Chcete zvýšit hodnotu své nemovitosti? Pusťte se do rekonstrukce. Bydlení je jeden z nejkrásnějších snů a nejlepších podnětů k seberealizaci. Poradíme vám, co se vyplatí, co stojí za zvážení i jak dosáhnout maximálního efektu stavebních úprav.
Hodnotu nemovitosti ovlivňuje více faktorů. Některé jsou pevně dané, jiné můžete ovlivnit. Ideální příležitostí je kvalitní rekonstrukce.
Co ovlivňuje hodnotu nemovitosti?
- Lokalita je pevně daná a jakmile dům máte, sami s ní moc neuděláte. Vyšší cenu mají zpravidla nemovitosti v atraktivních čtvrtích s dobrou dostupností k obchodům, školám a dopravě.
- Stav je jedním z nejdůležitějších faktorů při prodeji a nacenění nemovitosti. Na první pohled osloví pěkná fasáda, při rozhodování je však mnohem důležitější stav všech konstrukcí, střešních krytin a krovů, vodovodní instalace, elektroinstalace, stav oken a vyhlídka na život bez plísní a problémů s vlhkostí.
- Velikost je logicky dalším důležitým faktorem – čím větší dům, tím vyšší cena. Také proto je v poslední době velmi populární investice do půdní vestavby a rekonstrukce podkroví, která nabídne další prostor pro bydlení. Třeba pro mladou rodinu, kterou si zakládá váš syn nebo dcera.
- Vybavení a modernizace může přidat nemovitosti na její atraktivitě, ale také na hodnotě. Před prodejem se vyplatí investovat zejména do věcí, které příliš nepodléhají vkusu a do budoucna zároveň ušetří náklady. Jde tak o systém vytápění či větrání, moderní okna a solární panely nebo jiné zdroje zelené energie.
Tipy, jak zvýšit status nemovitosti
Rekonstrukce může výrazně zvýšit atraktivitu nemovitosti na trhu, a to i v budoucnosti. Když se jednou rozhodnete nemovitost prodat, její stav a modernizace přilákají více zájemců a pomohou vám dosáhnout vyššího zisku.
Rekonstrukci domu můžeme rozdělit do čtyř skupin: základní, rekonstrukce zvyšující atraktivitu, rekonstrukce s vysokou návratností a rekonstrukce pro příjemnější bydlení.
- Základní rekonstrukce zahrnuje opravy, které jsou nutné pro samotnou obyvatelnost domu.
- Rekonstrukce zvyšující atraktivitu mají vliv na prodej, respektive oslovení zájemců, samotnou hodnotu ale příliš nezvýší.
- Rekonstrukce s vysokou návratností jsou nejvýhodnější z pohledu reálného zvýšení hodnoty nemovitosti a také před prodejem.
- Rekonstrukce pro příjemnější bydlení zahrnuje vylepšení pro osobní požitek – bazén, místo se zahradním grilem – a před prodejem se obvykle příliš nevyplatí.
Věděli jste?
Na modernizaci domova můžete využít různé dotace a podpůrné programy.
Rekonstrukce starého domu před prodejem
Zdědili jste dům po rodičích nebo prarodičích? Nevnímáte ho jako perspektivní bydlení pro sebe ani své dospělé děti? Ze všeho nejvíc by vám pomohl jeho prodej? Do jakých oprav a vylepšení se vyplatí pustit, když chcete zvýšit hodnotu nemovitosti?
V první řadě je třeba reálně zhodnotit stav starého domu. Není-li zdravý, trpí-li vlhkostí, podmáčením, chybí-li mu izolace a v podlaze je místo kvalitní základové skladby škvára, je-li na střeše stará, nevhodná, či dokonce zdraví škodlivá krytina s obsahem azbestu a drží ji červotočem nebo houbami napadený krov, investice do základní sanace může být natolik rozsáhlá a závažná, že s její návratností nelze počítat. V takových situacích je někdy lepší hledět na nemovitost přes optiku atraktivity konkrétní lokality a velikosti pozemku a podle toho přistoupit k prodeji a případným velmi základním opravám.
Pokud je dům „pouze starý“ a konstrukčními skladbami zdravý, jeho hodnotu můžete zvýšit částečnou rekonstrukcí nebo kombinací vícero oprav, které mohou vést až ke komplexní modernizaci. Ta vyžaduje velkou finanční investici. Takže i v tomto případě je třeba vše důkladně zvážit a dobře přepočítat, ideálně s pomocí odborníků.
Mezi smysluplné a návratné investice před prodejem může patřit:
- Pouze výměna oken za nová, moderní.
- Zateplení domu a výměna oken za nová, moderní a energeticky úsporná, případně jejich zvětšení nebo přidání dalších oken pro lepší prosvětlení interiéru.
- Oprava či výměna střechy.
- Výměna elektro- a vodovodních instalací.
- Designově spíše neutrální, ale přitažlivá a variabilní rekonstrukce podkroví s důrazem na vynikající a atraktivní prosvětlení prostor.
- Zateplení celého domu včetně střechy.
- Instalace solárních panelů, vzduchotechniky, podzemních nádrží na sběr dešťové vody – všeho, co zajistí vyšší úsporu energií a sníží provozní náklady na dům.
