Střešní okna obvykle nejsou to, na co se při budování nového domu těšíte ze všeho nejvíce. Jsou rozumnou volbou pro zajištění dostatečného přísunu světla a čerstvého vzduchu do jinak tmavých zákoutí bydlení pod šikmou střechou. Jejich možnosti startují tam, kde standardní okna obvykle končí. Využijte jejich potenciál. Překvapí vás, co všechno dokážou.
To, jak málo světla vpouštíme do svých domovů, si nejvíce uvědomujeme při střídání ročních období. Zimám bohužel chybí zářivý sníh, který odráží světlo do hloubky interiérů. Jaro trvá sotva pár dní a podzim se mění na období ponuré šedi. Dostatek světla mají mnohé byty a domy v podstatě jen v létě. Přirozené světlo obytný prostor oživuje a spolu s čerstvým vzduchem pozitivně ovlivňuje fyzickou a psychickou pohodu člověka. Přemýšlíte, jak byste do bydlení v podkroví měli dostat co nejvíce světla? Poradíme vám.
Prvním, zásadním a nejdůležitějším krokem při plánování prosvětlení domova, jehož součástí jsou prostory pod šikmými střechami, je zaměření se na nabídku střešních oken. Odhoďte předsudky generací našich rodičů i všechny zaryté „pravdy“, že od nich v zimě bude táhnout chlad, že za pár let začnou stejně zatékat a budou potřebovat výměnu… Oslovte odborníka, architekta nebo projektanta, který vás provede procesem plánování na míru i vhodného výběru. Pomůže vám dodržet normativní a technologické zásady návrhu a zajistí správnou funkčnost konkrétní konstrukce a střechy jako celku i s ohledem na úsporný provoz domácnosti. Navíc k tomu zohlední vaše pocity a požadavky i atmosféru místa, na kterém stavíte nebo předěláváte dům.
Návrh oken není jen o světle
Kromě světla a možnosti větrání je důležitý vizuální kontakt s okolím. „Nejefektivnějšího propojení interiéru s exteriérem dosáhnete vhodně zvolenou výškou osazení okna. Výška parapetu, tedy spodní části okenního otvoru, by se měla pohybovat v rozmezí 80 až 100 centimetrů, přičemž výška nadpraží, tedy horní hranice umístění okna pod překladem okenního otvoru, by neměla přesahovat 220 centimetrů od podlahy,“ vysvětluje stavební inženýrka Kristýna, která se zabývá optimalizací návrhů střešních oken.
U střešních oken je důležitý i vhodně zvolený způsob osazení do stěn, tedy jejich tvar v místě dotyku s oknem. „Nejvýhodnějším řešením je ponechat stěnu v dolní části pod oknem svislou a v oblasti nadpraží střešního okna, tedy v horní části, zase vodorovnou,“ upřesňuje odbornice s tím, že takové řešení pomáhá ideálnímu proudění světla do hloubky interiéru a jeho rozptylu do prostor, v kterých se členové domácnosti reálně pohybují. Nejvíce slunečních a světelných paprsků tak neproudí pod střechu podkroví, ale tam, kde jsou potřeba.
Více cenných rad vám poskytne odborník
Osobní poradenství„V zásadě platí, že níže osazená okna poskytnou atraktivní výhled na okolí sedícímu člověku, proto jsou vhodným řešením právě pro obývací pokoje, jídelny či dětské pokoje. Naopak okna s výše položeným parapetem poskytují výhled lidem ve stoje.“ Hodí se do prostor kuchyní, pracoven, ateliérů nebo některých komunikačních úseků domu. V centrálních denních prostorách domu mohou být vhodné a velmi atraktivní sestavy oken ve dvou řadách nad sebou.
Věděli jste?
Střešní okno dokáže oproti fasádnímu vpustit přibližně dvakrát více denního světla. Ve srovnání se střešními vikýři můžeme mluvit až o trojnásobku denního světla. Větší okno ale automaticky neznamená více světla. Platí, že několik menších střešních oken umístěných různě v rámci střešní roviny poskytne místnosti lepší příliv světla než jedno velké. Komplikované vnitřní prostory nebo schodiště mohou k nepoznání změnit i světelné šachty, chodby a zákoutí vhodné akorát na umístění šatníku nebo koupelny zase světlovody.
Umístění oken s ohledem na světové strany
Je dobré mít na paměti, že i umístění oken s ohledem na světové strany má zásadní podíl na množství světla vpouštěného do domu. „Jih a západ přirozeně poskytnou interiéru mnohem více slunečních paprsků než východ a sever. Výhodou je také příjem pasivních solárních zisků, ale je třeba nezapomínat na přehřívání v letních měsících. Zde je nutné pamatovat na zatemňovací prvky a kvalitní stínění, obzvláště z exteriéru,“ dodává projektantka.
Náš tip:
Pokud patříte mezi tzv. skřivany, tedy lidi, kteří vstávají s ranním rozbřeskem, pohled na paprsky vycházejícího slunce vás nabíjí energií a v dopoledních hodinách uděláte nejvíc ze všech denních prací, nezříkejte se oken na východ. Řekněte architektovi, který pracuje na projektu vašeho domu, o jakém okně sníte a proč ho potřebujete. Najde mu vhodné umístění, kvalitativní i velikostní parametry. I to patří k projektování podkroví a bydlení na míru.
Kam se chcete dívat?
Obezřetný architekt nezapomíná ani na celkové situování objektu v rámci okolní zástavby. Pokud nestavíte na samotě, je pravděpodobné, že v sousedství budou další domy s obytným podkrovím. „Během projektování se vždy ujistím, že investor nepřijde o potřebné soukromí. Nebo se naopak, v případě, že volné okolí stavby nabízí krásné výhledy, postarám o jejich plné využití,“ vysvětluje projektantka.
Pokud plánujete bydlení, pusťte se do této práce s odborníky – projektantem či architektem. Dopřejte projektu stavby čas a nebojte se snít o podobě oken, která budou váš domov spojovat s okolním světem a zalévat ho dávkou světla a slunečních paprsků. Samotný odborník vám vysvětlí, že se při plánování oken vyplatí pozastavit a dobře popřemýšlet. Možná už i ve spolupráci se zahradním architektem. Okna jsou mnohem víc než jen kombinace rámů, skel, těsnění a kování.
Prostor s dostatkem světla a krásným výhledem nezlepšuje jen náladu, ale i život, a to činí z investice do střešních oken jednoznačně správnou volbu i během tvorby moderní podkrovní architektury.