V souvislosti s klimatickou krizí se téma ideálního chlazení interiérů stalo naléhavou výzvou. A podobně je tomu při pohledu na vývoj cen energií. Jaká řešení nabízí moderní, ekologické, provozně i ekonomicky efektivní chlazení? Slyšeli jste už o stropním chlazení?
Otázky životního prostředí nemůžeme dále ignorovat. Globální oteplování, poškozování životního prostředí, vyčerpávání zásob fosilních paliv, ale i neustálý nárůst cen. Všechny tyto aspekty vstupují do úvah stavebníků, kteří stojí před volbou způsobu, jakým si po celý rok zajistí maximální tepelný komfort svého domova. Pokud k domu patří i podkroví, správný výběr je o to naléhavější. Žít v podkroví totiž znamená bydlet opravdu těsně pod střechou. Podívejte se s námi na to, jaké jsou trendy efektivního chlazení a ochrany bydlení před nepříjemnými letními teplotami.
Zapomeňme na klimatizaci
Klimatizace byla ještě donedávna jediný způsob, jak v horku účinně ochladit vzduch v interiéru a udržet jeho teplotu pod kontrolou. Nese s sebou ale zdravotní rizika, která mnozí lidé ještě i v současnosti berou jako nutné zlo a daň za tepelný komfort v letních měsících. Nemluvě o tom, že o ekologii či energetických úsporách zde nemůže být řeč.
Díky inovacím v této oblasti se můžeme rozloučit s nachlazením, se ztuhlým krkem nebo bolestivým seknutím v kříži. A protože budoucnost patří energeticky účinným a zároveň ekologicky šetrným zařízením a vylepšením domácností, může být vhodnou alternativou stropní chlazení. Vyplatí se vědět, že ním lze chladit nejen prostory pod rovnými stropy, ale bez problémů i obytná podkroví, která se v létě mohou přehřívat více, případně rychleji. Pokud budujete nebo rekonstruujete obytné podkroví, vyplatí se o této možnosti vědět a počítat s ní již ve fázi příprav.
Přátelské ke zdraví i k energiím
Oproti klimatizaci, jejímž principem je v podstatě průvan a nepřirozené foukání studeného vzduchu do místností, využívá stropní chlazení mnohem přirozenější a pro lidský organismus příjemnější způsob – sálání. Jak to celé funguje? Studený strop ochlazuje vzduch, podlahu, stěny i předměty v místnosti, čímž pečuje o pohodu a teplotní komfort lidí.
Můžeme si to představit jako podlahové topení, jen zabudované do stropu a s opačnou funkcí. V trubkách cirkuluje studená voda s teplotou přibližně 16 stupňů Celsia, nebo přesněji s teplotou v rozmezí 15 až 19 stupňů Celsia. Vše je šikovně skryto buď přímo ve stropě, nebo ve stropním podhledu, tedy v sádrokartonových systémových deskách, pod omítkou, nebo dokonce v zalitých betonových stropních deskách.
Systém stropního chlazení dokáže zajistit příjemný vzduch v mnohem větším prostoru než klimatizace a zároveň se umí postarat o rovnoměrný rozptyl studenějšího vzduchu. Jak je to možné? Jednoduše! Tento druh chlazení lze montovat po celé ploše obytného prostoru. Za zmínku stojí také to, že lepší tepelná vodivost vody – v porovnání s klasickou klimatizací – se stará o efektivnější a méně nákladný přenos energie. Pokud stojíte o maximálně úsporný provoz, propojte stropní chlazení s alternativními zelenými zdroji energie, jako jsou tepelné čerpadlo a fotovoltaické panely.
Cenné rady ohledně zateplení a výměny oken vám poskytne odborník.
Získejte konzultaciMá svá omezení
Pokud hledáte překážky, určitě se najdou. Se stropním chlazením a jeho přípravou je třeba počítat už v projektovém stadiu. Pak je samozřejmě třeba počítat také s vyšší pořizovací cenou novostavby, ale i rekonstrukce již existujícího domu. Navíc se vyplatí vědět, že ani tento chladicí systém není nejvhodnější do místností s vyšší vlhkostí. Jenže pokud se do koupelny nehodí stropní chlazení, tím méně vhodná by tam byla instalace klimatizace. Pokud byste si s touto myšlenkou z nějakého důvodu přece jen pohrávali, odborníci vás upozorní na nežádoucí srážení vodních par.
