Pustit se po hlavě do zateplení podkroví je odvážné. I drobná chyba může vést k velkému průšvihu a kompletnímu předělání střechy. Sestavili jsme pro vás podrobný návod, jak zateplit podkroví minerální vatou svépomocí a jak se vyvarovat nejčastějších chyb.
Příprava a správné vybavení jsou polovinou úspěchu. Postup zateplení podkroví není nijak obtížný, může se však vymknout kontrole – a jedna chyba na začátku způsobí neřešitelný problém na konci. Proto doporučujeme pořídit si správné nářadí, nastudovat problematiku v odborné literatuře, především v montážních příručkách výrobců izolačních materiálů, a vyvarovat se nejčastějších chyb. Mnohdy na první pohled nesmyslné a zbytečné rady totiž ve finále usnadní práci a ušetří čas.
1. Zkontrolujte únosnost krovu
Konstrukce krovu je nosnou kostrou celého podkroví. Jestliže zateplujete celoplošně, nejedná se o zanedbatelnou váhu, i když se izolaci laicky říká „vata“. Nechte si statikem přepočítat únosnost vašeho krovu a v případě potřeby přistupte k jeho zesílení. Dobrou zprávou je, že stávající krovy bývají nadimenzovány s dostatečnou rezervou, takže se této povinnosti zřejmě vyhnete. Odborníkovi ponechte také návrh tloušťky a technické parametry použité minerální vaty.
2. Připravte samotnou střechu
Ještě před začátkem zateplovacích prací je potřeba připravit střechu jako celek. Běžně se střešní plášť opravuje zvenku dovnitř, takže prvním krokem je zajištění ochrany před deštěm, větrem a sněhem, což znamená, že se střecha zakryje střešní krytinou dle výběru majitele stavby. Pod krytinu je ale na krokve potřeba namontovat fólii pojistné hydroizolace, která bude chránit vrstvy podstřeší. Větrotěsnost pojistné hydroizolace bude zajištěna přesahy fólie a jejich vzájemným přelepením. Odvětrání vzduchové mezery pod krytinou zajistí kontralatě, jejichž tloušťka se pohybuje v rozsahu 40–60 mm.
3. Osaďte rošt pro kotvení izolace
Tepelná izolace z minerální vaty se nejčastěji ukládá mezi krokve. Krokve v našich zeměpisných podmínkách mívají výšku do 250 mm, proto je potřeba část izolace namontovat do roštu umístěného pod krokvemi.
Instalace tepelné izolace ve dvou vrstvách zamezuje riziku vzniku tepelných mostů, které jsou v případě montáže tepelné izolace jen mezi krokve běžné. Ve snaze předejít jakémukoli riziku vzniku tepelných mostů by se tato vrstva měla umístit kolmo na předchozí, a to do dřevěného roštu nebo lehkého kovového roštu určeného k montáži sádrokartonu. V této fázi již pracujete z vnitřní strany domu.
Při osazení roštu dbejte na pravoúhlé řešení vertikálních a horizontálních prvků. Rošt by měl být lehký, ideálně z hliníkových profilů.
Cenné rady ohledně zateplení a výměny oken vám poskytne odborník.
Získejte konzultaciVěděli jste?
Izolaci lze ukládat pod krokve, mezi ně i nad krokve. Izolace nad krokvemi je při rekonstrukci podkroví zajímavá i tím, že nezmenšuje vnitřní prostor, takže ho lze lépe využít k bydlení.
4. Na řadu přichází izolační vrstva
Po provedení všech předchozích bodů se můžete konečně přesunout k samotnému zateplení podkroví. Do jednotlivých polí roštu umístěte pásy izolace. Pásy odřežte s dvoucentimetrovým přesahem a následně je vmáčkněte do vytvořeného pole. Začněte odspodu a postupujte nahoru, dílce se tak o sebe budou opírat a nezačnou samovolně sklouzávat.
Izolaci nařežte podle pravítka větším řezákem a pokud je třeba, kotvěte lanky. Nezapomeňte se v této fázi chránit rukavicemi, respiračními rouškami či brýlemi. U některých materiálů se mohou drobná vlákna uvolňovat a způsobovat zdravotní potíže.
