Vícepodlažní dům, nebo bungalov? S plochou střechou, nebo raději se šikmou? Každý typ má své výhody i nevýhody, ale jedno mají společné – měly by být navrženy tak, aby ponechávaly velkorysý prostor pro sluneční paprsky a příliv denního světla. Myslete na to při plánování stavby i rekonstrukce.
Dostatek světla zajistí nejen klasická, ale také střešní okna, světlíky nebo světlovody. Zdá se vám to jako triviální připomínka? Vždyť i dítě dnes ví, že dům a okna patří k sobě. Zkuste se podívat na realitní portály a nabídky nepříliš starých domů. Některé z nich jsou staré sotva deset let, daly by se považovat za novostavby, přesto jsou jejich interiéry i uprostřed dne vyfoceny s rozsvícenými svítidly.
Nedostatek světla v relativně nových domech je v České republice fenoménem, který se často týká jak vícepodlažních, tak přízemních domů. Pokud se mu dokážete vyhnout, zajistíte si pohodlné, zdravé a stylové bydlení – ať už v domě s jedním, nebo s více podlažími. Ptáte se, jaké jsou další přednosti a zápory obou typů bydlení? Ilustrujeme je na příběhu jedné běžné rodiny.
Patrový dům v širším centru
Dům nelze postavit bez kompromisů. Petra o tom ví své. Před patnácti lety snila o přízemním domě s půdorysem ve tvaru písmene L: „Takový dům ale vyžaduje větší pozemek. Našli jsme jen jeden, který jsme mohli financovat, ale ten byl třicet kilometrů od hlavního města. Nebyli jsme připraveni dojíždět do práce a vozit děti do škol a na kroužky z takové vzdálenosti a v každodenních dopravních zácpách.“ Nakonec se rozhodli pro dvoupodlažní dům v řadové zástavbě s malou zahradou, ale v širším centru: „Má dvě patra, ale také suterén s prádelnou a celkem je v něm třicet schodů.“
Petra zpočátku nebyla ze schodů nadšená, ale na pravidelnou „domácí tělocvičnu“ si zvykla: „Když byly děti malé, běhala jsem každou chvíli z kuchyně v přízemí do pokojů v patře, kde si hrály a učily se. Nepočítala jsem, kolikrát denně udělám těch třicet schodů, ale naučila jsem se je brát jako výhodu. Kardio a silový trénink zdarma.“ Horší je to s Petřinými rodiči – ti už mají problém vyjít do patra, když chtějí do pokojů svých vnoučat. „Začínám přemýšlet, jak to budeme s manželem řešit, až budeme v jejich věku. Ale velkou výhodou našeho domu je, že bydlíme kousek od centra města, přitom máme kolem sebe přírodu a nedaleko veřejnou dopravu.“ A protože je na menším pozemku menší zahrada, je s ní spojena i jednodušší údržba.
Cesta z města
Petřin nejstarší syn Adam si nedávno založil rodinu a přestěhoval se z hlavního města na nedaleký venkov. Svou volbou vlastně splnil sen své matky – vybral si developerský projekt a pozemek s bungalovem s rovnou střechou. K rozběhnuté stavbě si však přizval architekta.
„Byl to architekt, kdo mě upozornil, že vnitřní dispozice je poměrně hluboká, takže prostory budou tmavší, než si představujeme. Do původního návrhu nám přidal střešní světlíky. Jsem rád, že nám to vysvětlil, že jsme s jeho návrhem souhlasili a že jsme investovali do změny projektu i do samotných světlíků. Manželka netráví čas jen na zahradě s dětmi, ale během mateřské dovolené je s malými dětmi velkou část dne také uvnitř domu. Pokud je v domě málo světla, nemusí to být pro psychickou pohodu to nejlepší,“ dodává Adam.
Podkroví s atmosférou
Petřin bratr Pavel žije v malém městě na Moravě. Pracuje ve stavebnictví, a tak si troufl na rekonstrukci třípatrového bytu v historickém centru. Mnohem větší výzvou než samotná rekonstrukce bylo získání povolení od památkářů. Byt má specifickou dispozici – úzkou a dlouhou, s okny pouze na straně fasády. „Nedostatek denního světla se mu nakonec podařilo vyřešit instalací střešních oken v obytném podkroví. Níže světlo přivedl pomocí světlovodů. Ty – zejména v koupelně a na chodbách – vytvářejí velmi příjemnou atmosféru s rozptýleným denním světlem,“ vysvětluje bratrovo řešení Petra.
Více cenných rad vám poskytne odborník
Osobní poradenstvíPředstavy jsou jedna věc, rozpočet druhá
Pokud jste si také řekli „dost bylo panelákového života, pojďme si postavit dům“, učinili jste první zásadní rozhodnutí. Další kroky budou o něco náročnější. Musíte si odpovědět na spoustu otázek, například:
- jestli bude vaše nové obydlí patrové, nebo přízemní,
- jestli bude mít rovnou, nebo šikmou střechu,
- jestli bude s obytným, nebo jen úložným podkrovím,
- jestli bude stát samostatně, nebo v řadové zástavbě…
Odpovědi závisí nejen na vašich představách o hezkém a zdravém domově, ale především na stavu vašeho bankovního konta a dalších finančních možnostech. S financemi souvisí i výběr pozemku. Jeho poloha, tvar a velikost výrazně ovlivní projektové a dispoziční řešení vašeho budoucího domova.
Výhody patrového domu
Významným bonusem domu, který má obytné prostory rozložené do dvou podlaží, jsou menší nároky na rozlohu. Peníze ušetříte již při koupi pozemku. Stačí o něco menší, což také znamená, že máte větší šanci získat pozemek v atraktivnější lokalitě.
