Podkrovní koupelna, pokud je dobře naprojektovaná, může být i nejhezčím místem v domě. Zkosené stropy, dřevěné trámy a hra světel vytváří kouzelnou atmosféru. Jenže nic není zadarmo, a v případě koupelny v podkroví to platí dvojnásobně. Umístění každého komponentu musí být pečlivě promyšlené, aby dobře sloužil svému účelu a vhodně zapadl do netradičního prostoru.
Napouštět si vanu a přes střešní okno sledovat hvězdnou oblohu. Odstartovat den osvěžující sprchou ve stejnou chvíli, kdy sluneční paprsky vystoupí na obzor a dopadem na střešní okno vám pohladí tvář. Pokud uvažujete o podkrovní koupelně, přehnané romantické představy odložte stranou. Koupelny v podkroví mohou být krásné, ale jejich zařízení vyžaduje důkladné plánování. Šikmé stropy, netradiční půdorys i omezená výška potřebují estetická a zároveň praktická řešení. Jak na to? Stačí správná kombinace funkčnosti a designu?
Základní pravidla šikmých stropů
Šikmý strop lze vnímat jako omezení, které komplikuje zařizování, nebo jako prvek, který otevírá prostor originálním řešením.
Klíčové je správné rozvržení a ergonomické umístění všeho, co v koupelně musí být. Do prostoru, jehož výška stropu přesahuje 190 cm, patří prioritně umyvadlo, sprchový kout a tolik volného místa, aby se dalo po koupelně pohodlně pohybovat zpříma.

Nezapomeňte na dveře – umístěte je tak, aby se daly celé otevřít a zavřít bez narážení do klesajících stěn nebo samotného zařízení koupelny – do umyvadla, vany, sprchového koutu nebo pračky se sušičkou.
Toaleta patří do jiné kategorie. Můžete ji umístit i pod zkosený strop, ale vždy jen tak, aby se k ní dalo pohodlně dostat, bez hrozby udeření se do hlavy na ni usednout a poté z ní i vstát. Rozhodujícím ukazatelem tedy je výška svislých stěn pod zkosením a úhel zkosení stropu.
V nejnižších zónách pod šikmým stropem mohou být úložné prostory – vestavné skříňky a police – v ideálním případě vyrobené na míru. Koupelna takto vypadá lépe, jelikož nábytek na míru přesně kopíruje její reliéf a pomáhá využít každý centimetr. Pod zkosené stěny s dostatečnou výškou nadezdívky umístěte také pračku a sušičku v případě, že mají stát vedle sebe. Vybírejte ale takové modely, které mají plnění zpředu, aby nedocházelo ke kolizi dvířek se zkoseným stropem.
Náš tip:
Pokud máte v podkrovní koupelně velmi omezený prostor, zkuste místo klasické skříňky pod umyvadlem použít závěsné police nebo výklopná úložná řešení.
A co barvy a světlo? Lákají vás tmavé zemité odstíny, nebo moderní materiály se strukturou kamene či dřeva? Chcete-li opticky zvětšit prostor, vsaďte na světlé barvy a lesklé povrchové úpravy, které odrážejí světlo. To nejlepší, co koupelně v podkroví můžete dopřát, je alespoň jedno kvalitní, vhodně osazené a správně namontované střešní okno s mikroventilací a voděodolnou povrchovou úpravou vnitřních rámů.


Co nepatří pod šikmé stropy
Důležitým prvkem je sanitární vybavení. Již v počáteční fázi výstavby podkrovní koupelny potřebujete mít správně rozvržený přívod vody a odtok odpadu, protože potrubí mají přímou souvislost s rozmístěním umyvadel, vany, sprchového koutu, pračky i sušičky v případě, že není kondenzační.
Nevhodné umístění pod šikminami:
- Vana – je-li příliš blízko ke stropu, může způsobovat nepříjemnosti při vstupu do ní i vycházení z ní a může mít na svědomí hromadění vlhkosti.
- Sprchový kout – potřebuje největší výšku, proto ho je třeba situovat do části koupelny s nejvyšším stropem (min. 210 cm).
Náš tip:
Pokud má být vana pod šikmým stropem, situujte ji pod střešní okno – nejenže získáte dostatek přirozeného světla, zároveň minimalizujete vlhkost a riziko poškození stropu. Ideální jsou okna s bílými bezúdržbovými rámy. Odolná, pevná, vodotěsná vrstva je hladká a beze spár, takže se snadno čistí i utírá. Když zvolíte střešní okno s dálkovým ovládáním, snadno vyvětráte, aniž byste se k němu museli natahovat přes vanu.


