Sen o vlastním bydlení je pro většinu z nás spojen s touhou vybudovat si oázu klidu – místo, kde můžeme „vypnout“ a v tichu relaxovat. Každý chce doma žít nerušeně, ale fenoménem dnešní doby je bohužel nadbytek zvuků. Je to důsledek růstu počtu obyvatel i výstavby. Co s tím?
Přání mít dům se zahradou v klidné lokalitě nelze vždy skloubit se základním požadavkem lidí v produktivním věku a rodičů dětí školního věku, kterým je rychlé a pohodlné napojení na hlavní dopravní tepny, časově komfortní přesun do práce, do školy, na kroužky a zpět domů. Při rozhodování, zda koupit pozemek, nebo hotový dům, často odsouváme stranou prvotní instinkt, který nám našeptává, že daná adresa bude pravděpodobně hlučnější, než se zdá…
Pokud hledáte místo pro svůj nový domov a víte, že nutně potřebujete bydlet tak, abyste se každé ráno rychle dostali tam, kam potřebujete, rozhodně neslevujte z nároků na ticho. Pokud můžete, vyhněte se ulicím podél rušných dopravních tepen i pozemkům v blízkosti vlakových přejezdů nebo těm, nad nimiž pravidelně vzlétají a přistávají letadla. Ale stačí to?
Rozčilovat dokážou i drobnosti
Ani klidná lokalita nemusí vždy znamenat nízkou hladinu hluku – stačí, když je v blízkosti truhlářská dílna, pneuservis nebo malá provozovna, kde se však během dne zastavuje mnoho aut a zákazníků. Najít zcela ideální a klidné místo v atraktivní lokalitě je v dnešní době pravděpodobně nemožné. Mějte však na paměti, že dlouhodobé vystavení hluku může mít významný dopad na zdraví – psychické i fyzické. Své o tom ví i Tomáš: „Šest měsíců jsme renovovali dům v řadové zástavbě. Byl to klasický dvoupodlažní dům z konce 70. let. Architekti nám pomohli proměnit celou naši ulici na nádherné, moderní bydlení.“
Byl to však jeden z architektů, kdo mladou rodinu upozornil na něco, co se na první pohled nezdálo podstatné: sousedy v řadové zástavbě od sebe dělila pouze jedna zeď. Propojené domy neměly mezi sebou dvojité stěny. Pravděpodobně šlo o snahu ušetřit materiál i čas při výstavbě. Bohužel do společné stěny bylo zaústěno i vodovodní a odpadní potrubí a konstrukce schodiště. „Když se náš soused večer sprchoval nebo si jen myl ruce, slyšeli jsme všechno v naší ložnici. Nejdřív jsme se tomu smáli. Později to bylo otravné. Nakonec nesnesitelné. Narodila se nám dcera a pozdní večerní sprchy sousedů ji budily vždy, když už se zdálo, že konečně usnula a my můžeme jít také spát,“ vzpomíná Tomáš.
Řešením může být odhlučnění stěny
Tomáš si nechtěl kazit vztahy s obyvateli sousedního domu. Koneckonců i oni si dům koupili teprve nedávno a rozhodně neměli v plánu obtěžovat sousedy.
Situace nakonec vyústila v to, že mladá rodina dala na radu architekta a ložnici odhlučnila: „Vyřešila to speciální sádrokartonová stěna ukotvená do společné zdi se sousedy.“ Protože podlahová plocha ložnice byla více než velkorysá, nechali se přesvědčit i k záložnímu pojistnému opatření: přímo v ložnici vybudovali zbrusu novou vestavěnou šatnu, aby se pocitově co nevíce oddálili od sousedovy koupelny. „Naše ložnice je nyní ještě krásnější a modernější. Čelo manželské postele a dceřina postýlka se už nedotýkají zdi se sousedy, ale nové světlé sádrokartonové příčky, za níž je manželčin šatník. Šaty, oblečení a jiné textilie zde uložené působí jako další pohlcovač nežádoucího hluku,“ dodává Tomáš.
