O potřebě větrání nikdo nepochybuje. Hodně se píše o tom, čím vším je vzduch v obytných prostorách znečištěný. Podstatné je, jak škodliviny dostat z domu ven. Objasníme vám, jak větrat v zimě, a to i v případech, kdy jste nemocní, máte malé děti nebo domov, ve kterém s vámi žijí čtyřnozí mazlíčci.
Vzduch uvnitř budov může být až pětkrát více znečištěný než vzduch venku. Vypařují se do něj chemické látky ze stavebních a nátěrových hmot, nábytku, textilií. I takové, které jsou přítomné v chemických přípravcích používaných v domácnosti nebo vznikají při spalování různých druhů paliv, vaření, používání osvěžovačů vzduchu, svíček a vonných tyčinek.
Kromě chemických látek se ve vzduchu v domácnostech vyskytuje prach a biologické znečišťující látky, jejichž původ lze hledat v plísních, roztočích a jiných mikroorganismech. Nelze zapomenout ani na oxid uhličitý, vznikající jako odpadní produkt dýchání. Všechny tyto látky jsou pro lidský organismus cizí, a tak se jim brání. Výsledkem pak je podráždění dýchacích cest, očí, nosu, pokožky, únava ústící do bolesti hlavy a vyčerpání.
Někteří vědci se zabývají také genetickými změnami zapříčiněnými cizorodými látkami v ovzduší. Čistý, svěží vzduch je jednoduše předpokladem zdravého bydlení. Větrat je životně důležité, a to i v zimních měsících a zateplených budovách.
A to je jen začátek. Dlouhodobé působení vybraných látek může mít pro lidský organismus karcinogenní účinky. Někteří vědci se zabývají také genetickými změnami zapříčiněnými cizorodými látkami v ovzduší. Čistý, svěží vzduch je jednoduše předpokladem zdravého bydlení. Větrat je proto životně důležité, a to i v zimních měsících a v zateplených budovách.

Jak tedy větrat?
Všeobecně platí 3 pravidla:
- Pravidelně, alespoň třikrát denně, ale rychle a intenzivně, aby se vzduch vyměnil bez ochlazení vnitřních prostor.
- Ideálně pět minut, za velmi nízkých teplot kratší dobu.
- Nejlépe průvanem.
Věděli jste?
V obytných a pracovních prostorách se výměna vzduchu zajišťuje montáží oken s mikroventilací, která umožňuje nepřetržitou, avšak poměrně málo účinnou výměnu vzduchu, která je v zimním období doprovázena poměrně velkým únikem tepla. Na neustále ochlazovaných stěnách v okolí oken kondenzuje vzdušná vlhkost, což je už jen krůček od vytvoření plísní.
Účinnějšího větrání, především v zateplených budovách s téměř nulovou spotřebou energie, se dosáhne využitím sofistikovaného systému výměny vzduchu pomocí rekuperace. Tento systém se stará o výměnu vzduchu s minimálními tepelnými ztrátami, protože čerstvý vzduch vcházející do budovy se v protichůdném výměníku tepla ohřívá odcházejícími přehřátými masami vzduchu. V rekuperátorech se pak může čistit i dezinfikovat.
Svěží vzduch nic nenahradí
Takový vzduch umíme do prostor, v kterých se zdržují lidé, dostat jen nárazovým větráním. Lze to zajistit především větráním okny. Klasickými, nebo střešními. V každém případě musí větrání být v zimním období dostatečně dlouhé na to, aby se vzduch v prostoru dostatečně vyměnil, ale ne tak dlouhé, aby došlo k ochlazení stěn a vybavení prostoru.


V takovém případě se do místnosti dostane studený čerstvý vzduch, který se od přehřátých stěn rychle ohřeje. Díky tomu dochází k minimálním ztrátám tepelné energie a nevzniká ani tepelná nepohoda lidí v dotčeném prostoru. Při krátkém nárazovém větrání nedochází k ochlazování stěn a netvoří se kondenzace vodních par. Tak předcházíme pozdějšímu výskytu plísní.
Větrání ve specifických situacích
1. Jak větrat, když jste nemocní
Pokud máte chřipku, rýmu nebo jiné respirační onemocnění, tak při mluvení, kašlání či kýchání vylučujete malé kapičky obsahující choroboplodné zárodky. V takovém prostředí se mohou snadno nakazit i ostatní členové rodiny.
Během nemoci se izolujte od ostatních a ve svém pokoji větrejte, „co to jde“. Pravidelný přísun čerstvého vzduchu zlepšuje také vaše pohodlí a urychluje proces uzdravování. Svěží vzduch je důležitý pro lepší spánek, který je zase klíčový pro posílení imunity. Jak správně větrat?
- Víckrát denně: Větrejte 4–5krát denně po dobu 5 minut, a to navzdory tomu, že je venku chladno. Vzduch se dostatečně vyčistí a zvlhčí a místnost se příliš neochladí. Okna můžete na 2 minuty otevírat i každé 2 hodiny. Koncentrace bakterií a virů v ovzduší se tím radikálně sníží. Abyste ještě více neprochladli, dejte si na sebe po vyvětrání o vrstvu více.
- Vyhýbejte se delšímu průvanu: Pokud je to možné, otevřete si dvě okna na opačné straně, aby se vzduch vyměnil rychle. Dlouhý průvan může zhoršit příznaky onemocnění, například bolest v krku nebo kašel.