Dilema sprcha vs. vana
Které řešení je v podkroví lepší? Koupelny v podkroví mívají jinou atmosféru než klasické koupelny ohraničené ze všech stran rovnými stěnami a stropy. Hlavolam s názvem sprchový kout nebo vana zkuste vyřešit tak, abyste získali to, co víc preferujete, nebo i obě možnosti. Mít vanu i sprchový kout ocení zejména rodiny s menšími dětmi, nebo naopak senioři.
Sprchový kout – úsporný a moderní
Pokud potřebujete šetřit místem, sprchový kout bude vhodnější. Důležité je mít pro něj dostatečně vysoký prostor pod stropem – alespoň 210 cm – aby se v něm dalo pohodlně sprchovat. Walk-in sprcha s lineárním odtokem opticky zvětší prostor, zatímco skleněná zástěna na míru se dokáže „skamarádit“ i se šikmým stropem. Pokud je prostor limitovaný, existují také sprchové kabiny s upraveným tvarem, které se přizpůsobí podkrovním podmínkám.
Vana – tradiční a dobrá
Pokud si rádi dopřejete koupel, nezříkejte se kvůli omezenému prostoru vany. Možná to bude potřeba více promyslet, ale s velkou pravděpodobností pro ni naleznete místo. Volně stojící vana dodá prostoru elegantní vzhled a je ideální do větších koupelen. Vestavěná nebo rohová vana je praktickým řešením pro menší podkrovní koupelny, zatímco hydromasážní vana může vytvořit domácí wellness.


I vám se zdá, že koupelna je příliš malá místnost na to, abyste si ji nechali navrhnout architektem, resp. projektantem? Opak je pravdou: je to natolik důležitá místnost, že vynechat odborníka je z dlouhodobého hlediska obvykle spíše na škodu. Odborník na dispozici interiéru najde řešení i tam, kde ho laik nevidí. Klíčová při tvorbě návrhu zůstává výška stropu, praktické rozložení prostoru a možnost dostat do něj denní světlo.
Denní světlo – v koupelně velké plus
Světlo dokáže v podkrovní koupelně hotové zázraky. Střešní okna zajistí nejen dostatek denního světla, ale také lepší odvětrávání, čímž sníží riziko vzniku plísní. Trojsklo s výbornými izolačními vlastnostmi udrží uvnitř tepelný komfort. Nezapomeňte ho doplnit o stínicí prvky – venkovní stínění pomáhá zachovávat tepelný komfort, a to i v letních měsících, zatímco vnitřní stínění se v koupelně stará zejména o soukromí. Vhodné jsou lamelové žaluzie, které jsou odolné proti vlhkosti a snadno se udržují.
Večer se neobejdete bez umělého osvětlení. LED panely a nástěnná svítidla jsou ideální pro kombinování se šikmými stropy, zatímco závěsné lampy či designové lustry dodávají prostoru žádaný styl. Nejlepší je kombinovat různé zdroje světla, aby koupelna vždy působila útulně.


Kam umístit zrcadlo?
Někdy je to výzva. Pokud vám klasická řešení nevyhovují, zkuste zrcadlo upevnit na nejbližší rovnou plochu nebo využít teleskopické rameno, díky kterému ho budete moci naklánět dle potřeby. Praktickým, elegantním, nejednou nejlepším a zároveň i cenově nejdostupnějším bývá zrcadlo na míru. Přizpůsobí se sklonu stropu a dokonale zapadne do prostoru. Zakomponujte jej přímo do obkladů stěn.
Věděli jste?
Chcete-li koupelnu opticky zvětšit, umístěte zrcadlo oproti střešnímu oknu – odraz přirozeného světla rozjasní místnost a vytvoří vzdušnější dojem.


Ochrana dřevěných trámů
Dřevěné trámy dodávají koupelně v podkroví atmosféru, ale mohou být náchylné na vlhkost. Řešením je hydroizolační nátěr určený pro dřevo, který je ochrání před poškozením, aniž by změnil jejich vzhled.
Náš tip:
Pokud stojíte o přírodní design koupelny, kombinujte dřevo s voděodolnými materiály, jako jsou keramické obklady nebo mikrocement.
Kreativitě se meze nekladou
Koupelny v podkroví spojují praktičnost s designem a nabízí nekonečné možnosti úprav. Zásadní je dispozičně správně využít prostor, dodat mu denní světlo a sáhnout po materiálech, které budou dlouhou dobu nejen krásné, ale i funkční a nenáročné na údržbu. Promyšlená řešení a dostatečné odvětrání zajistí pohodlí i dlouhou životnost interiéru.
Ať už preferujete moderní minimalismus, nebo oblíbený přírodní styl, koupelna v podkroví se může stát mimořádně příjemným relaxačním místem v domě.
Více cenných rad vám poskytne odborník
Osobní poradenství