Problém ve městech i obcích
Hluk z okolí může narušit sousedské vztahy a klidné bydlení rodiny v domě nebo bytě. Je to významný faktor, jenž se může podepsat na zdraví. Podle průzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2020 až 80 % respondentů potvrdilo, že nežádoucí hluk poškozuje jejich pohodu a většinou ho vnímají jako zdraví škodlivý. Dalším zjištěním bylo, že více než 40 % obyvatel velkých evropských měst a téměř 35 % obyvatel menších měst je vystaveno negativním účinkům hluku.
Mnoho lidí zároveň přiznává, že s přibývajícím věkem hůře snášejí i běžný hluk jako skotačení dětí nebo vnoučat, hlasitou hudbu, vrčení nářadí apod., takže hůře zpracovávají rušivé podněty ze svého okolí, které nemohou ovlivnit.
Čím je hluk pro člověka tak nebezpečný? Nadměrný hluk může být přímo nebo přinejmenším spoluzodpovědný za mnoho zdravotních problémů. Stres a jeho důsledky, úzkosti a poškození, nebo dokonce ztráta sluchu jsou na seznamu nepříjemných jevů na prvních místech.
Dlouhodobý stres sám o sobě prokazatelně souvisí s vysokým krevním tlakem, zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, snižuje kvalitu spánku a zhoršuje odolnost organismu a jeho schopnost regenerace. Možná jste to nevěděli, ale neustálý hluk negativně ovlivňuje způsob, jakým se chováme k ostatním a jak s nimi komunikujeme. Hlučné prostředí, z něhož nelze uniknout, může vést k frustraci, sociální izolaci, hněvu a depresím.
Ať už si tedy vybíráte pozemek, stavíte dům, nebo chcete koupit starší a pěkně ho zrekonstruovat, měli byste se zaměřit také na míru hluku v jeho okolí. Důležité je si ho reálně uvědomit, racionálně ho zhodnotit a přijmout stavební opatření k jeho snížení.
Jak chránit bydlení před hlukem?
Při rozhodování o stavbě nebo rekonstrukci v rušnější lokalitě je důležité mít na paměti, že správná zvuková izolace budovy zajistí jejím obyvatelům klidné bydlení. I dům v navenek klidné uličce, nebo dokonce na polosamotě se může stát pro své majitele zdrojem zoufalství z nadměrného hluku – stačí, když se do sousedství přistěhuje milovník zahradních slavností, bazénových party nebo nezdolný víkendový kutil… Jaké materiály použít k ochraně domu před hlukem a jaké stavební technologie jsou nejúčinnější?
Vyjasněme si, odkud pochází většina hluku. Obvykle se jedná o stejná místa, jimiž může
z domu nebo bytu unikat teplo. Zejména prostory kolem dveří a oken a také místa, kde se stýkají a protínají stěny a stropy, ale také vnitřní vzduchové komory cihel narušené špatnou řemeslnou prací. V praxi to znamená, že tepelné mosty, tj. nežádoucí cesty úniku tepla, se víceméně shodují s akustickými dráhami.
Věděli jste?
Cihly a pórobetonové tvárnice u nás stále patří mezi nejpoužívanější stavební materiály. Pokud jde o zvukovou izolaci, pamatujte, že neomítnuté cihly pohlcují přibližně o pětinu více decibelů než neomítnuté pórobetonové tvárnice při stejné tloušťce. Cihla je obecně považována za vhodnější stavební materiál v prostředí, kde je předem známa hrozba hluku ze silnic, železnic nebo případných výrobních či obchodních provozů. Přesto je důležité brát v úvahu konstrukci budovy a použité materiály a technologie jako celek.
Základní zásady ochrany nově vznikajícího rodinného domu před hlukem jsou následující:
- kvalitní a skutečně na míru šitá projektová příprava stavby – konstrukcí, stavebních materiálů a postupů,
- správné a důsledné řemeslné zpracování již ve fázi hrubé stavby,
- správná izolace stěn, příček, stropů a střech,
- instalace kvalitních zvukotěsných oken,
- instalace venkovních rolet,
- prvky, jež dokážou účinně pohlcovat zvuk, je dobré zvážit i při plánování a následném zařizování interiéru – závěsy, koberce nebo dřevěné obložení stěn opravdu nejsou přežitkem.