5. Chraňte ji parozábranou
A případně i parozábranou s reflexní vrstvou. Nejtenčí, ale velice důležitou vrstvou střešního pláště je navazující parotěsná fólie namontovaná na vrstvy tepelné izolace ze strany interiéru. Ta zabraňuje průniku vlhkosti z interiéru do konstrukce. Pokud je špatně položená, může vlhkost začít kondenzovat a trámy začnou postupně trouchnivět.
Fólie by měla být maximálně utěsněná pomocí vhodné lepící pásky. Detaily napojení prostupu fólie na stavební konstrukce (komín, stěny apod.) je třeba provést pomocí speciálních, k tomu určených pastovitých tmelů. Mimořádnou pozornost věnujte zaizolování prostupů kabelových svazků nebo instalačních trubek. Parozábrana se vyrábí také s reflexní hliníkovou vrstvou, která napomáhá udržení tepla v interiéru.
6. Pohlídejte prostupy a střešní okna
Jednou z důležitých kapitol zateplení podkroví jsou střešní prostupy, okenní otvory včetně otvorů střešních oken, rohy a všechny detaily, kde se láme střešní rovina. Tato místa jsou náchylná a problematická. Jsou totiž prvním místem, kde se projeví stáří materiálu.
Hydroizolaci i parozábranu v těchto místech zdvojujte a návaznosti opatřete dobře nataženou lepící páskou. Zabraňte riziku vzniku tepelných mostů. Mezery vycpěte drobnými odřezky tepelné izolace. Veškeré šrouby a kotvicí prvky přetahujte další vrstvou lepicí pásky.
Investujte do kvality. Použijte kvalitní fólie s co nejlepšími technickými parametry od osvědčených výrobců a jimi doporučené lepicí pásky a tmely. Kvalita se promítne do ceny realizace zateplení podkroví, ale pozitivně se odrazí i na životnosti a užitných parametrech vaší střechy.
Náš tip:
Zateplení střechy se vyplatí spojit s výměnou oken. Do těchto plánů zapojte určitě i odborníky. Pomohou vám najít vhodné řešení pro dostatečné prosvětlení podkroví. Poradit vám mohou i s čerpáním dostupných dotací.
Při napojení střešních oken můžete využít systémové prvky, které usnadňují práci a eliminují možnost vzniku chyby. Výrobce střešních oken, kterému záleží na kvalitě montáže, totiž spolu s oknem dodává i vše, co je potřeba pro správnou montáž – nejen lemování, ale i hydroizolační manžetu, zateplovací sadu a parozábranu, kterou následně stačí jednoduše napojit v ploše. Dokonce si můžete usnadnit i zaklopení střešního okna sádrokartonem a využít hotové ostění z PVC.
7. Finalizace pohledové vrstvy
Po ukončení prací souvisejících se zateplením podkroví minerální vatou se můžete vrhnout na estetickou stránku věci. Pohledová vrstva interiéru může mít rozličný charakter. K dispozici máte sádrokarton, překližku nebo OSB desku. Tyto povrchy se následně natírají nebo fungují jako finální pohledová vrstva. Důležitým prvkem tedy bude tmelení spojů, vyrovnání povrchu, nátěry a moření dřeva dle vybrané barvy. Záleží na architektovi a vašich představách, co byste chtěli mít v interiéru a jakou náladu by měl materiál navozovat.
A co jěště? Užívejte si podkrovní byt
Těchto 7 kroků k zateplení podkroví by vás mělo připravit na nejdůležitější etapy celého procesu. Nepodceňte přípravu, soustřeďte se na osazení izolační vrstvy a věnujte pozornost finálním detailům. Jedině poctivě věnovaná energie a trpělivost v průběhu celého procesu vám zajistí příjemné bydlení ve vašem podkroví. Při jakýchkoli pochybnostech vzniklých během prací se neváhejte obrátit s prosbou o konzultaci na odborníky.