky.

Podomácku vyrobená skříň je kutilská výzva

Pokud se vám ani tak nechce do nábytku na míru investovat a jste domácí kutil, do výroby se můžete pustit sámi. Víc než kde jinde tu platí osvědčené pravidlo „dvakrát měř, jednou řež“. Atypické prostory podkroví dokážou začínající kutily potrápit, proto svou šatnu v podkroví realizujte raději až se zkušenostmi z výroby klasického nábytku.

V domě s podkrovím bývá problematickým místem prostor pod schody. Ideální je do něj umístit skříň na míru.

Jak postupovat při výrobě nábytku do podkrovní šatny?

  1. Zaměřte zešikmení a úhel zkosení pomocí úhelníku.
  2. Podle něj vyřezejte z prken veškeré komponenty skříně (boky, vrchní část apod.).
  3. Poskládejte kostru skříně – začněte jedním z boků, k němu přimontujte příčné latě a pokračujte druhým bokem.
  4. Podomácku vyrobená šatna v podkroví nemusí mít zadní díl. Díky hornímu zkosení totiž skříň drží u sebe, aniž by se převážila. Nezapomínejte ale, že kusy oblečení by se mohly ušpinit od stěny. Tomu předejdete například vytapetováním konkrétní části zdi, ke které skříň přiléhá.
  5. Umístěte skříň na své místo a přidělejte jednotlivé poličky.
  6. Šatnu opatřete buď klasickými dveřmi, pověšenou látkou nebo nechte odhalenou.
  7. Voilá, máte hotovo.

Šatna jako samostatný pokoj

Jste majiteli velkého prostoru v podkroví a šatnu máte jako samostatnou místnost? Gratulujeme, patříte k několika málo šťastlivcům. Ačkoliv máte pro své oblečení dostatek prostoru, využívejte ho efektivně.

Šatna v podkroví jako samostatný pokoj by měla dostát svému účelu a využívat každý centimetr pro skladování prádla. Nebojte se proto nakoupit skříně dosahující až ke stropu. Skládejte je ale raději až přímo na místě.

Ideální světlo v šatně? To denní. Pokud ho nemůžete přivést okny, použijte světlovody. Dodávají rozptýlené denní světlo, které prostor dostatečně osvětlí a zároveň nehrozí vyblednutí oblečení.

Nechte si poradit

Malá, střední, velká. Každá šatna v podkroví se dá správně a efektivně vybavit. Musíte se však držet výše zmíněných zásad. Díky nim nemůžete při zřizování podkrovní šatny šlápnout vedle. A pokud byste si přeci jen nevěděli rady, obraťte se na známé, kteří už podobný problém řešili, nebo na povolaného odborníka.