Přestavba podkroví rozšíří dům o netradiční prostory a zvýší jeho obytnou plochu. Můžete ho využít jako pracovnu, ložnici, obývací pokoj i jako samostatnou bytovou jednotku. Mezi prvotním nápadem a realizací je nutné vše pořádně naplánovat. Zjistěte, na co si dát pozor, aby vás rekonstrukce podkroví nestála zbytečné peníze, čas ani nervy.
Obytné podkroví – je to i váš sen? Podívejme se na to krok po kroku:
1. Ujasněte si, co očekáváte
Investice do rekonstrukce půdních prostor se vždy vyplatí. Vzroste totiž celková hodnota nemovitosti a díky zateplení se sníží náklady na energie.
Největší výhodou zůstává rozšíření domu o nový prostor, krásný výhled a prosvětlení interiéru. Během plánování i realizace rekonstrukce mějte tyto výhody na paměti a snažte se všechny využít na maximum.
2. Poraďte se s odborníky
Na samém začátku plánování je nutné ověřit, zda je půda vyhovující jak tvarově, tak staticky. Pokud bydlíte ve starším domě, mohou být krovy narušené plísní či dřevokaznými houbami, popraskané nebo jinak poškozené. Nezapomeňte ani na posouzení stropní konstrukce nejvyššího podlaží.
Proto si předtím, než s přestavbou začnete, pozvěte domů schopného statika. Ten zhodnotí kvalitu dotčených stavebních konstrukcí a případně navrhne efektivní řešení jejich zpevnění. Dále byste měli zkontrolovat střešní krytinu a v případě potřeby počítat s nutností výměny za novou.
Poté pozvěte na konzultaci architekta, který vám poradí s rozvržením místnosti. Nezapomeňte, že k rekonstrukci podkroví potřebujete stavební povolení vydané příslušným stavebním úřadem (a stavební práce budete ukončovat kolaudací). Výkresovou dokumentaci k žádosti o stavební povolení vyhotoví odborně způsobilá osoba. Zvláštní pozornost bude třeba věnovat návrhu koupelny a kuchyně, kde je vyšší riziko tvorby par.
Součástí projektu pro stavební povolení může být rozpočet rekonstrukce podkroví, takže budete mít poměrně přesnou představu o ceně všech stavebních prací.
3. Která střecha je nejvhodnější?
Pro půdní vestavbu je nejpraktičtější střecha se sklonem 35–55°. Přitom platí, že čím vyšší sklon, tím lépe. Nejvhodnější jsou mansardové a sedlové střechy, které poskytují dostatek místa díky podchozí výšce. Šikmá sedlová střecha má dvě střešní roviny s přímočarým hřebenem, dva okapy a dva štíty.
U mansardové střechy je její spodní část provedena ve velmi strmém sklonu (nejčastěji 60–80°) a vrchní část ve sklonu mírnějším (nejčastěji 25–40°). Vhodná je i valbová střecha, u ní však musíte počítat se zašikmením všech čtyř stěn, což sníží celkový prostor. Vzhledem k absenci svislých stěn můžete umístit střešní okna nebo vikýře na jakoukoliv stranu domu.
Náš tip:
S ohledem na typ střechy se při budování obytného podkroví často vyplatí uvažovat o jejím nadzvednutí. Vyšší světlá výška získaných prostor je dlouhodobou odměnou za mírně zvýšenou cenu a náročnost rekonstrukce.
4. Myslete na tepelnou izolaci
Díky správné izolaci ušetříte výdaje za energie. Pro zateplování podkroví se nejčastěji používá minerální vata. Dnes se však stále větší popularitě těší zateplovací panely z PIR pěny nebo vyrobené z přírodních vláken (dřevo, konopí, vlna apod.). Izolace se klade různými způsoby.
- Stále nejoblíbenějším způsobem bývá umístění mezi krokve. Jedná se o nejjednodušší řešení, které snižuje celkovou cenu přestavby podkroví. Správně zvolená tloušťka izolace a vhodný materiál spolehlivě chrání před vodou a vlhkostí. Výběr tloušťky a materiálu závisí na sklonu střechy. Platí, že při úhlu do 45° bývá používána silnější izolace. Ukládání izolace mezi krokve s sebou ale nese riziko vzniku tepelných mostů. Výška krokví navíc neumožňuje montáž tepelné izolace v tloušťce, kterou požaduje dnes platná tepelně technická norma.
- Druhým způsobem je zateplení nad krokvemi. Izolace je v tomto případě kladena nad krov. Homogenní vrstva tepelné izolace nad krovem předchází vzniku tepelných mostů. Výhodou je, že v této variantě zateplení střechy můžeme počítat s využitím přiznaného krovu v interiéru.
- Nejméně používaným postupem je zateplení pod krokvemi, kterým však přicházíme o drahocenný prostor v podkroví. Tato metoda se používá téměř výhradně v kombinaci s dalšími způsoby zateplení.
Věděli jste?
Dnes je absolutně nejvíce používaná kombinace popsaných způsobů umístění tepelné izolace v konstrukci střech, přičemž lze kombinovat i různé druhy tepelné izolace. Druh, tloušťku a umístění tepelné izolace ve střešním plášti, jakož i zateplení vybraných detailů by měl navrhnout odborník. Nezapomeňte, že při zateplení a rekonstrukci podkroví můžete využívat dotační programy.
5. Zdárná rekonstrukce podkroví = nepodceňte výběr oken
Doporučuje se, aby prosklená plocha oken odpovídala 20 % podlahové plochy místnosti. Při rekonstrukci podkroví tedy myslete na správné rozvržení oken. Kombinovat můžete fasádní a střešní okna. Nejpraktičtější okna do půdního prostoru jsou ale jednoznačně ta střešní, bezúdržbová. Kromě vzhledu myslete i na izolační a tepelné vlastnosti, díky kterým ročně ušetříte tisíce za energie. Nevynechte ani inteligentní technologie používané na větrání a clonění oken.
6. Vyberte vhodný stavební materiál
Za nejvhodnější materiál k rekonstrukci podkroví odborníci považují sádrokarton. Je lehký, takže nezatíží konstrukci domu. Reguluje vlhkost, má dobré izolační vlastnosti a chrání půdní prostory před únikem tepla i přehříváním. Práce se sádrokartonem je navíc velmi jednoduchá, což oceníte při rekonstrukci podkroví svépomocí.
7. Věnujte čas rozvržení prostoru
Podkroví je značně atypický prostor, a je tedy důležité pořádně promyslet budoucí rozmístění elektřiny, zásuvek i nábytku. Vzhledem k využívání sádrokartonu je elektrické vedení protaženo mezi ním a izolací, později tedy nebude prostor k úpravám. Zmenší se také celkový prostor a sníží se strop. Na to je důležité myslet při výběru vhodného nábytku.
Pokud se chystáte rekonstruovat podkroví, nenechte se mást řečmi o tom, že ho nebude možné zařídit, nebo že jeho zařizování bude velmi drahé. Drahé při zařizování podkroví bývají většinou jen nepromyšlené kroky. Naopak krásný, světlý a designově čistý podkrovní prostor získáte rozvážnou investicí do prosvětlení, dispozičního řešení i kombinace běžně dostupného sériově vyráběného nábytku s nábytkem na míru. Pokud plánujete bydlet v podkroví, nebojte se netypických výzev.
Cenné rady ohledně zateplení a výměny oken vám poskytne odborník.
Získejte konzultaci