2. Jak větrat, když s vámi žije pes, kočka
Nebo papoušek. Většina domácích mazlíčků pouští chlupy. I proto je v domácnostech se zvířaty potřeba více uklízet a častěji větrat. Větrání má být rychlé, 5, nejvýše 10 minut. Vzduch se očistí od případných nepříjemných pachů, alergenů a poletujících chlupů.
Zapamatujte si:
Pro rychlejší účinek otevřete více oken, zvířátko ale nenechávejte v průvanu.
Důležité je i pravidelné čištění například kočičích záchodů, hraček nebo pelíšků. Co jde, vysávejte vysavačem s HEPA filtrem, který zachytí i nejmenší částečky. Mazlíčka je potřeba i pravidelně koupat a vyčesávat, čímž také výrazně snížíte množství chlupů a nečistot v ovzduší.
Čistší vzduch pomůže udržet i čistička vzduchu, ideálně s HEPA filtrem, který dokáže zachytit alergeny i chlupy. Máte-li suchý vzduch a v domácnosti mazlíčka, který má tendenci pouštět spoustu chlupů, obě nepříjemnosti může vyřešit zvlhčovač vzduchu.
Náš tip:
Máte-li kočku, okna a balkony doplňte síťkami nebo jinými prvky, které během větrání přispívají k bezpečnosti. Platí to i o střešních oknech.
Kočky jsou zvědavé a vynalézavé, ve snaze přiblížit se k ptáčkovi nebo chytit mouchu se mohou dostat do životu nebezpečných situací. Kočka je akrobat, ale devět životů rozhodně nemá – nešťastný pád ze šikmé střechy přežít nemusí. Pokud je vaším rodinným přítelem barevná andulka, síťka na otevřeném střešním okně se postará o její bezpečí, i když ji necháváte volně létat v interiéru.


3. Jak větrat v zimě, když máte malé děti
Větrání vyžaduje více opatrnosti, abyste syna nebo dceru ochránili před velmi nízkými teplotami a průvanem. Okna otevírejte, když děti nespí, jsou aktivní a máte je pod dohledem. Nevětrejte dlouho, stačí 5 minut. Delší čas je nepotřebný až nežádoucí, protože studený vzduch stihne ochladit i podlahy, na kterých děti velmi rády sedí nebo leží a hrají si s hračkami a stavebnicemi. Postarejte se také o to, aby bylo dítě během větrání dostatečně oblečené.
V zimě nenechávejte dítě ležet ani spát u otevřeného okna, ani na místě, kde se vytváří průvan. U maličkých dětí větrejte hlavně ráno, poté odpoledne a večer před jejich spánkem. Spánek ve vyvětrané místnosti přispívá k lepšímu odpočinku.
Jak větrat s miminkem?
Větrat je potřeba, i když máte doma týdenního novorozence. Vydýchaný vzduch vyměňujte vícekrát denně, jen nezapomeňte děťátko lépe přikrýt. V průvanu ho nenechávejte ani v případě, když spí v pokoji v kočárku.
U miminek dobře provětrejte i po odchodu návštěvy, po vaření, sprchování, praní, právě tehdy se tvoří nejvíc vlhkosti. Často to opakujte i při nemoci některého z členů domácnosti.
Proč ještě větrat?
Pokud na pravidelné větrání domu neustále zapomínáte, zkuste si zadat upomínku do telefonu. Vyplatí se to. Bez pravidelného větrání nevhodně stoupá i vlhkost vzduchu, neboť čtyřčlenná rodina do ovzduší vyloučí asi 4 litry vody za den. K tomu připočtěte vodu z praní, vaření, osobní hygieny… Spolu to může mít za následek, že vlhkost vzduchu vystoupá nad 60 %. Tato hodnota již vytváří vhodné podmínky pro množení plísní a mikroorganismů, které vyvolávají alergie, astma, infekce dýchacích cest a zhoršují regeneraci organismu.


Nedostatečné větrání často vede i k tzv. rosení oken, hlavně na podzim a v zimě. Není to ale jen problém oken. Důsledkem mohou být také vlhké stěny a nábytek, což opět vytváří ideální podmínky k růstu plísní, které mohou zhoršit zdraví a způsobit dýchací problémy.
Využívejte komínový efekt
Pokud bydlíte v rodinném domě nebo máte k větrání možnost využít větší výškový rozdíl mezi osazenými okny, můžete využít komínový efekt. Rychlé a účinné výměny vzduchu tak dosáhnete otevřením oken v přízemí a střešních oken v patře. Masa vzduchu se v takovém případě nasává okny v přízemí, strhává s sebou teplý vzduch z interiéru a dům opouští poměrně velkou rychlostí střešními okny. Výměna vzduchu je tak rychlá a účinná.
Inteligentní větrání
Výrobci střešních oken si uvědomují důležitost větrání pro zdraví člověka, proto přišli se systémem inteligentních instalací ve střešních oknech, které přemýšlejí a jednají za své uživatele. Systém pomocí zabudovaných snímačů monitoruje kvalitu ovzduší v interiéru – teplotu, vlhkost a koncentraci CO2. Na základě vyhodnocení naměřených parametrů pak nastavuje větrání a stínění tak, aby se vytvořily zdravější životní podmínky uvnitř daného prostoru. Potřebu pravidelné výměny vzduchu tak můžete úplně pustit z hlavy.
Na závěr: Příkladem inovativního systému je jednotka VELUX ACTIVE, která měří vlhkost, teplotu a hladinu oxidu uhličitého v domácnosti. Na základě těchto informací automaticky otevírá nebo zavírá elektricky ovládaná střešní okna a rolety.
Více cenných rad vám poskytne odborník
Osobní poradenství