Stále více lidí vyhledává bydlení pod střechou a očekává romantiku jako z pohádky. Nic není nemožné, jen je potřeba umět prostor zařídit tak, aby se z domova nestalo skladiště. Nábytek v podkroví je třeba především správně rozmístit. Jak na to? A proč se v podkroví vydat raději cestou minimalismu?

Dávejte pozor na hlavu

Veškeré vybavení v podkroví je dáno šikminami a výškou stropu. Pokud má stěna od podlahy ke zkosení alespoň 170 cm, tak se v zásadě žádných boulí na hlavě bát nemusíte. Bez problému se k nábytku dostanete, aniž by byla potřebná jeho úprava.

Ke stěně menší než 160 cm volte nižší a zároveň dostatečně hluboký nábytek, abyste nepřišli o úložný prostor. Druhou možností je směrovat k nižším stěnám spíše odpočinkové nebo pracovní koutky. V takovém případě uděláte nejlépe, když svou klidovou zónu přesunete přímo pod okno. Získáte tak dostatek denního světla na odpočinek i práci.

Mějte přístup ke střešnímu oknu

Myslete také na praktické umístění nábytku pod střešními okny. Pokud máte otvírání na spodní straně oken, prostorné stoly nebo hluboké skříňky by vás při touze po čerstvém vzduchu omezovaly a museli byste se přes ně složitě natahovat.

Platí jednoduché pravidlo, že pod střešní okno s horním ovládáním můžete umístit mohutný nábytek. Jestli ale máte otvírání na spodní straně, vyplatí se to s množstvím nábytku nepřehánět a nechat si přístup k pohodlnému větrání. Nejkomfortnější cestou pak je pořídit střešní okna s motorem a dálkovým ovládáním, se kterými jako bonus můžete větrat úplně bezstarostně. Všechna totiž mají dešťový senzor, který okno automaticky zavře při prvních kapkách deště, aby vám domů nenapršelo.

Efekt podkroví u babičky

Podkrovní prostory původně sloužily jako místo pro skladování obilovin, sena či slámy, později často jako prostor pro odkládání nepotřebného „haraburdí“. Dnes je situace jiná a kouzlo bydlení pod střechou bývá hozenou rukavicí právě pro originální zařizování těchto prostor.

Abyste se vyhnuli efektu podkroví u babičky, tedy půdy zaplněné nábytkem a nepotřebnými věcmi, které by se jednou mohly hodit, vydejte se cestou minimalismu. Nábytek do podkroví volte střídmě. Podkroví je nejkrásnější, když je vzdušné a prosvětlené. Nepřehánějte to ani s doplňky – optimální budou 3 až 4 větší doplňky.

Nábytek? Ideální na míru

Největším úskalím při zařizování podkroví je dostatek skříní a úložného prostoru celkově. Pro efektivnější využití je nejlepší pořídit si nábytek do podkroví na míru. V dnešní době už je zbytečné bát se ceny. Ačkoli bývá nábytek na míru dražší, jeho kvalita a životnost jsou delší. V dlouhodobém měřítku se tak jeho pořízení určitě vyplatí. Nebojte se proto obrátit na truhláře, který vám pomůže vyřešit problém s uložením skříněk do netradičních prostor.

Na trhu dnes naleznete také množství variabilního nábytku různých rozměrů, ze kterého si můžete sestavit zařízení pro atypické prostory. Pokud disponujete větším podkrovím, můžete si postavit rovnou celou šatnu. Nemusí se přitom jednat o samostatnou místnost. Jako šatnu jde například využít část ložnice. Získáte tak multifunkční úložný prostor pro oblečení, boty i lůžkoviny. Praktickým řešením jsou také vestavěné skříně do podkroví.

Vhodné barvy zvětšují prostor

Důležitým aspektem při výběru nábytku do podkroví jsou barevné kombinace. Obecně platí, že je potřeba volit velmi světlé odstíny. Pro velké kusy nábytku je nejlepší zvolit bílou barvu. Menší skříňky už můžete barevně sladit s ostatními bytovými doplňky.

Bílá barva je ideální nejen na nábytek do podkroví, ale také na stěny. Skvěle odráží světlo a opticky zvětšuje prostor. Kromě klasické bílé můžete sáhnout také po odstínech krémové nebo teplé béžové. Tmavšími barvami byste si mohli opticky ubrat drahocenné centimetry a pocit vzdušnosti by se ztratil. Pokud přece jen chcete v podkroví tmavší odstín, vymalujte jím jednu nešikmou stěnu.

Podlaha pod nohama

Bojíte se, že kvůli světlým stěnám a bílému nábytku v podkroví sklouznete do sterility? Vyvažte interiér podlahou. U bílých stěn může mít také výraznější dekor. Ideální bude dřevo v jeho přirozené podobě. Kromě podlahy se dřevo v interiéru může uplatnit také ve formě přiznaných konstrukčních prvků.

Rozsviťte si

Nedílnou součástí podkroví je i dostatek světla. Kouzlo bydlení přímo pod střechou spočívá mimo jiné v tom, že máte k dispozici tolik slunečního světla, kolik si jen budete přát. Stačí ho do svého domova pustit. K tomu nejlépe pomohou střešní okna, která si můžete vybrat a přizpůsobit svým představám i celému podkroví.

Z umělého osvětlení volte především centrální světla u stropu. Do tmavých koutů se hodí stojací nebo stolní lampy, které mohou být krásným doplňkem. Pomoci mohou i šikovně zakomponované světlovody.

Trendy roku 2025 patří i do podkroví:

  • Vintage a retro: pro retro nábytek, výrazné vzory a dekorace s nostalgií snad ani neexistuje lepší místo než stará půda, která dostala druhou šanci. Při výběru nábytku do podkroví kombinujte staré s novým.
  • Senzorické vjemy: interiérový design oslovuje nejen zrak, ale i ostatní smysly. Do popředí se dostávají měkké koberečky, aromatické svíčky, nastavitelné osvětlení.
  • Udržitelnost: styl bydlení šetrný k životnímu prostředí se přetavil do veganské kůže, netoxických materiálů, ekologických produktů a kvalitního nábytku, který vydrží roky.
  • Skryté technologie: vsaďte na skryté reproduktory, nábytek s bezdrátovým nabíjením, funkční vymoženosti, které splynou s okolím, a samozřejmě inteligentní domácnost.
  • Akcenty z přírodního kamene: kámen do interiéru vnese texturu i nádech luxusu. Ať už půjde o mramor, žulu nebo břidlici. Použít je můžete na různé způsoby – od pracovní desky v kuchyni po obklad nešikmé stěny v podkroví.
  • Neutrální odstíny: teplé neutrální odstíny na mnohé působí příjemněji než chladný tón bílé barvy, se kterým v dobře osvětlených místnostech orientovaných na jih nemá problém snad nikdo. V pokojích, kde je méně přirozeného světla, volte jemnou béžovou. Tento trend nikam neodchází ani v roce 2025.

Více cenných rad vám poskytne odborník

Osobní poradenství