Ptáte se, jaký typ střešních oken je ideální pro vaši stavbu? Možná si lámete hlavu nad volbou správného rámu, možná s jistotou víte, že je třeba klást důraz na okno s izolačními trojskly. A co další vlastnosti skel? Nenápadné výhody se s přibývajícími roky užívání stavby mohou změnit na praktické pomocníky až nezbytnost.
Při výběru střešních oken je třeba zhodnotit několik faktorů. Kromě rozměrů každého okna, materiálů rámu zvenčí i zevnitř či způsobu otevírání je nutné věnovat zvláštní pozornost sklům. Pryč jsou doby, kdy si majitel domu oddechl, jakmile byly vyplněny stavební otvory, tedy zasklená okna a dveře, a dál se o nich nediskutovalo. Dnes uvažujeme o každém kilowattu ušetřené energie a tepelně izolační parametry jsou zásadní. Je ale dobré znát i další vlastnosti zasklení.
Pominula už i doba, kdy byl výběr okna s izolačním trojsklem absolutní zárukou toho nejlepšího, co lze mít. Izolační trojskla jsou důležitý standard, ale při výběru těch nejlepších – či spíše nejvhodnějších pro konkrétní nemovitost v konkrétním prostředí – do hry vstupují ještě další požadavky.
Tepelné ztráty prozrazuje značka Uw
Technologický pokrok posouvá kvalitativní vlastnosti střešních oken na zcela jinou úroveň než před pár lety. Izolační trojsklo se v zimním období projeví úsporami na energiích potřebných k vytápění. Jenže samotný počet skel není dostačující navigátor.
Při výběru zasklení hraje jednu z nejdůležitějších úloh takzvaný součinitel prostupu tepla celým oknem – Uw (W/m2 . K). Je to parametr, který vypovídá o úrovni tepelných ztrát zasklení a rámuokna. Čím je Uw nižší, tím má konstrukce okna lepší tepelně izolační vlastnosti a v zimě dosahujete vnitřní tepelné pohody s menšími náklady na vytápění. Samozřejmě s ohledem na zateplení a dostatečnou izolaci všech konstrukčních prvků domu.
Nenechte se splést na první pohled maličkými odchylkami v číslech. Dnes se hodnota Uw u kvalitních střešních oken pohybuje kolem 1,0 (W/m2 . K), nebo i níž. Před pár desítkami let bylo naprosto běžné střešní okno s dvojsklem a hodnotou Uw 2,8. Dnešní standard začíná na trojskle s hodnotou 1,1. Prémiová nízkoenergetická okna se mohou chlubit označením 0,77 Uw. V každém případě platí, že čím je hodnota Uw nižší, tím lépe – okna s nižší hodnotou tohoto parametru jsou úspornější.
Náš tip:
Ještě lepších tepelně izolačních parametrů dosáhnete moderní a elegantní zapuštěnou montáží střešních oken. Samozřejmě s použitím originálního lemování a zateplovací manžety. Střešní okno je při ní zapuštěno hlouběji do střešní roviny a nad plochu střechy vystupuje viditelně menší část okna.
Další zajímavé vlastnosti skel
Dokud se nacházíte ve fázi rozhodování o tom, která střešní okna vybrat při stavbě domu nebo rekonstrukci podkroví, promyslete si, co všechno od nového domova očekáváte. Asi to nemá být jen změna adresy bydliště, že?
Kvalitní okna se i prostřednictvím zasklení dokážou postarat o vyšší bezpečnost a tišší prostředí, nebo mohou také zcela prakticky zjednodušit každodenní život. Jaké výhody můžete získat díky špičkovým sklům?
Vyšší zvuková izolace
Chrání před hlukem z rušných ulic a silnic a celkově z vnějšího prostředí. Pečuje o klid a pohodu v interiéru. Vnitřní sklo střešního okna může mít vrstvu se zvukově izolační fólií, která redukuje pronikání zvuku. Zvukové izolace se dosahuje i skladbou skel s různými tloušťkami, které účinněji absorbují zvuky různých frekvencí. Zasklení je vyplněné inertním plynem, který rovněž brání průniku zvukových vln.
Zvýšený útlum hluku
V domě se střešními okny jej asi nejvíce oceníte při nárazovém větru, bouřích a prudkých deštích. Nemusí vás budit v noci ani rušit vaše dítě při odpoledním spánku. Útlum hluku se udává v decibelech a v současnosti může mít parametr od 32 do 42 dB. Nejvyšší útlum hluku zajišťují okna s nejvyšším údajem – 42 dB je hodnota skel s prémiovým útlumem hlučnosti.
Odolnost vůči rozbití
Bezpečnostní sklo je konstruováno vrstvením. Jeho úkolem je účinně odolávat rozbití a v případě nehody minimalizovat riziko úrazu. Ve střešním okně je bezpečnostní sklo laminováno z vnitřní strany. Při náhodném rozbití, například míčem v dětském pokoji, brání roztříštění a pádu do místnosti.
Bezpečnostní sklo se zvýšenou odolností proti rozbití se skládá ze dvou vrstev skla o tloušťce 4 mm, mezi kterými je umístěna bezpečnostní fólie. V soustavě okenních tabulí se nachází z vnitřní strany, tedy ze strany interiéru, přičemž sklo ze strany exteriéru bývá tvrzené.