Vzhledem k tomu, že patrový dům má menší plochu základů a střechy, tedy i kratší rozvody, méně kabelů a potrubí (pro elektřinu, topení, vodu, odpad, ale i pro internet a všechna moderní chytrá řešení v domácnosti), zaplatíte za jeho realizaci pravděpodobně méně.
Může být také úspornější na provoz – vícepodlažní domy ve tvaru krychle nebo co nejblíže k ní jsou kompaktnější, lidově řečeno méně rozprostřené po pozemku. To znamená, že v zimě se méně prochlazují a při vytápění (částečně i větrání) můžeme pracovat s faktem, že teplo přirozeně stoupá vzhůru. Je důležité vědět, že konstrukčně dobře navržené a dobře provedené dvoupodlažní domy snáze splňují přísná kritéria jednotlivých energetických tříd a mohou mít lepší parametry ve spotřebě energií než příliš rozlehlé, nebo naopak úzké a dlouhé přízemní stavby.
V porovnání s bungalovy mívají i efektivněji využitelnou podlahovou plochu – bez zbytečných chodeb, průchodů a tzv. hluchých míst. Z patra nebo podkroví budete mít lepší výhled do okolí a zůstane vám více prostoru pro zahradu.
Nevýhody patrového domu
Také patříte k těm, kteří odmítají dům se schodištěm kvůli tomu, že ve staří mohou mít problém s pohybem? Schody jsou sice náročnější na fyzickou kondici a údržbu, ale na druhou stranu mohou esteticky doplnit interiér. Stačí se poradit s architektem a vybrat vhodný typ – rovné, podestové, točité, vřetenové, otevřené, vestavěné, samonosné – a vhodné materiály. Schodiště jako nutnost se tak promění ve funkční, oku lahodící až výjimečný prvek interiéru.
Věděli jste?
Při navrhování schodiště je třeba kromě estetického hlediska zohlednit také jeho funkčnost a prostorové možnosti konkrétního interiéru. Točité schodiště sice ušetří více místa, ale zaplatíte za to užšími schody méně pohodlnými pro každodenní pohyb. Obtížnější bude také stěhování nábytku a vybavení do patra. Vzdušné schody přímo v obývacím pokoji jsou naopak elegantní a komfortní, ale cenou za ně může být méně soukromí. V každém případě také návrh schodiště svěřte do rukou odborníka. Výpočet výšky, šířky a počtu stupňů by měl vycházet z norem, nikoli z odhadů stavebníka nebo stavbyvedoucího.
I jednopodlažní dům má svá pozitiva a negativa
V posledních letech mnoho lidí nedává dopustit na jednopodlažní dům – jeho bezbariérovou přístupnost a pohodlí bydlení bez schodů. Ačkoli klasický čtvercový bungalov v běžném standardu obvykle není architektonickým skvostem, přízemní dům navržený odborníkem – projektantem nebo architektem – může mít originální dispozici a zvenčí příjemný vzhled, který se přizpůsobí pozemku a dokonale zapadne do prostředí.
Nevýhodou jednopodlažního domu je požadavek na větší rozlohu pozemku, a tedy i rozpočet. Náklady na výstavbu se zvyšují, pokud je třeba takový dům postavit do svahu a částečně podsklepit. Při provozu je obvykle náročnější na spotřebu energie. Vzhledem k tomu, že zejména developerské bungalovy jsou často bez garáže, skladu a sklepa, musí si majitelé toto zázemí dodatečně dobudovat.
Všimli jste si?
Z celospolečenského hlediska lze považovat za pozitivní, že právě majitelé delších nebo rozlehlejších přízemních domů často jako první sáhnou po zařízeních na výrobu energie nebo ohřev vody z obnovitelných zdrojů (tepelná čerpadla, fotovoltaické systémy, solární kolektory).
Přirozené světlo na schody, do šatny
Nezapomeňte, že dům – ať už se schody nebo bez nich – musí být dostatečně prosvětlený. Myslete na to již ve fázi projektu. Ve dvoupodlažním domě může být schodiště, koupelna, chodba nebo šatna obtížně přístupná a bez klasických oken. Zde přicházejí ke slovu světlíky a světlovody. Můžete je využít i v jednopodlažním domě. Jedním z jeho negativ, zejména pokud je širší, je právě nedostatečné prosvětlení hlubších částí interiéru vzdálenějších od fasádních oken.
Náš tip
Světlovod dokáže účinně přivést přirozené denní světlo do tmavých zákoutí. V jeho nitru se nachází tubus, který přenáší ze střechy až 98 % denního světla, takže místnost je osvětlena i v zamračených dnech – podobně jako při rozsvícení lampy s 60wattovou žárovkou. Pokud si vyberete světlovod s LED osvětlením, bude svítit i v noci.
Rozhodli jste se pro dům s klasickou šikmou střechou? Podkrovní prostor prosvětlí kvalitní střešní okna. Vybírejte taková, která nabízejí energeticky úsporná trojskla, filtry proti prachu a hmyzu, lze je snadno doplnit roletami a žaluziemi a mají možnost dálkového ovládání. Moderní střešní okna umí zabránit tepelným ztrátám, ale také ochránit obyvatele domu před hlukem zvenčí a zajistit zdravé vnitřní prostředí.
Co je třeba si zapamatovat?
- Dostatek přirozeného denního světla patří k základním požadavkům na zdravé a příjemné bydlení.
- Patrový dům, tedy takový, který má obytné prostory rozložené ve dvou nebo více podlažích, má plusy a minusy stejně jako jednopodlažní nebo bungalov. Podobné je to i s rovnou a šikmou střechou – nebo i obytným, nebo jen úložným podkrovím.
- Při volbě typu stavby záleží na vašich představách, konkrétním pozemku, lokalitě a hlavně na finančních možnostech.