Čeká vás výstavba podkroví a uvažujete o sádrokartonu? Jaké vlastnosti má? O kolik je levnější než zděné příčky? Sádrokarton v podkroví je cesta k rekonstrukci s mnoha benefity. Jak postupovat při jeho instalaci a na co si dávat pozor?
Podkroví ze sádrokartonu působí čistým dojmem a vytváří krásné linie. Má i spoustu dalších výhod. Snadno se s ním manipuluje, instalace je jednoduchá. Oproti ostatním stavebním materiálům je lehký a vyniká také dlouhou životností.
Milovníci přírody ocení, že ho je i dnes možné vnímat jako ekologický materiál a při rekonstrukcích s jeho použitím vzniká minimum problémového odpadu. Které zajímavosti a fakta se o něm vyplatí vědět?
1. Je to prastarý a neškodný materiál
Sádrokarton se skládá ze sádry a papíru. Sádru znali už staří Egypťané. Tento přírodní materiál má schopnost vázat i vydávat vodu a tím regulovat klima ve svém prostředí.
Sádrokarton má také vysokou požární odolnost. Současní odborníci se zdráhají nazvat ho vysloveně zdraví prospěšným stavebním materiálem, nicméně přívlastek „neškodný“ mu náleží plným právem. Do některých druhů sádrokartonů se přidávají i příměsi, nejčastěji skelná vlákna.

2. Liší se vlastnostmi i cenou
Při výběru vhodného materiálu sádrokartonové desky je třeba vzít v úvahu její umístění ve stavební konstrukci podkroví a poradit se o něm s odborníky.
Sádrokartonové desky jsou určeny zejména k budování:
- standardních obytných prostor, včetně sádrokartonových příček v podkroví,
- podlah,
- prostředí s vyšší vlhkostí, jakými jsou v domech hlavně koupelny.
Výběr sádrokartonů je velmi široký. K dispozici jsou také desky s vysokou odolností vůči ohni, akustické desky, desky určené pro úpravy fasád apod.
Kvalitě a materiálovému složení desek odpovídají jejich ceny. Rozpětí je velké, ceny rostou přímo úměrně se specifickými požadavky. Začínají zhruba na 65 Kč (s DPH) za 1 m2 a šplhají až k částkám nad 1 000 Kč za m2. Týká se to již desek se speciálním určením, jako je například ochrana proti RTG záření nebo zabudovaná příprava na chlazené stropy.
3. Ideál na rekonstrukci podkroví
Sádrokarton není jen doplňkový stavební materiál. V podkroví ho lze použít od podlahy až po strop.
Můžete jej použít i k výstavbě samotných zdí, ale nikdy ne nosných. Hodí se na stavbu příček i zakrytí existujících stavebních konstrukcí, ať už nosných stěn, nebo i trámů krovu. Sádrokarton se využívá i na překrytí nerovných stěn a stropů při rekonstrukcích starších domů.


Obrovskou výhodou sádrokartonových konstrukcí, v porovnání s klasickým zdivem, je jejich nižší hmotnost. Díky tomu statici povolí budování podkroví i v takových domech, kde by to s klasickým zděním a betonováním nebylo únosné.
A co náklady?
Odborné odhady tvrdí, že výstavbou sádrokartonové příčky ušetříte až 30 % nákladů ve srovnání se zděnou příčkou. Oproti zdi sádrokarton navíc lépe pohlcuje ruchy, je tedy lepší zvukový izolant.
Výstavba podkroví s použitím sádrokartonů je rychlá a efektivní. Řemeslníci pracují s velkými konstrukčními formáty, které se ukládají do rastrů. Proces montáže je suchý, takže doba určená k proschnutí konstrukcí je zkrácena na minimum.
4. Zvládnete to i svépomocí
Pokud se rozhodnete ušetřit za řemeslníky a sádrokartony si v podkroví umístíte sami, měli byste znát několik zásadních pravidel. Je dobré vědět, že práce se sádrokartonem vyžaduje přesnost a trpělivost.
Pro sádrokartonové konstrukce se vytvářejí rošty nebo rastry z L, U a C profilů, které se kotví do nosných a obvodových stěn. Nerovnosti se srovnají nastavovacími třmeny. Na precizně vytvořenou konstrukci se následně pomocí samořezných šroubů montují velkoformátové desky sádrokartonu. Hlavičky šroubů se přetmelí a stejně tak se zatmelí všechny spoje. Aby se zachovala jejich pružnost, během procesu se do tmelů vtlačuje páska ze skelných vláken.


Ke konci se povrch zkontroluje a přebrousí. Při broušení se budou hodit také ochranné pracovní pomůcky, jako jsou respirátor a pracovní brýle. Finální úpravu zabezpečíte vhodnou penetrací povrchu a malbou, případně i nalepením obkladů.
Upozornění:
Montáž sádrokartonu má pravidla, která je třeba bezpodmínečně dodržet. Jinak hrozí, že výsledná příčka nebo strop budou křivé nebo popraskané.
Chcete-li tuto práci dělat svépomocí, nastudujte si pracovní postup v odborné literatuře, nebo si ho osvojte na internetu prostřednictvím video návodů vytvořených výrobci konkrétních typů desek. Výhodou bude, pokud se vám podaří sestavit pracovní tým, kde alespoň jeden člen bude odborníkem na suchou výstavbu. Pořád myslete na to, že sádrokarton nesmíte využít pro výstavbu nosných zdí.
5. Hlídejte problematická místa
Podkroví je jedinečné díky šikminám. V případě instalace sádrokartonů musíte být v těchto místech obzvláště obezřetní. Sádrokartony řežte na předem vyměřené kousky. Dbejte na kvalitu a estetiku vypracování každého, i toho nejmenšího detailu.


Nezapomeňte, že sádrokartonová konstrukce obytného podkroví přímo navazuje na střešní plášť, který je ze své spodní strany ukončen parozábranou bránící prostupu vlhkosti z interiéru do střešního pláště, resp. do tepelné izolace. Tuto fólii nesmíte během montáže sádrokartonu za žádných okolností proděravět. Otvory a prostupy (např. elektroinstalace) je nutné důsledně utěsnit tmely a těsnicími páskami doporučenými výrobci parozábrany. Tak zajistíte dlouhodobé fungování střešního pláště.
Trámy – přírodní, nebo skryté?
Při výstavbě a rekonstrukci podkroví vás čeká důležité rozhodnutí – ponechat přirozený vzhled trámů, nebo je „obalit“ sádrokartonem?
Faktorů, nad kterými byste se měli zamyslet, je více:
- Jsou trámy v dobrém stavu a obejdou se bez stavebních úprav?
- Pokud ano, chce se vám investovat čas a peníze do jejich údržby?
- V neposlední řadě pak hraje důležitou roli design – ne každému podkroví sluší přirozený vzhled, potom je lepší volbou sádrokarton.


Při této otázce se neváhejte poradit s odborníky – projektantem, architektem a bytovým designérem. Pokud jde o design, inspirovat se můžete realizacemi, které vystihují váš vkus a charakter vaší nemovitosti.
Bydlení v sádrokartonu nezklame
Podkroví ze sádrokartonu je mezi Čechy oblíbené. Ocení ho zejména ti, kteří mají rádi čisté a přesné linie. Sádrokarton v podkroví ale nevyniká jen svým vzhledem. Má dobré akustické i tepelné vlastnosti a manipulace s ním je jednoduchá. Pokud se rozhodnete pro jeho pořízení, zajistíte si krásné a funkční bydlení v podkroví.
Cenné rady ohledně zateplení a výměny oken vám poskytne odborník.
Získejte konzultaci