Stavba má hluk zvenčí redukovat
Nemá ho přenášet, natož násobit. Zvukotěsnost konstrukce je třeba chápat jako soubor jejích vlastností, které zajišťují, že zvuky, jež k ní pronikají a jimž je třeba čelit, se do interiéru dostanou pouze v omezené míře. Přesné parametry jsou stanoveny normami.
Věděli jste?
Materiály, které účinně snižují hluk, jsou minerální vlna, sádrokarton, ale také pryž namontovaná na nosnících. Při plánování výstavby nebo renovace s cílem eliminovat příchozí hluk se používají kombinace měkkých stavebních materiálů s vysokou hustotou s materiály s nižší hustotou. Příkladem jsou OSB desky ve spojení se sádrovláknitými deskami nebo OSB desky s minerální vlnou a sádrovláknitými deskami. Na tomto principu je založeno i dodatečné odhlučnění interiéru pomocí tzv. předsazených akustických stěn na pohlcování hluku.
Pokud navíc rekonstruujete starší dům, nezapomeňte, že pouze správně provedená tepelná izolace budovy s použitím kvalitních materiálů může přispět ke zvukové izolaci. Podobně je tomu při izolaci domu proti vlhkosti. Pokud jsou tedy zdi vlhké, budete se marně snažit zvuky pronikající skrz ně eliminovat. Na ochranu proti hluku má vliv právě vlhkost a platí zde pravidlo, že suché zdi izolují hluk lépe než vlhké.
Podívejme se na okna
O tom, že hlučnost v prostoru do velké míry závisí na typu a těsnosti oken, nepochybuje dnes téměř nikdo. Vzhledem k rozdílným zvukově izolačním vlastnostem je důležité zajistit, aby tzv. plné a transparentní části obvodového pláště budovy byly v souladu. Na akustickou izolaci oken má vliv:
- detail osazení okna v ostění,
- osazení parapetů,
- detail kontaktu okenního rámu a křídla,
- síla skel a vzdálenost mezi nimi,
- typ skla,
- použití plynu v zasklívací sestavě.
Všichni moderní výrobci deklarují vynikající akustické vlastnosti svých oken. Při výběru se ujistěte, zda mají certifikáty potvrzující, že splňují akustické parametry a normy.
Běžné hodnoty indexu zvukové izolace a účinné ochrany obyvatel domu před hlukem
z vnějšího prostředí jsou nyní definovány jako 35 až 37 dB pro okna standardní kvality. Říká se mu také index útlumu hluku nebo index akustické izolace a najdete ho pod zkratkou Rw. Čím vyšší je hodnota Rw, tím lepší jsou zvukově izolační parametry okna a tím méně hluku propouští do domu. Za skutečně vynikající se považují hodnoty 40 až 42 dB. Výběr oken závisí také na vzdálenosti budovy od zdrojů hluku a na celkové ploše oken v poměru k ploše obvodového pláště.
Náš TIP:
Nízkoenergetické trojsklo proti hluku se zasklením 62 se osazuje do prémiových strešních oken. Má index útlumu hluku 42 dB. Zahrnuje vnitřní vrstvené bezpečnostní sklo, tepelně zpevněné sklo a vnější tepelně tvrzené sklo s povrchovou úpravou proti rosení. Díky tomu okno poskytuje zvýšený útlum hluku, zvukovou izolaci, vynikající tepelnou izolaci a bezpečnost.
Hluk ovlivňuje také logika vnitřního uspořádání
Pokud chcete mít klid a maximální zvukový komfort, vyplatí se při projektování nového domu důkladně promyslet vnitřní uspořádání a poradit se o něm s odborníkem. Zbytečně investujete do nejlepších izolačních materiálů a oken, pokud podceníte logické uspořádání místností, jejich vzájemný vztah a napojení na bezprostřední vnější vlivy, které jsou již předem známé. Jak to myslíme?
