Stále více lidí vyhledává bydlení pod střechou a očekává romantiku jako z pohádky. Nic není nemožné, jen je potřeba umět prostor zařídit tak, aby se z vašeho domova nestalo skladiště. Nábytek v podkroví je proto potřeba především správně rozmístit. Přečtěte si, jak na to.

Dávejte pozor na hlavu

Veškeré vybavení v podkroví je dáno šikminami a výškou stropu. Pokud má stěna od podlahy ke zkosení alespoň 170 cm, tak se v zásadě žádných boulí na hlavě bát nemusíte. Bez problému se k nábytku dostanete, aniž by byla potřeba jeho úprava.

Ke stěně menší než 160 cm volte nižší a zároveň dostatečně hluboký nábytek, abyste nepřišli o úložný prostor. Druhou možností je směřovat k nižším stěnám spíše odpočinkové nebo pracovní kouty. V takovém případě uděláte nejlépe, když svou klidovou zónu přesunete přímo pod okno. Získáte tak dostatek denního světla na odpočinek i práci.

Velké zkosení jde vyřešit pracovním prostorem. Nezapomeňte ale na dostatek světla. Zdroj fotky: lemoptix.com

Nezablokujte si přístup ke střešnímu oknu

Myslete také na praktické umístění nábytku pod střešními okny. Pokud máte otvírání na spodní straně oken, prostorné stoly nebo hluboké skříňky by vás při touze po čerstvém vzduchu omezovaly a museli byste se přes ně složitě natahovat.

Platí jednoduché pravidlo, že pod střešní okno s horním ovládáním si můžete dovolit dát mohutný nábytek. Jestli ale máte otvírání na spodní straně, vyplatí se to s množstvím nábytku nepřehánět a nechat si přístup k pohodlnému větrání.

Nábytek do podkroví? Ideální ten na míru

Největším úskalím při zařizování podkroví je dostatek skříní a úložného prostoru celkově. Pro efektivnější využití je nejlepší si zařídit nábytek do podkroví na míru. V dnešní době už je zbytečné bát se ceny. Ačkoli bývá nábytek na míru dražší, jeho kvalita a životnost je delší. V dlouhodobém měřítku se tak jeho pořízení určitě vyplatí. Nebojte se proto obrátit na truhláře, který vám pomůže vyřešit problém s uložením skříněk do netradičních prostor.

Nábytek na míru je ideální volbou do netradičních podkrovních prostor. Zdroj: pinterest.com

Pokud disponujete větším podkrovím, můžete si postavit rovnou celou šatnu. Nemusí se přitom jednat o samostatnou místnost. Jako šatnu jde například využít část ložnice. Získáte tak multifunkční úložný prostor pro oblečení, boty i lůžkoviny.

Místo jednotlivých skříní zvolte celou šatnu. Vše potřebné tak budete mít po ruce. Zdroj fotky: pinterest.com

Vhodně zvolené barvy zvětšují prostor

Důležitým aspektem pro zařizování nábytku do podkroví jsou barevné kombinace. Obecně platí, že je potřeba volit velmi světlé odstíny. Pro velké kusy nábytku je nejlepší zvolit bílou barvu. Menší skříňky už můžete barevně sladit s ostatními doplňky bytu.

Podkroví láká k netradičním řešením. Myslete na to i při výběru osvětlení. Zdroj fotky: pinterest.com

Rozsviťte si

Nedílnou součástí podkroví je i dostatek světla. Kouzlo bydlení přímo pod střechou spočívá mimo jiné i v tom, že máte k dispozici tolik slunečního světla, kolik si jen budete přát. Stačí ho do svého domova pustit. K tomu nejlépe pomohou střešní okna, která si můžete vybrat a přizpůsobit svým představám i celému podkroví.

Z umělého osvětlení volte především centrální světla u stropu. Do tmavých koutů se hodí stojací nebo stolní lampy, které mohou být krásným doplňkem.