Věděli jste?
Využitím systému stropního chlazení nedochází k nežádoucímu víření prachu ani nečistot v místnosti, je tedy vhodný i pro alergiky.
Stropní chlazení nemá negativní zdravotní účinky na lidský organismus. Neohrožuje dokonce ani zdraví nejmenších a nejzranitelnějších členů rodiny, kterými jsou miminka, malé děti, nebo naopak starší lidé citliví na průvan a nárazový chlad. V důsledku chlazení místností přes strop by nemělo docházet ani k nachlazení dýchacích cest nebo nervových drah souvisejícím s vystavením se proudu ledového vzduchu.
Náš tip:
Tepelné čerpadlo je momentálně již nejoblíbenějším zdrojem vytápění, který navíc disponuje i alternativní funkcí chlazení. Už dnes je možné konstatovat, že z pomyslného trůnu sesadilo klasické plynové kotle. Atraktivita tepelných čerpadel stoupá hlavně díky vysoké účinnosti, nízkým provozním nákladům a ekologičnosti, jelikož dostupnou energii čerpají buď ze vzduchu, země, nebo z podzemních vod. A pokud zkombinujete tepelné čerpadlo s fotovoltaikou, dokážete dokonce vytápět a chladit téměř úplně klimaticky neutrálně.
Není to jen o chlazení, ale i o tom, jak nepustit teplo
Plán chladit moderně a efektivně patří již do fáze projektování stavby nebo rekonstrukce rodinného domu. Veškeré detaily musí být zřejmé a vyřešené o to víc v případě, že součástí střešního pláště budou střešní okna, světlíky nebo světlovody. Ani tato řešení se navzájem nevylučují, ale je s nimi potřeba počítat.
Stavební inženýrka Barbora Hanečáková připomíná základní zásady, jak efektivně zamezit přehřívání interiérů v rodinných domech: „Způsobů je několik. Logika káže, že pokud zabráníme zbytečnému ohřívání vzduchu v prostorách domácností, nebude nutné nadměrné využívání chladicích systémů. Zde může významně pomoci stavba z vhodných materiálů, volba kvalitních oken zabraňujících zbytečnému přehřívání, kvalitní izolace objektu nebo návrh exteriérového stínění – ať už ve formě rolet, nebo přesahu střechy.“ Odbornice dodává: „Využitím exteriérových markýz a rolet dosáhneme zvýšené izolační schopnosti oken. Efektivní je jejich automatické řízení, které stínicí doplňky ovládá na základě venkovní teploty vzduchu a polohy slunce.“
Věděli jste?
Pro obvodové stěny rodinných domů jsou vhodné materiály s vyšší objemovou hmotností, jako jsou pórobeton nebo cihla, a to v kombinaci se zateplením. Tyto materiály mají vyšší akumulační schopnost, čili v létě vnitřní vzduch ochlazují a v zimě zase akumulují teplo, čímž klesají nároky na vytápění a chlazení.
Šetří peněženku i přírodu
Úmysl chladit ekologicky může navýšit rozpočet na dům a je třeba s ním počítat již ve fázi finančních plánů. Pokud pokukujete po stropním chlazení a obáváte se jeho ceny, zkuste si se svým projektantem ještě jednou podrobně projít celý projekt rodinného domu. Určete si místnosti, v kterých je to opravdu potřebné, i ty, které se bez něj obejdou. Možná nepotřebujete chladit ložnici otočenou na sever, ale během horkých letních dnů se jistě neobejdete bez příjemného klimatu v obýváku, v herně vašich dětí a v kuchyni. I tím lze ušetřit.
Náš tip
Využití jakýchkoliv alternativních zdrojů chlazení, topení a výroby energie, tedy i stále oblíbenějších tepelných čerpadel, fotovoltaických systémů se solárními panely, případně kotlů na biomasu, zvyšuje investiční náklady na vybavení domácnosti a z dlouhodobého hlediska šetří výdaje na provoz. Opomíjet by se neměl ani žádaný „zelený efekt“. Pomocnou ruku při rekonstrukcích starších domů a k využití těchto zdrojů podává projekt Nová zelená úsporám.