Přestože mnoho stavebníků dnes preferuje jednopodlažní bungalovy, i domy s obytným podkrovím mají své skalní příznivce. Mít dvě obytná podlaží na jedné zastavěné ploše je levnější a také efektivnější, protože ještě ušetříme adekvátní prostor nezastavěného exteriéru. Kdo vnímá realitu takhle, určitě jde raději do projektu s obytným podkrovím.

A ještě jsou tu samozřejmě starší rodinné domy, které byly postaveny v 60. letech minulého století. Jejich dosud nezobytněná podkroví doslova vyzývají k tomu, abychom si v nich vytvořili atraktivní plnohodnotné moderní bydlení pro mladou generaci. Otázkou zůstává, jaký nábytek je vhodný do takového podkroví, jak se vůbec takové podkroví zařizuje a zda atypický prostor nebude vyžadovat speciální atypický nábytek, za který si připlatíme.

Foto: Niklas Hart/VELUX

Podkroví nabízí netradiční řešení

Nejprve si položme otázku, zda nás bude nestandardní prostor podkroví se šikminami spíše omezovat, nebo nám naopak rozváže ruce pro invenční řešení. Všechno je o naší fantazii, o tom, jak si to vymyslíme. Při koncipování podkrovního bydlení se vůbec nemusíme držet klasické dispozice, jaká je v přízemí, ale můžeme si dopřát pěkný volný otevřený prostor.

Podkroví se šikminami je sice předurčené k atypickým řešením, ale vůbec to nemusí znamenat, že budeme muset sahat po nějakém předraženém atypickém nábytku, vyráběném doslova na míru. Pod šikminy – k nadezdívce – se pohodlně vejdou běžné postele i sedací souprava, pokud má nadezdívka výšku alespoň 120 cm. A to zpravidla má. Pokud budeme chtít i praktické odkládací prostory, například šatní skříně, i pro ně se v podkroví najde místo, pokud to vymyslíme tak, že budeme skříně umisťovat směrem do středu – proti šikminám. Největším plusem bydlení v podkroví je ovšem možnost vytvoření multifunkčního prostoru, který může bez zbytečných příček nabídnout místo pro studium, zábavu i odpočinek mladé generace.

Všechno jde řešit ve standardu 

Pokud si vše dobře promyslíme, může být obytné podkroví nejen atraktivní, ale také praktické. Příčky lze řešit suchou cestou, tedy sádrokartonem, nicméně dispozici je možné vytvořit i šatními skříněmi s posuvnými dveřmi, které lze koupit demontované v kterémkoli řetězci zaměřeném na moderní bydlení. Jedná se o tytéž skříně, jakými se zařizují i běžné byty, takže se v žádném případě nemusíme obávat, že půjde z finančního hlediska o nějaký nadstandard.

Některé projekty rodinných domů nepočítají s prostorem pro plnohodnotné šatní skříně v podkroví – tomu je lepší se vyhnout. Bydlení v podkroví nemá být nutným zlem, ale naopak potěšením. Pokud jsme jen trochu vynalézaví, můžeme to vymyslet tak, že hravý, nápady hýřící prostor zařídíme prvky z běžně dostupného nábytku. A pokud opravdu budeme chtít na sto procent využít i ten nejméně využitelný prostor, ve spolupráci s chytrým truhlářem je to naprosto triviální záležitost.

Šité na míru

Dnes již nejsou moderní tzv. nábytkové, resp. obývací stěny s délkou i čtyři metry, které byly kdysi výkladní skříní každého bytu. Dnes je „in“ individualizace – obytné podkroví nám tak doslova nabízí možnosti individuálního přizpůsobení našich představ reálným potřebám.

Ideální východisko pro obytné podkroví

Kdo skutečně přemýšlí racionálně, ví, že vše začíná už u projektové přípravy. Pro obytné podkroví je ideální takový projekt, který má sedlovou (případně valbovou) střechu. V ose hřebene je možné stavět plnohodnotné šatní skříně o hloubce 60 cm a výšce až 230 cm (případně více). Takové šatní skříně s posuvnými dveřmi patří k absolutnímu – i cenovému – standardu, vybrat a poskládat se proto dají buď sektorové sestavy (prodávané běžně v nábytkových řetězcích), nebo dělané na míru, které dnes za srovnatelné ceny zhotovují a realizují tisíce truhlářů a interiérových studií po celé zemi. Tyto nábytky se běžně dělají do kanceláří, bytových i rodinných domů, takže stále mluvíme o stejném nábytku za tutéž cenu.

Shrnutí

  • Podkroví je potřeba dobře vymyslet; pak nebude problém ho prakticky a originálně zařídit za rozumnou cenu.
  • Dnes je již natolik rozvinutá individualizace při zařizování (včetně truhlářských prací), že se realizace nábytku pro podkroví neliší od realizace pro standardní prostory bez šikmin.
  • Pokud chceme mít i odkládací prostory, šatní část podkroví je ideální situovat centrálně, tedy v ose hřebene.
  • Nábytek kupovaný v demontované formě nepředstavuje problém ani při transportu do podstřeší.
  • Pokud jsme jen trochu zruční a líbí se nám například skandinávský styl, máme k dispozici mimo jiné hypermarkety ve skandinávském stylu, v kterých lze zakoupit neskutečný počet interiérových variací v přiměřené kvalitě za přiměřenou cenu.