Kuchyně v podkroví jsou jedinečná architektonická díla. Nebojte se prostorového omezení a přečtěte si následující rady, jak ho vyřešit s grácií. Užijte si vaření v podkroví naplno.
Vyberte to správné osvětlení
Nejdůležitějším prvkem v podkroví je světlo, které nejjednodušeji přinesete střešním oknem. Nejen, že vám ušetří peníze za osvětlení. Nabízí také zdravou variantu pro vaše oči. Pokud nemáte místo na běžná střešní okna, postačit mohou i světlovody nebo světlíky.
Nezapomeňte na dostatečný pracovní prostor
Důležitá je širší pracovní deska. Pokud zvolíte klasickou šedesátku přímo pod šikminou, můžete se dočkat pár boulí na hlavě. Doporučujeme ji proto rozšířit do prostoru. Získáte více pracovní či odkládací plochy i dostatek bezpečného místa pro hlavu.
Šikmina také příliš nefandí vrchním skříňkám. Můžete se soustředit pouze na spodní, nebo to vyřešit nábytkem na míru. V každém případě se ale zamyslete nad tím, jestli úložné prostory vůbec potřebujete.
Šetřete se spotřebiči
Zamyslet se musíte také nad výběrem správných spotřebičů. Komínová digestoř je krásným doplňkem, v podkrovní kuchyni na ni ale nemusí být dostatek místa. Vybírejte si proto úzkou nebo vestavěnou digestoř. Můžete ji navíc využít jako další odkládací prostor.
Podkroví vládnou světlé barvy a společný prostor
Do malé kuchyně v podkroví zvolte světlé barvy. Čím budou světlejší, tím více prostor projasníte a opticky zvětšíte. Vhodná je bílá barva společně s barevnými doplňky. Pokud toužíte po barevné kuchyni, volte jemné pastelové tóny.
Jednoduchým způsobem pro optické zvětšení kuchyně je sloučení s obývacím pokojem. Pokud sjednotíte barvu, nábytek a navíc zvolíte jednotnou podlahu, opticky se vám obě části spojí a budou tvořit jeden velký celek.
Kuchyně v podkroví jsou především vizuální skvost. Když architekti popustí uzdu své fantazii, dokážou i v omezeném prostoru podkroví vykouzlit kuchyni z říše snů.