Náš tip:
Kvalita a minimalismus nikdy nevyjdou z módy. Při výběru nového vybavení se vyhněte extravagantním výstřelkům a vsaďte raději na neutrální barvu a přírodní materiály.
Za zvážení může stát také rekonstrukce kuchyně a koupelny, je ale třeba brát v potaz budoucí majitele. Pokud jsou místnosti ještě v dobrém stavu, rekonstrukci nechte raději na nich. V případě, že je rekonstrukce skutečně nutná, můžete se do ní pustit, nebo připravit pouze elektroinstalace a nechat vypracovat návrh do inzerátu, ale finální design ponechat na novém majiteli.
Extra tip ke zvážení:
Při prodeji staršího domu berte ohled na kupující. S dotačním programem Oprav dům po babičce se do rekonstrukce mohou pustit sami a výhodněji. Pro komplexní zateplení včetně výměny oken a dveří teď mohou získat až milion korun, a to formou zálohy předem. Půjde-li o rodinu s dětmi, mohou za každé z nich získat bonus až 50 tisíc korun. Podmínkou je, že v domě budou reálně bydlet alespoň dalších deset let. O zvýšení hodnoty a atraktivity nemovitosti k prodeji se však jako prodávající můžete postarat i v tomto případě. Investujte před prodejem do nového oplocení, úpravy okolí domu, vyčištění zanedbané zahrady, prořezání větví starých stromů apod. Možná to vypadá jako drobnost, věřte však, že není.
Rekonstrukce a hypotéka
Přemýšlet nad rekonstrukcí spolu s hypotečním úvěrem budete pravděpodobně ve třech situacích:
- Pokud si chcete vzít hypoteční úvěr na koupi domu a rekonstrukci.
- Pokud si chcete vzít hypoteční úvěr na rekonstrukci.
- Pokud rekonstruujete dům zatížený hypotékou.
Každá situace má svá specifika, proto bychom vám je rádi ozřejmili.
Hypotéka na koupi a rekonstrukci
Zvažujete nákup domu, který plně neodpovídá vašim představám, ale nemáte hotovost na jeho rekonstrukci? Žádný problém, můžete si zažádat o hypotéku, která slouží k financování koupě i rekonstrukce nemovitosti.
Při žádosti o hypotéku však bude potřeba doložit dokumentaci k rekonstrukci nemovitosti. Výše úvěru se pak odvíjí od budoucí hodnoty nemovitosti po rekonstrukci a může dosáhnout 80 až 90 % hodnoty.
Hypotéka na rekonstrukci
Hypoteční úvěr je možné využít nejen na nákup nové nemovitosti, ale i na vylepšení té stávající. Pro žádost je třeba připravit položkový rozpočet a harmonogram stavby, které banka využije pro stanovení odhadu nemovitosti, případně stavební povolení, pokud je k provedení rekonstrukce potřeba.
Tímto způsobem můžete získat například hypotéku na výměnu oken, přestavbu podkroví, změnu dispozice nebo na novou střechu.
Rekonstrukce nemovitosti s hypotékou
Máte nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem, kterou byste rádi rekonstruovali? I to je možné. Rekonstrukce jen nesmí mít za výsledek snížení ceny nemovitosti nebo změnu jejího využití.
Rekonstrukci můžete financovat pomocí vlastních zdrojů, ale také pomocí úvěru. Banka, u které jste si sjednali hypotéku, má však na vaši nemovitost až do jejího splacení zástavní právo, proto je třeba myslet na specifika:
- Financování hypotečním úvěrem se zástavou nemovitosti od jiné banky není možné, jelikož by obě banky vyžadovaly zástavní právo na prvním místě, což je nereálné.
- Financování úvěrem ze stavebního spoření se zástavou nemovitosti je obvykle možné, jelikož stavební spořitelny zpravidla nevyžadují, aby jejich zástavní právo bylo na prvním místě.
- Financování hypotečním úvěrem se zástavou nemovitosti u stávající banky, tedy navýšení hypotéky, je obvykle možné. Proces je podobný jako v případě samotného hypotečního úvěru na rekonstrukci.
Více cenných rad vám poskytne odborník
Osobní poradenstvíNezapomeňte na dotační programy
Hledání vlastních zdrojů, snaha čerpat hypotéku, ale také ne vždy výhodné spotřební úvěry jsou pro většinu lidí obvyklé možnosti, se kterými si plánují rekonstrukci domu či bytu, zateplení a výměnu oken. Zejména mladým stavebníkům pomáhají prozíraví rodiče, ať už přímo finanční pomocí, nebo zdroji ze stavebního spoření, které jim založili často ještě v jejich dětském věku. Na scénu však přicházejí i dotační programy. Nová zelená úsporám Standard, Oprav dům po babičce, Nová zelená úsporám Light… Podívejte se, na který z nich byste mohli mít nárok a zakomponujte ho do svých snů o pěkném novém bydlení na starší adrese.
Rekonstrukce nemovitosti je skvělý způsob, jak zvýšit její hodnotu. Vyplatí se nejen v případě, že v domě plánujete žít další desetiletí, ale ve správně odhadnutém rozsahu i před prodejem. Důležité je mít jasný plán, vybrat vhodnou formu financování a dobře si rozmyslet, pro koho dům rekonstruujete – pro sebe, nebo pro budoucí majitele?