Tvrzené sklo je druhým partnerem bezpečnosti střešního okna. Odolává nárazům na plochu skla z vnější strany, čímž se snižuje riziko jeho poškození během krupobití nebo při dopadu letících předmětů ve větrném počasí. Úprava skla tvrzením je běžná součást střešních oken již vzhledem k jejich poloze, jelikož ve střeše jsou zabudovány šikmo.
Samočistící vrstva
Jedna z nejúžasnějších praktických vychytávek, jaké můžete se střešními okny získat, a to již při volbě oken vyššího standardu. Zalíbí se všem pořádkumilovným, ale i zaneprázdněným lidem – a jistě nejen jim. Kdo dnes má času nazbyt a těší se na mytí oken?
Na povlaku na vnějším skle okna se samočistící vrstvou dochází vlivem UV záření k rozkladu organických nečistot. Voda po tomto skle nestéká ve formě kapek, ale v rovnoměrné vrstvě, která smývá nečistoty. Ve srovnání s obyčejným sklem vysychá povrch takto ošetřeného skla velmi rychle a voda na něm nezanechává šmouhy. Samočistící vrstva snižuje potřebu mytí vnější strany okna.
Ochrana nábytku a barev v interiéru
Postará se o ni UV filtr v zasklení. Účinně brání pronikání UV záření zasklenou plochou, čímž zabraňuje blednutí povrchů zařizovacích předmětů uvnitř domu – nábytku, podlahových krytin, záclon a dalších dekoračních textilií.
Jak zabránit rosení na vnějším skle?
Výběrem správného zasklení střešního okna můžete předcházet i nechtěnému rosení oken při střetu s exteriérovým prostředím a se vzduchem. Postará se o to úprava povrchu vnějšího skla speciální vrstvou. Rosení oken zevnitř domu mluví o vysoké vlhkosti v interiéru. V některých případech pomohou menší či větší stavební úpravy, účinné větrání a dobré životní návyky obyvatel domu.
A co extrémnější nápady?
Výrobci střešních oken se často snaží vyhovět i neobvyklým požadavkům zákazníků. Ve světě bytového designu se čas od času objevují okna s imitací vitrážových skel. Kontury a barevné pryskyřice se nanášejí z vnitřní strany zasklení, aby se plastický povrch nemusel namáhavě čistit. Hra barev a stínů má propůjčit podkrovním prostorám originální vzhled. Pokud pátráte po něčem jiném, netradičním, vždy si dobře zvažte, zda se vám konkrétní nápad bude zamlouvat i za pět nebo deset let.
Neprůhlednosti střešních oken lze dosáhnout použitím reliéfního ornamentálního skla, které je z jedné strany plastické. Strukturovaný povrch bývá uložen z vnitřní strany zasklení, což umožňuje snadné čištění. O neprůhlednost střešních oken se dokážou postarat i neprůhledné fólie, ale vhodnějším, užitečnějším a variabilnějším řešením je využití stínicích prvků – jednak interiérových, které zjemňují světlo dopadající dovnitř pokojů nebo je zcela zatemňují, a jednak exteriérových, které se kromě soukromí starají o tepelnou pohodu v horkých letních dnech.
Tipy pro výběr oken
Základem je zvolit střešní okna s trojskly. K dispozici jsou i za dostupnou cenu a už v této ekonomické variantě účinně chrání před tepelnými ztrátami, obzvlášť pokud do srovnání vstupují okna stará několik desítek let a ještě i se špatným utěsněním. Ochrání i před hlukem z okolí a nemusíte se u nich obávat velkých nákladů. Nově jsou dostupná i s integrovaným motorem pro komfortní dálkové ovládání.
Pokud je to jen trochu možné, vybírejte si raději ze střešních oken vyššího standardu. Jsou to okna s vylepšenými parametry pro komfortní bydlení v podkroví. Vyznačují se lepší tepelnou izolací a lepší schopností tlumit zvuky z ulice včetně hluku způsobeného deštěm. Zasklení je vybaveno oblíbenou samočistící vrstvou, která se stará o pohodlí bydlení a výhledy na okolí přes čisté sklo.
Prozíravý stavebník myslí na budoucnost. Vždyť okna mohou bez problémů sloužit 25 až 30 let a po celou tu dobu by měla svými parametry co nejvíce držet krok s dobou.
Tento aspekt hovoří pro okna z tzv. prémiových řad střešních oken. Pečují o špičkovou tepelnou izolaci, vysokou bezpečnost, a jelikož patří do kategorie bezúdržbových, tak i o maximální pohodlí.
Střešní okna všech kategorií i jejich stínicí prvky lze doplnit dálkovým ovládáním, které je napájeno buď elektřinou ze sítě, nebo solárně.
Sklo je stejně důležité jako rám
Je až neuvěřitelné, že otázka výběru zasklení při plánování oken do nového či rekonstruovaného rodinného domu nepatří k těm nejdiskutovanějším. Mnoha lidem stačí všeobecná informace o trojsklech. Mnohem více pozornosti věnují barvě rámu a materiálu, ze kterého jsou okna zhotovena. Ano, i to je důležité. Ale sklo je druhou zásadní podstatou každého okna – fasádního i střešního.
Přinesli jsme vám náčrt informací, které vám pootevřou dvířka do komnaty poznatků v této oblasti. Nebojte se je využít při komunikaci s prodejci a při výběru těch nejlepších oken pro svou stavbu, rekonstrukci či výměnu starých střešních oken za nová.
Více cenných rad vám poskytne odborník
Osobní poradenství