Pokud má soused ve vedlejším domě registrovanou chovnou stanici některého ze štěkajících plemen psů a standardně má na terase tři feny, které jsou stejně odhodlané hlásit příjezd pošťáka, průjezd cyklisty, let hejna vrabců nebo přítomnost motýla na kvetoucím muškátu, nebude nejrozumnější umístit ložnici s oknem na tuto stranu pozemku a blízko plotu… Pokud se chcete vyhnout zbytečným nákladům na dodatečnou zvukovou izolaci, orientujte tzv. tiché zóny a místnosti ve svém budoucím domě také podle hlučnosti bezprostředního okolí. Na straně, kde se váš pozemek setkává se štěkajícími psy sousedů, bude možná lepší navrhnout technickou místnost, koupelnu, toaletu, šatnu bez oken nebo prostě plnou stěnu domu. Naopak z tiché strany domu by měly být ložnice rodičů a dětí, obývací pokoj nebo pracovna.
Vnitřní uspořádání by mělo chránit interiér také před zvuky, které vycházejí z domu. Určitě se vyplatí izolovat od obytné části domu technickou místnost s hlučným kotlem, prádelnu se sušičkou nebo hobby místnost, kde se používá hlučné nářadí, a také tělocvičnu. Vysoké dvoupodlažní místnosti a mezipatra jsou nepraktické i z akustického hlediska. Hluk v domě zvyšují i moderní galerie, zejména pokud jsou umístěny nad otevřeným obývacím prostorem a mají přímé vstupy do ložnic.
Věděli jste?
Moderní architektura se vyznačuje absencí materiálů, které by účinně eliminovaly nadměrný hluk. Hladké omítky, plovoucí podlahy, leštěné velkoformátové dlaždice a obklady, velká prosklená okna a fasády mají jen minimální schopnost tlumit nežádoucí zvuky. V domě, který je vystaven hluku, se vyplatí zvážit řešení interiéru, která dokážou účinně pohlcovat zvuk. A nemusí to být jen gobelíny na stěnách. Poohlédněte se po módních mechových malbách nebo dřevěných reliéfních dlaždicích.
Heslo: plánovat a předvídat
Dbejte na každý krok, jímž vytváříte místo pro svůj život. Domov má přece být útočištěm, místem, kde se můžete bezpečně schovat před okolním světem a jeho shonem. Toho lze dosáhnout pouze tehdy, je-li k dispozici prostor pro klid a ticho.
Hluk z automobilové dopravy běžně přesahuje 90 dB. Zvuk projíždějící motorky nebo motorové pily může dosahovat až 100 dB. Noční hluk nad 30 dB znemožňuje klidný spánek. Pokud plánujete koupi pozemku pro stavbu rodinného domu nebo hledáte nemovitost vhodnou k rekonstrukci podle svých představ, nepodceňujte to. Myslete však také na „zadní vrátka“ a předvídejte. Pokud se váš pozemek nachází v nově vznikající čtvrti, raději počítejte s tím, že v jeho blízkosti nebudou růst jen domy s idylicky klidnými zahradami. Možná časem přibude i hlučné hřiště nebo venkovní sportoviště. Nedostaňte se kvůli špatné izolaci do boje s rozvíjející se občanskou vybaveností, která má být benefitem vaší lokality, ne příčinou, abyste se s těžkým srdcem narychlo stěhovali pryč.
Promyšlená a pečlivě provedená stavba může zajistit přijatelně tichý domov a pohodlí pro jeho obyvatele stejně jako funkční vztahy se sousedy a nejbližším okolím.
Co je dobré si zapamatovat:
- Nadměrný hluk má vliv na fyzické i duševní zdraví člověka. Trvalé nebo časté vystavení hluku, před nímž není úniku, zvyšuje stres, vede k úzkosti, vysokému krevnímu tlaku, kardiovaskulárním problémům a oslabení imunity.
- Pokud rekonstruujete nebo stavíte dům, myslete na snížení hluku v domě.
- Standardní nízkoenergetická okna s trojsklem mají index zvukové izolace
- 35–37 dB, prémiová okna mají až 40–42 dB.
Cenné rady ohledně zateplení a výměny oken vám poskytne odborník.
Získejte konzultaci